Gebelikte 4. Hafta

Bebeğiniz gelişmeye devam ediyor. İlk 3 haftalık süreç geride kaldı. Gebelikte 4. hafta evinizde gebelik testi yapabileceğiniz bir dönemdir. Bir çok kadın gebeliklerinin 4. ve 7. haftası arasında hamile olduklarını öğreniyorlar. Sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik konuları ile bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte 4. hafta bebeğin görüntüsü

Gebelikte 4. hafta

Hamile olduğunuzu henüz öğrendiyseniz dilerseniz öncelikle gebelikte 1 ve 3. hafta konularını okuyabilirsiniz.

Gebelik dönemi nasıl hesaplanır?

Gebelik dönemi hesabı yapılırken kavram kargaşasına neden olan en büyük sorunlardan biri gebelik döneminin hesaplanış şeklidir. Çoğu kadın için tam olarak hangi tarihte yumurtlama olduğu günü bilmeleri zor olduğu gibi, gebe kaldıkları günü de kesin olarak hesaplamaları oldukça zordur. Gebelik dönemi, her zaman için son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemini göz önüne aldığımızda, gebelik süresi -normal şartlar altında- ortalama olarak 40 hafta sürer.

Siz de gebelik dönemi hesaplaması yapmak ve şu an içinde bulunduğunuz dönemle ilgili ayrıntılı bilgi almak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Gebelikte 4. hafta boyunca vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanır?

Gebelikte 4. hafta süre zarfında meme hassasiyeti, baş ağrısı, sırtın alt bölgesinde ağrılar ve mide bulantısı gibi bazı erken dönem gebelik belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Erken dönem hamilelik belirtileri adet dönemi öncesi belirtilere benzerlik gösterir.

Bazı kadınlarda geç veya düzensiz adet dönemi dışında herhangi bir hamilelik belirtisi görülmeyebilir. Eğer regl döneminde gecikme ya da düzensizlik varsa genellikle ilk akla gelen gebelik ihtimalidir. Eğer gebelik şüpheniz varsa eczanelerde satılan gebelik testlerinden kullanabilirsiniz fakat bu noktada hatırlatmak gerekir ki evde yapılan gebelik testleri, gebeliğin erken dönemlerinde zaman zaman yanlış sonuçlar verebilmektedir.

Gebeliğin 4. haftasında bebeğinize neler oluyor?

Bebeğiniz gelişimi sırasında hücreler çoğalarak üç farklı katman oluşturur. Bu katmanlar; ektoderm, endoderm ve mesoderm olarak adlandırılır. Ektoderm katmanı, bebeğinizin dış derisini, saçlarını, tırnaklarını, dişlerini, sinir sistemini ve beynini oluşturacaktır. Endoderm katmanı; pankreas, karaciğer ve iç organlarla birlikte sindirim ve solunum sistemlerini meydana getirmeye başlar. Ve son olarak da mesoderm katmanı; kemikleri ve kıkırdak dokusunu, kan damarlarını ve bebeğinizin kalbini oluşturmaya başlar.

Açıkça ayırt edilebilir olmasa da, kol ve bacak tomurcukları bu haftalarda gelişmeye başlar. Plasenta da oluşmaya başlar ve hCG de dahil olmak üzere bazı önemli hormonlar üretir. Ana damarlarda temel kan dolaşımı başlar.

Bebeğiniz gebelikte 4. hafta boyunca kadar büyüklüktedir?

Bebeğiniz 4 haftalık gebelikte de oldukça küçüktür. Uzunluğu yaklaşık olarak sadece 1.98 mm. dir.

Gebeliğin 4. haftasında nelere dikkat edilmeli?

Eğer bu hafta adetiniz gecikti ya da düzensizlik olduysa, hamilelik testi yapabilirsiniz. Sonuç pozitif çıkarsa hastane randevusu alabilirsiniz.

Evde yaptığınız gebelik testinin sonucu negatif çıkarsa ve adet döneminiz çok gecikmişse, bir hafta sonra yeniden gebelik testi yapabilirsiniz. Bazı kadınların vücutlarında tespit edilebilecek düzeyde gebelik hormonu üremesi 2 ila 3 hafta arası sürebilir. Ayrıca gebeliğin tespit edilmesi için kan tahlili yaptırarak daha kesin ve güvenilir bir sonuç alabilirsiniz.

Gebelik testinin pozitif çıkması durumunda, bebeğinizin gebelik takibini yapacak doktor, sağlık kuruluşu arayışına başlayabilirsiniz. Sağlık kuruluşu ve doğum seçenekleri için araştırma yapabilirsiniz.

Doğumunuzu yaptıracak doktor ve hangi hastanede doğum yapacağınızı araştırabilirsiniz. Doktor, ebe ya da hastane ile görüşme yaparak, gebelik takibine karar vermeden önce onlara soru sorma imkanına sahip olursunuz.

Daha sağlıklı bir gebelik için ipuçları

Henüz düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya başlamadıysanız, doktorunuzun sizin için verdiği egzersiz tavsiyelerine kulak verin. Gebelik egzersizi yapıyor olsanız bile aşağıda sıralanan gebelik egzersizi tavsiyelerini okumanızı öneririz.

Gebelik egzersizi hakkında tavsiyeler:

  • Gebelikte egzersiz nasıl yapılır?
  • Gebelikte egzersiz yapmanın yararları
  • Gebelikte önerilen egzersizler
  • Gebelikte egzersiz uyarıları

Ayrıca hamilelik sırasında aldığınız farklı ilaçlar konusunda dikkatli davranın. Reçeteli ya da reçetesiz kullandığınız tüm ilaçlarınız hakkında doktorunuzu ve sağlık kuruluşunuzu bilgilendirin, size verecekleri tavsiyeleri kesinlikle dikkate alın.

Doğum öncesi vitaminde en az 0.4 mg (400 mikrogram) folik asit olmalıdır. Prenatal vitaminler normalde 0.8 mg ila 1 mg (800 mikrogram ila 1 miligram) folik asit içermektedir ve yüksek bir demir içeriğine sahiptir. Bunlar hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir.

Baba adayı için tavsiyeler

Gebelikle ilgili korkularınızı ve heyecanınızı eşinizle birlikte yaşamaya devam edin. Bir bebeğiniz olacağı haberini aileniz ve arkadaşlarınızla ne zaman paylaşmak istediğiniz hakkında onunla konuşun. Şunu unutmayın: Mutlu bir anne mutlu bir bebektir. Yapabileceğiniz en önemli şey eşinizi gebelik dönemi boyunca mutlu etmek ve stresten uzakta tutmaktır.

Add Comment