Gebelikte 9. Hafta

Artık sevinç dolu, mutlu bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alacağınız güne bir hafta daha yakınsınız. Sizler için gebelikte 9. hafta hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarından oluşan bir liste hazırladık.

Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. Hafta

Vücudunuzda gebelikte 9. hafta da ne gibi değişimler meydana gelir?

Hala vücudunuz başkalarına fiziksel olarak hamile gibi görünmeyebilir, ama kesinlikle bazı değişiklikler fark etmeye başlarsınız. Ruh halinizdeki değişiklikler, mide ekşimesi ve kendinizi daha şişkin hissedebilirsiniz. Bunlar gebelikte sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

Gebelikte mide ekşimesini önlemek için; her gün 3 tam öğün yemek yemek yerine, ufak porsiyonlar halinde daha sık yemek yemeyi deneyin. Bu mide ekşimesini önlemek için en iyi yoldur. Ayrıca yemeklerden sonra hemen yatmaktan kaçınırsanız, baharatlı, acı ve yağlı gıdalardan uzak durursanız mide ekşimesini önleyebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen eğer mide rahatsızlıklarınız devam ederse doktorunuza başvurarak bazı ilaçlar kullanabilirsiniz.

9 haftalık gebelik döneminde bebeğin gelişimi nasıldır?

9 haftalık gebelik süresinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü

9 haftalık gebelik süresinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Bebeğiniz hala son derece küçük olsa da, bundan sonraki dönemlerinde hızla kilo almak için hazır bir haldedir. Bebeğin embriyonik kuyruğu tamamen ayrıldığı için gebelikte 9. hafta küçük bir insan gibi görünmeye başlayacağı dönemdir.. Göz kapakları tamamen oluşmuş durumda, kapalı ve kaynaşmış bir durumdadır. Bebeğinizin göz kapakları gebelikte 28. hafta açılacak ve minik gözleri tamamen açığa çıkacak.

Bebeğin eklemleri, diz, dirsek, omuz, ayak bileği, el bileği eklemleri de dahil olmak üzere çalışmaya başlar. Bebeğiniz ağzını açıp kapatabilir ve gelişen eklemleri bebeğin amniyotik kesesi içinde rahatça hareket etmesini sağlar. Bebeğin kalbi 24. günde atmaya başlar. Şimdi ise kalbi dört bölmeye ayrıldı ve kalp kapakçıkları gelişmeye başladı. Bebeğiniz ellerini yumruk haline getirebilir ve hatta parmağını emmeye bile başlayabilir.

Gebelikte 9. hafta bebeğin büyüklüğü ne kadar?

Bebeğiniz bir üzüm büyüklüğünde, başından poposuna kadar uzunluğu yaklaşık 4.24 santimetre ve ağırlığı 4 gr. civarındadır.

9 haftalık gebelikte neler yapabilirsiniz?

Eğer 35 yaşın üzerinde iseniz ya da ailenizin genetik öyküsünde kistik fibroz gibi bir hastalık öyküsü varsa, genetik bir danışmanla görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Bu haftada (CVS) koryonik villus biyopsisi gibi doğum öncesi testleri gerçekleştirmek için bir hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilir. CVS bebeğinizde olabilecek bir takım genetik hastalıkları tespit edebilmek için gen ve kromozomların incelenmesi şeklinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Bu test, 9 ve 12. haftalar arasında yapılabilir ve genetik bozukluklar (örneğin kistik fibrozis) ve kromozom anomalisi (örneğin down sendromu) tespit edilebilir. Bu testlerin doğruluk oldukça düzeyi yüksektir. (%98-99)

Daha iyi bir gebelik için ipuçları

Hamileliğin bu noktasında (gebelikte 9. hafta) kendinizi yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Yaşadığınız hormonal değişiklikler, gece ya da sabah mide bulantısı ve uyku sorunlarına neden olabilir. Geceleri iyi uyuyamıyor olmanız; rahat bir uyku pozisyonda uyuyamamanız ya da sık sık tuvalete gitme ihtiyacınızdan da kaynaklanıyor olabilir.

Eğer uyumakta güçlük çekiyorsanız, daha rahat bir uyku pozisyonu deneyebilirsiniz.

Baba adayına tavsiyeler

Yatak odanızda sakin, sessiz ve rahat bir ortam yakalamaya çalışın. Evinizde bulunan çok parlak ışık veren lambaları daha soft olanlarla değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Eşiniz uyku problemi çekiyor olabilir. Ona yardımcı olacak ortam için destekte bulunabilirsiniz.  Gebeliğin 9. haftasında eşinizin rahat bir uyku çekmesi için elinizdeki imkanları kullanın.

Add Comment