Gebelikte 6. Hafta

Hafta hafta gebelik konularımıza devam ediyoruz. Bu makalemizde gebelikte 6. hafta ile ilgili notlarımızı size sunacağız. Bir çok kadın hamileliklerinin 4. ve 7. haftası arasında hamile olduklarını öğreniyorlar. Sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik konuları ile bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte 6. hafta bebeğin görüntüsü

Gebelikte 6. hafta

Eğer hamile olduğunuzu henüz öğrenmiş iseniz daha önceki yazılarımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Gebelik hesaplaması nasıl yapılıyor?

Gebelik dönemi hesaplaması yapılırken kavram kargaşasına neden olan en büyük sorunlardan biri gebelik döneminin hesaplanış şeklidir. Çoğu kadın için tam olarak hangi tarihte yumurtlama olduğu günü bilmeleri zor olduğu gibi, hamile kalınan günü de kesin olarak hesaplamaları oldukça zordur. Gebelik dönemi hesaplanırken, son adet döneminin ilk gününden başlanarak hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemini göz önüne aldığımızda, gebelik süresi ortalama olarak 40 hafta sürer.

Siz de gebelik dönemi hesaplaması yapmak ve şu an içinde bulunduğunuz dönemle ilgili ayrıntılı bilgi almak için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Gebelikte 6. hafta vücudunuzda Oluşan Değişiklikler

6 haftalık gebelik döneminde bazı kadınlar birkaç kilo alırken bazıları da kilo kaybı yaşayabilir. Gebelik kilo dengesi her kadın için değişkenlik gösterir. Bu dönemde göğüslerde hassasiyet, meme uçlarında kararma veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Vücudunuz bebeğinizi emzirmeye hazırlandığı için göğüslerinizin görüntüsünde değişmeler de meydana gelebilir, formu bozulabilir.

Ayrıca hamilelik sırasında anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı mide ekşimesi yine bu dönemde başlayabilir. Mide ekşimesi gebeliğin en yaygın belirtilerindendir. Mide ekşimesi sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, bulantınızı en aza indirmek için beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapabilir ya da doktorunuzdan konuyla ilgili yardım isteyebilirsiniz.

Bazı kadınlarda hafif şekilde kanama görülebilir. Anne adayları tuvaletten sonra iç çamaşırlarında ya da tuvalet kağıdı üzerinde nokta nokta kan lekeleri görebilirler, ayrıca bu kanamaya hafif kramp ta eşlik edebilir. Böylesi durumlarda endişelenmenize gerek yok, sakinliğinizi koruyunuz.

Bununla birlikte, lekelenme yaşarsanız bu durumu ilk gebelik öncesi muayenede mutlaka doktorunuza bildirin. Eğer kanama ile birlikte normal olamayacak kadar uzun süre devam eden kramplar olur ve hissettiğiniz ağrı artarak devam ederse, mutlaka doktorunuza ulaşın. Bu bir düşük belirtisi olabilir.

Bebeğiniz gebelikte 6. hafta boyunca ne durumda?

6 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki durumu

6 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki durumu

Bebeğinizin akciğer gelişimi, burun, çene ve damak gelişimi başladı. El ve ayak tomurcukları oluştu. İlerleyen günlerde bebeğin el ve ayak parmaklarına dönüşecek yapı şu an perdeli bir görünüme sahip. Beynin karmaşık parçaları bir bütün teşkil edecek şekilde dönüşmeye devam ediyor. Gebelikte 6. hafta ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarının sesini de duyabileceğiniz bir zamandır.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

6 haftalık gebelik döneminde bebeğin boyu yaklaşık 19.05 mm. civarındadır.

Gebeliğin 6. haftasında neler yapabilirim?

Eşlerin, karşılıklı olarak birbirlerinin kan gruplarını bilmeleri, hamilelik öncesinde de hamilelik süresi boyunca da çok önemlidir.

Kan grupları şunlardır:

  • A grubu
  • B grubu
  • AB grubu
  • 0 grubu

Kan grupları, kan hücreleri üzerinde bulunan antijen türüne göre belirlenir. Antijenler, bağışıklık sisteminden bir yanıt oluşturabilen kan hücrelerinin yüzeyindeki proteinlerdir. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir protein türüdür.

Rh pozitif, en çok yaygın olan Rh faktörüdür. Şayet anne adayının kan grubu Rh negatif, bebeğin kan grubu Rh pozitif ise gebelikte bir takım komplikasyonlar görülebilir. İşte bu sebeple; bebeğin yaşaması muhtemel olan komplikasyonları en aza indirgemek için kan gruplarının bilinmesi önemlidir. Muayene olmaya gittiğinizde olası sorunları önlemek amacıyla doktorunuz gereken kan testlerini zaten yapacaktır.

Daha sağlıklı bir gebelik için ipuçları

Doğum öncesi alınan vitaminler (prenetal vitaminler) bazı kadınların midelerinin bulanmasına neden olur ve bu vitaminleri kullanmak istemezler. Şayet sizin de benzer şikayetiniz varsa, bu vitaminleri yemeklerle birlikte veya yatmadan önce almayı deneyebilirsiniz. Buna rağmen şikayetleriniz devam ederse, doğum öncesi vitamin kullanımını bırakmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Gebelikte 6. hafta için baba adayına tavsiyeler

Eşiniz, gebeliğinden dolayı sabah bulantısı sebebiyle zor zamanlar yaşıyor olabilir, siz de bu durumda kendinizi oldukça çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak, gebeliğin ilk üç ayı boyunca eşinizin karşılaşabileceği sık mide bulantısı ve kusma durumlarında ona yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için yapabileceğiniz şeyler:

  • Yemek pişirin! (Ya da dışarıdan yemek sipariş edin) Çünkü eşiniz mutfaktaki kokulardan rahatsız olabilir.
  • Mutfağı temizleyin
  • Market alışverişini siz yapın.
  • Çamaşırları yıkayın
  • Ev temizliğinde eşinize yardımcı olun.

Add Comment