Gebelikte 40. Hafta

Tebrikler! Muhtemelen bu hafta bebeğinize kavuşacaksınız. Gebelikte 40. hafta gerçek doğum sancısı bekleyebilirsiniz. Bu hafta ile hafta hafta gebelik konularının sonuna geldik. Umarız ki rahat bir gebelik dönemi ile sağlıklı bir şekilde bebeğinize kavuşursunuz.

Gebelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. hafta vücudunuzda neler değişir?

Doğum sırasında itme yaşanırken, bebeğinizin başı her kasılma ile vajina açıklığından görünmeye başlar. Bebeğin başı görünür kalır ve geri kayma yapmaz. Buna taçlanma denir.

Bebeğin başı vajinal açılmayı artırdığında, bir yanma veya batma hissi yaşayacaksınız.  Canınızın yanmaya başladığını hissettiğiniz anda derhal bebeği itmeyi bırakmalısınız. Şayet itmeye devam ederseniz yırtılma ya da epizyotomi (arka vajen duvarına uygulanan planlı cerrahi kesi işlemi) ihtiyacı riskini artırabilirsiniz.

Yanma veya batma hissi sadece kısa bir süre sürer ve bunu uyuşukluk hissi takip eder. Vajinal uyuşma, bebeğin başının vajinadaki çok ince ve hassas dokuyu gerdirmesinden kaynaklanır. Bu esnada vajinal sinirler bloke olduğundan, uyuşma hissi yaşanır. Doğum öncesinde ve doğum sırasında yanınızda olan doktorunuz bu bilgileri önceden size verdiği gibi doğum anında da gereken yardımda bulunacaktır.

İtme dürtüsünü nasıl hafifletirsiniz?

Arkanıza yaslanın ve gevşemeye çalışın.

Perineal kat kaslarınızı dinlendirmek için bilinçli bir çaba harcayın. (Vajina ve rektum arasındaki kas ve doku katmanları)

Derin nefes alma tekniklerine odaklanın.

Özellikle doğum sırasında bu gibi sıkıntılarla baş edebilmeniz için doğumdan önce uzmanınızdan gereken bilgileri almanızı ve onun size tavsiye edeceği egzersizleri yapmanızı ve tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.

Bebeğiniz gebelikte 40. hafta ne kadar büyük?

Bebeğinizin uzunluğu 48,3 cm ila 53,3 cm. arasında ve ağırlığı 3 ila 4,5 kg arasındadır.

Bebeğinizin gelişimi nasıl ilerliyor?

Gebelikte 40. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Gebelikte 40. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin kemikleri kafatası hariç olmak üzere sertleşmiştir. Doğumun kolaylaşması ve bebeğin doğum kanalından rahat bir şekilde ilerlemesi için kafatası kemikleri esnek halde kalır.

Bebeğinizin başı, doğumdan sonraki ilk birkaç gün koni biçiminde görünür. Bu, bebeğin kafatasının esnek şekilde olmasından kaynaklanır.

Aslında bebeğin kafasında daha kolay bir doğum yapılmasına imkan veren iki yumuşak nokta vardır. Kafasının önündeki nokta bebeğin hayatındaki ilk 8. ve 15. ayları arasında zaten sertleşecektir.

Kafasının arkasındaki nokta ise üçüncü ve dördüncü ay arasında sertleşir.

Gebelikte 40. hafta neler yapılabilir?

Gebelik takibinizin sonuncusunda yapılması muhtemel testler için hazırlıklı olun:

  • Non-stres testi
  • Amniyotik Sıvı İndeksi (AFI)
  • Biyofizik profil skoru, bu şekilde bebeğinizin anne karnındaki durumu ve sıkıntı halinde olup olmadığı tespit edilir.

Doktorunuz aşağıdaki olasılıkları ele alacak:

  • Doğumun süresinin geçip geçmediği
  • İndüksiyon (Doktorun takdirine bağlı olarak)
  • Sezaryen Doğum

Daha iyi bir gebelik dönemi için ipuçları

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin ilk testi olan APGAR yapılacaktır. Onun için herhangi bir test yapılması için erken olduğunu düşünmeyin, bir çok bebek bu testten iyi bir puan alamıyor. Bu test ile bebeğinizin kalp ritim hızı, cilt rengi, kas gerginliği ve solunum sayısı gibi değerler ölçülür.

Çocuğunuzun ilk değerlendirmesi olmasına rağmen, gelecekteki davranış ya da zeka göstergesi değildir.

APGAR yeni doğanın hızlı bir şekilde değerlendirilme testidir. Puanları hayatının ilk bir dakikası ile beş dakikası arasında kaydedilir. Birinci dakikada 7 ve 10 puan arasında puan alması doğum sonrası sadece rutin bakım ihtiyacı olacağını gösterir.

Beşinci dakikada, 7 ila 10 arası puan normal kabul edilir.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşiniz ve siz evde doğum konusunda çeşitli şeyler duymuş olabilirsiniz. Size cazip gelecek herhangi bir evde doğum tekniği kulağınıza gelebilir.

Bu tekniklerin tutarlı veya etkili olduğu kanıtlanmış değil ve güvenli değildir. Çevrenizdekiler elbette size önerilerde bulunmak isteyeceklerdir ama yapmanız gereken doktorunuzun tavsiyelerine uymak olmalıdır.

Ailenizin yeni üyesi ile mutlu bir gelecek sizin olsun!

Add Comment