Gebelikte 7. Hafta

Hafta hafta gebelik konularımıza devam ediyoruz. Bu makalemizde gebelikte 7. hafta ile ilgili notlarımızı size sunacağız. Bir çok kadın hamileliklerinin 4. ve 7. haftası arasında hamile olduklarını öğreniyorlar. Sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik konuları ile bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte 7. Hafta

Gebelikte 7. Hafta

Gebelik hesaplaması nasıl yapılıyor?

Gebelik dönemi hesaplaması yapılırken kavram kargaşasına neden olan en büyük sorunlardan biri gebelik döneminin hesaplanış şeklidir. Çoğu kadın için tam olarak hangi tarihte yumurtlama olduğu günü bilmeleri zor olduğu gibi, hamile kalınan günü de kesin olarak hesaplamaları oldukça zordur. Gebelik dönemi hesaplanırken, son adet döneminin ilk gününden başlanarak hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemini göz önüne aldığımızda, gebelik süresi ortalama olarak 40 hafta sürer.

Siz de gebelik dönemi hesaplaması yapmak ve şu an içinde bulunduğunuz dönemle ilgili ayrıntılı bilgi almak için gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Gebelikte 7. hafta ve vücudunuzda oluşan değişiklikler

Gebelik süresi boyunca vücudunuzda kademeli olarak değişimler yaşarsınız. Sizi tanıyan insanların dış görünüşünüze bakarak 7. hafta hamile olduğunuzu söylemeleri mümkün değildir. Henüz gözle görülür şekilde çok büyük bir değişim yaşamadınız. Birkaç kilo almış olabilirsiniz ama sabah hastalığı yaşıyorsanız kilo kaybı da yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin erken dönemlerinde kilo kaybı sıklıkla görülür ve birkaç hafta içinde farklı şekilde, başka değişimler de yaşamaya başlayacaksınız. İlave olarak erken gebelik belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.

Bebeğiniz 7 haftalık gebelik döneminde ne durumda?

7 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki görüntüsü

7 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğinizin önemli organları gebelikte 6. hafta da embriyonun küçücük bedeninde oluşmaya başlar. Saç ve meme başı follikülleri oluşur, göz kapakları ve dili gelişmeye başlar. Dirsekleri ve ayak parmakları, minik gövdesi düzleşmeye başlarken daha görülür bir hale gelir.

Bebeğin büyüklüğü ne kadar?

Bebeğinizin yaklaşık olarak uzunluğu, gebeliğin 7. haftası sonuna kadar 2.54 santimetredir ve ağırlığı ise bir aspirinden daha hafiftir.

Gebelikte 7. hafta için neler yapabilirim?

Artık bu noktada gebelik takibi için doktorunuzu seçmeli, doğum öncesi sizi neler beklediğine dair doktorunuzdan veya sağlık kuruluşunuzdan ayrıntılı bilgiler almalısınız. Doktor veya sağlık kuruluşu tercihi için ilk doğum öncesi ziyareti için tavsiyeler makalemizi okuyabilirsiniz.

7 haftalık gebelikte, ilk üç aylık dönemle alakalı olarak sabah hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Hamile kadınların büyük bir kısmı sabah bulantısı yaşarlar. Sabah bulantıları, vücudunuzda artan gebelik hormonu nedeniyle olur.

Şayet sabah hastalığı o kadar şiddetli oluyor ve midenizde hiçbir şey kalmayıncaya kadar kusuyorsanız, hiperemezis gravidarum olasılılığı için doktorunuzala görüşmelisiniz.

Daha sağlıklı bir gebelik için ipuçları

Sabahları yaşadığınız mide bulantısını azaltmanız için tavsiyelerimiz :

 • Gün içerisinde sık sık ve küçük öğünler yiyin.
 • Sabahları yataktan kalkmadan yaklaşık 15 dakika önce kraker veya kuru tahıl tüketin.
 • Gün boyunca bol bol dinlenin ve uyuyun.
 • Mide bulantısını azaltmak için limon veya zencefil koklayın, limonata için veya karpuz yiyin. Tuzlu veya ekşi besinler tüketirseniz, mide bulantısı hafifleyecektir.
 • Tuzlu patates cipsi yiyin. Aşırıya kaçmadan yenildiği takdirde mide bulantısını hafifletir.
 • Öğünlerinizi atlamayın ve yemek yedikten sonra dinlenin.
 • Acı, çok sıcak veya baharatlı yiyecekler yemeyin.
 • Günlük 50 mg B6 Vitamini alın.
 • Saydıklarımızdan farklı yöntemler için doktorunuzla görüşün.

Baba adayı için tavsiyeler

Eşinizin doğum kontrol randevularına siz de katılın. Bazı baba adayları sadece bebeğin doğumunda eşlerinin yanlarında bulunurlar. Eşinizin bütün rutin kontrollerinde ve ultrason takibi günlerinde onun yanında olun.

Gebelik takibi randevularını kendi kişisel takviminize dahil edin ve unutmamaya gayret edin. Eşinizin çıktığı bu güzel yolculukta onun yanında olun ve varlığınızı her zaman hissettirin.

2 Comments

 1. Ercan Kaladev 4 Kasım 2017
 2. mutlubirgebelik 6 Kasım 2017

Add Comment