Gebelikte 8. Hafta

Hafta hafta gebelik konularımıza devam ediyoruz. Bu makalemizde gebelikte 8. hafta ile ilgili notlarımızı okuyacaksınız. Artık gebelik serüveninizdeki iki ayınızı tamamladınız.

Bir çok kadın hamileliklerinin 4. ve 7. haftası arasında hamile olduklarını öğreniyorlar. Sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik konuları ile bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte 8. Hafta

Gebelikte 8. Hafta

Gebelik süresi hesaplaması nasıl yapılır?

Gebelik süresi, son adet döneminin ilk gününden itibaren başlanarak hesaplanabilir.

Gebelikte 8. hafta boyu vücudunuzda neler değişir?

Vücudunuz dışarıdan bakıldığı zaman değişmemiş görünse de, şu ana kadar vücudunuzun her yerinde birçok değişiklik gerçekleşti. Gebe kalmadan önce, rahminiz yaklaşık yumruk büyüklüğündeydi, 8 haftalık gebelik döneminde ise bir portakal büyüklüğüne ulaşır.

Göğüslerinizde de değişiklik fark etmişsinizdir. Göğüsleriniz eskiye oranla daha yumuşak ve daha hassas bir hale gelir.  Bu değişim, vücudunuz bebeğinizi emzirmek için hazırlanmasından kaynaklanır ve tamamen normal bir durumdur.

Asla farkına varamayacağınız bir değişiklik de, vücudunuzdaki kan hacminin %40 ile 50 oranında artmasıdır.

Bebeğin gelişimi 8 haftalık gebelik döneminde nasıl ilerliyor?

8 haftalık gebelik bebeğin anne karnındaki görüntüsü

8 haftalık gebelik bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Yetişkin bir insan vücudunda hangi organlar varsa gebelikte 8. hafta da bebeğinizin de var. Kulakları dıştan ve içten form kazanmaya devam ediyor. Bebeğinizin kemikleri gelişmeye ve kasları kasılmaya başlıyor. El ve ayak parmakları hala perdeli ve uzamaya devam ediyor.

Bebeğinizin yüz özellikleri olgunlaşmaya devam ediyor. Burun ucu mevcut,  göz kapakları artık daha fazla gelişmiş durumda. Embriyonik kuyruk da yok oluyor ve bebeğinizin vücudu form kazanmaya başlıyor. Bebeğinizin cinsiyeti çoktan belirlenmiş edilmiş olsa da dış genital organları açıkça görülemez.

 

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Gebeliğin 8. haftasında embriyo uzunluğu 2.54 santimetrenin biraz üzerinde ve yaklaşık bir fasulye büyüklüğündedir. Bu da yaklaşık olarak 2 gr. ağırlığa ulaştı demektir.

Bu hafta için plan yapmak gerekir?

İlk doğum öncesi ziyaretinizi yapabilirsiniz veya bunun için bekleyebilir, gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde de ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk doğum öncesi ziyaret genellikle son adet döneminizden 8 ile 12 hafta sonrasında gerçekleştirilir. Şayet hamile kalmadan önce doktorunuzla görüşmediyseniz doktorunuzla ilk görüşme normalden biraz daha uzun sürebilir.

Doktorunuz size bu ilk görüşme sırasında, tıbbi geçmişinizle ilgili bir takım bilgiler isteyecektir:

  • Herhangi bir sağlık sorunuzun olup-olmadığını
  • Son adet döneminizin tarihini
  • Doğum kontrol yöntemlerinizi
  • Daha önceden kürtaj ve ya düşük yapıp yapmadığınızı
  • Herhangi bir nedenle hastanede yatıp yatmadığınızı
  • Kullandığınız ilaçları ve ilaçlara karşı alerjiniz olup olmadığını
  • Ailenizin tıbbi geçmişini

öğrenmek isteyebilir.

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Gebelik sırasında bazı kadınlarda cilt yağlanması ve akne görülebilir. Cilt problemi yaşarsanız ve bununla ilgili ilaç kullanmak isterseniz, kullanmayı düşündüğünüz ilacın içeriği hakkında gebeliğinizin güvenliğiyle ilgili doktorunuzdan veya eczaneden bilgi almalısınız.

Baba adayı için tavsiyeler

Şayet evinizde evcil bir hayvan besliyorsanız, eşinizin gebeliği boyunca hayvanın bakımını kendiniz yapmalısınız ve eşinizden uzak tutmalısınız. Çünkü hamile bir kadın kedi kumu değiştirirken çok kolay bir şekilde toksoplazmoz ile enfeksiyon kapabilir. Ayrıca kedi veya köpek maması alışverişi için çok büyük poşetler kaldırmak gerekeceği için eşinize yardım edebilirsiniz.

Add Comment