Gebelikte A Vitamini Kullanımı

Gebelikte beslenme, gebelik dönemiyle ilgili her şey kadar önemli şüphesiz. Hemen her yerde popüler bir söz var “Siz ne yerseniz bebeğiniz de onu yer” yani beslenme gelişmekte olan bebek için çok önemlidir. Gebelikte A vitamini kullanımı gebeliğin başladığı ilk andan itibaren büyüyen bebeğiniz için önem taşır. A vitamini bebeğinizin akciğerlerinin güçlenmesine faydalıdır, sağlıklı gözlerinin olmasına ve cilt hücrelerinin üremesinde yardımcı rol oynar. Fakat bu faydalarının aksine çok fazla A vitamini tüketmek zararlı olabilir. Bağışıklık sistemini geliştiren vitamini hangi gıdalarla beslenme programınıza alabileceğinizi, hangi kaynaklarda bulunduğunu ve hamilelikte uzak durulması gereken gıdalar hangileri olduğunu öğrenmelisiniz.

Gebelikte A vitamini kullanımı

Gebelikte A vitamini kullanımı

A vitamini nedir?

A vitamini minik bebeğinizin günden güne büyüyen ve gelişen bedeninin en karmaşık ve muhteşem bölümlerinden ikisine “gözlerine” faydalıdır. Bebeğin bağışıklık sistemine ve deri hücrelerinin meydana gelmesinde de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bebeğin ciğerlerinde alveol adıyla bilinen milyonlarca hava kesesinin gelişmesine yardımcı olur. Alveoller oksijenin kandaki dolaşımına ve karbondioksitin gönderilmesini sağlarlar.

A vitamininin faydaları nelerdir?

Bebeğin gözlerinin gelişmesine, görsel gelişmesine fayda sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir.

A vitaminin iki türü vardır:

Retinol:

Bazı et ve balık ürünlerinde yüksek oranlarda, süt ve süt ürünlerinde, yumurtada uygun miktarlarda bulunur.

Beta Karoten:

Meyve ve sebzelerde bulunan vücudumuzun A vitaminine dönüştürebildiği bir maddedir. Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan Beta Karotenler ile A vitamini ihtiyacınızı güvenli ve doğal bir şekilde alın.

Gebelikte A vitamini zararlı mıdır?

Gebelikte doğru miktarlarda A vitamini almak gerekir. Fazlası gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir ve bazı doğum kusurlarına yol açabilir, az miktarda almak ise sizin ve bebeğin gelişimi için iyi değildir. Dengeli beslenme, sağlıklı bir diyet programı uygulayıp takip etme, bebeğin normal gelişimi sırasında ihtiyacı olan besinleri alabilmesini sağlar. Birazdan okuyacağınız bölüm size bu dengeyi sağlamak adına faydalı ipuçları sağlayacak.

Gebelikte A vitamini kullanımı anne için neden önemlidir?

A vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde destekleyici etkileri sebebiyle, gebelikte A vitamini kullanımı anne adayının kendi sağlığı için faydalıdır. Gebeliğin her aşamasında yeterli, sağlıklı ve güvenli şekilde alınması önem taşır. Bunlara ek olarak, bebeğin gelişiminin özellikle 3. trimester döneminde hızlanması ve kan hacminin artması nedeniyle A vitamini eksikliği sizin için olumsuz etki eder. Vücudunuz doğal olarak bebeğin gelişim ihtiyaçlarına öncelik ve önem verir; bu yüzden daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız.

Gebelik sırasında A vitaminin sağlıklı ve dengeli bir şekilde alınması, bebeğin doğumundan sonraki ilk bir kaç ayına hazırlanmaktır.

Bebeğin ihtiyaçlarına hazırlanmak

A vitamini yağda çözünen bir vitamin türüdür. Vücudun karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanır. Gebelik sırasında A vitamini kullanımı (dengeli ve sağlıklı) bebeğin vücudunu doğumdan sonraki ilk bir kaç aya hazır hale getirir. Bağışıklı sistemi gelişir. Buna karşın A vitamini alımının düşük olması, bebek doğduktan sonra bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine, enfeksiyon ve bir çok hastalığa karşı hassas ve savunmasız hale getirir.

Dengeyi nasıl sağlarsınız

Gebelikte A vitamini kullanımı referans miktarı (bu miktarın bir çok insanın ihtiyacı olan gereksinimleri karşılamak için yeterli olduğu düşünülür) günde 100 mcg.’den biraz daha yüksektir. Bebeği emzirmeye başladıktan sonra ise A vitamini ihtiyacı 350 mcg.’ye kadar artabilir.

Normalde çoğu insan süt ve süt ürünleri ile bazı sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunduğu için ihtiyaç duydukları A vitaminin dengeli bir beslenme programı ile sağlarlar. Karaciğer gibi yüksek A vitamini bulunan gıdalardan gebelikte uzak durulmalıdır. Bu gibi yüksek A vitamini bulunan gıdalardan kaçınmak, uygun seviyelere düşürmek ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecek diğer durumlardan uzak kalmak gerekir. Bunların dışında bazı gıda takviyeleri yüksek oranlarda A vitamini bulundurduğu için bunlara karşı da temkinli hareket edilmelidir.

A vitamini hangi yiyeceklerde bulunur? (Hayvansal gıdalar)

  • Peynir
  • Yoğurt
  • Yumurta

A vitamini bulunan sebze ve meyveler nelerdir?

Vücudumuz bazı meyve ve sebzelere turuncu rengi veren beta karoteni A vitamini haline getirir. Beta karoten şu sebze ve meyvelerde bulunur.

  • Havuç
  • Portakal
  • Tatlı patates
  • Kayısı

Gebelikte A vitamini kullanımı için diğer tavsiyeler

Sağlıklı şekilde A vitamini almaya devam etmek için aşağıdaki tavsiyelere dikkat edin:

  • Varsa kullandığınız gıda takviyelerinde A vitamini olup olmadığından emin olun.
  • Karaciğer gibi yüksek oranda A vitamini içeren gıdalardan uzak durun, az tüketin.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme programı oluşturabilmek için, turuncu renkte meyve ve sebzelerin yanında, süt ürünleri ve yumurtanın da bulunduğu bir beslenme programı takip edin.

Add Comment