Gebelikte 5. Hafta

Hafta hafta gebelik konularımıza devam ediyoruz. Gebeliğinizin 1 aylık süreci tamamlandı. İlerleyen satırlarda gebelikte 5. hafta ile ilgili notlarımızı okuyacaksınız. Bir çok kadın hamileliklerinin 4. ve 7. haftası arasında hamile olduklarını öğreniyorlar. Sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik konuları ile bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte 5. Hafta da bebeğin görüntüsü

Gebelikte 5. Hafta

Eğer hamile olduğunuzu henüz öğrenmiş iseniz öncelikle 1 ile 4. haftalar arasını okumanızı öneririz.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik dönemi hesabı yapılırken kavram kargaşasına neden olan en büyük sorunlardan biri gebelik döneminin hesaplanış şeklidir. Çoğu kadın için tam olarak hangi tarihte yumurtlama olduğu günü bilmeleri zor olduğu gibi, hamile kalınan günü de kesin olarak hesaplamaları oldukça zordur. Gebelik dönemi hesaplanırken, son adet döneminin ilk gününden başlanarak hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemini göz önüne aldığımızda, gebelik süresi -normal şartlar altında- ortalama olarak 40 hafta sürer.

Siz de gebelik dönemi hesaplaması yapmak ve şu an içinde bulunduğunuz dönemle ilgili ayrıntılı bilgi almak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

5 Haftalık gebelik döneminde vücudunuzda ne gibi değişiklikler yaşanıyor?

Gebeliğin 5. haftasında, etrafınızdaki kişiler tarafından fark edilecek gözler görülür herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sabah hastalığı gibi bazı gebelik belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Anne adaylarının neredeyse yarısı sabah hastalığı yaşar.

Sabah hastalığı gebeliğin 6. haftası civarında başlar, ama gebelikte 5. hafta, sabah hastalığı ile nasıl baş edeceğinizi öğrenmek için erken değil. Sabah hastalığı: sabah, gün boyunca veya akşam görülebilir.

Normal süresinden daha erken başlayan mide bulantısını önlemek, gebelikte sabah hastalığı ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Şayet sabah bulantıları çok şiddetli oluyorsa ve midenizde hiçbir şey kalmayacak kadar sürekli kusma yaşarsanız, hiperemezis gravidarum ihtimali için bir an önce doktorunuzla görüşün.

Bebeğinize gebelikte 5. hafta boyunca neler olur?

Bebeğiniz, gebeliğin 5. haftasında gelişimini hızla sürdürür. Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin kalbi düzenli bir ritimde atıyor ve ilerleyen dönemlerde gözleri ve kulakları haline gelecek yapılar oluşuyor. Bebeğin cenin iskelet sistemi bu hafta oluşmaya başlıyor.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz hala çok küçük, 3 milimetre uzunluğunda. Bu hafta, bebeğinizin uzunluğu baş – popo mesafesi (CRL) ile ölçülür. CRL ölçümü gebeliğin 20. haftasına kadar devam eder ve 20 haftalık gebelik döneminden itibaren başın tepesi ile ayak tabanı arasındaki mesafe ile (CHL) ölçülür.

5 haftalık gebelik haftasında ne yapabilirsiniz?

Eğer hala ilk doğum öncesi randevunuzu almadıysanız en kısa sürede bu randevuyu almalısınız. Doktor, ebe veya sağlık kuruluşu arasında seçim yapmadı iseniz seçenekleri azaltarak size en uygun olanı belirleyin.

Daha sağlıklı bir gebelik için ipuçları

Pek çok kadın gibi gebeliğiniz boyunca ne kadar kilo alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bir çok sağlık kuruluşu ve doğum uzmanının ortak kanaatine göre gebelikte alınması önerilen kilo ortalaması 11.3 kg ile 15.9 kg arasındadır. Önerilen bu rakamlar boy ve kilo oranı dengeli vücuda sahip kadınlar baz alınarak verilmiştir. Beslenme alışkanlıklarına ve diğer etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Kilolu kadınlar yaklaşık 15.4 kg alırken, az kilolu kadınlar yaklaşık 9 kilo almalı. Daha fazla bilgi için gebelik kilo alımı konusuna bakabilirsiniz.

Baba adayı için tavsiyeler

Ev işleri için eşiniz sizden yardım istemeden ona yardımcı olmayı deneyin. Bu yardım lavabo temizlemek, çöpü dışarı çıkarmak ya da bulaşıkları yıkamak olabilir. Hatta eşinizin en sevdiği yemeği hazırlayıp ona güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Kendinizi bebek dünyaya geldikten sonra eşinize daha fazla ne yardımcı olmaya hazırlayın. Yenidoğan bebeğiniz eve geldikten sonra yapabileceğinizi düşündüğünüzden çok daha fazla şeyi yapabileceğinizi göreceksiniz.

Add Comment