Gebelikte Alkol

Gebelikte alkol tüketmek, gebelik dönemi sırasında içki içmek bebeğiniz için büyük bir tehlikedir. Çünkü alkol plasentadan direkt olarak bebeğinize geçer. Şayet hamileliğinizde içki içmeye devam ederseniz bebeğinizin “Fetal Alkol Sendromu” yaşamasına davetiye çıkartırsınız.

Gebelikte Alkol

Gebelikte Alkol

Fetal alkol sendromu (FAS), doğum öncesi alkole maruz kalan yeni doğanlarda görülen doğum kusurlarıdır. Dünyada her yıl binlerce bebek doğum kusurları ile dünyaya gelmektedir.

Gebelikte alkol nelere neden olur?

Alkol bir teratojendir

Teratojen, insan vücudunun gelişimine zararlı olduğu bilinen bir maddedir.

Alkol bebeğe plasentadan geçer

Siz alkol içtiğinizde bebeğiniz de içer. Bebekler yetişkinlere kıyasla küçük olduğundan, alkol bebeklerin vücudunda yetişkinlere oranla çok daha yavaş parçalanır. Bunun anlamı da maalesef şudur: Alkol, bebeğin kanında annesinin kanından daha uzun süre kalır ve böylece bebeğin gelişiminde geri dönülemez zararlara neden olur.

Alkol içeren tüm içecekler bebeğinize zarar verir

Gebeliğiniz süresince tüketebileceğiniz bilinen güvenli bir alkol yok. Şayet içinde alkol olup olmadığından emin olmadığınız bir içecek tükettiyseniz derhal doktorunuza ulaşın.

Alkolün bebekler üzerindeki etkileri nelerdir?

Bebeğiniz hamileliğinizin tamamı boyunca sürekli büyüme ve gelişmeye devam eder. Hamileliğin ilk dört haftasında bebeğinizin kalbi, merkezi sinir sistemi, gözleri, kolları ve bacakları gelişir. Bebeğinizin beyni üçüncü haftada gelişmeye başlar ve gebeliğinizin geri kalanı boyunca olgunlaşmaya devam eder.

Üçüncü üç aylık dönemde bebeğiniz hızla büyür. Bu gelişim aşamasında aşırı miktarda alkol tüketiyorsanız bebeğinize ciddi zararlar verebilirsiniz. Aşırı içme (düzenli içme ya da aşırı içki içme) sonucu Fetal Alkol Sendromu veya Fetal Alkol Etkilerine neden olabilir. Bunlar, fiziksel, zihinsel ve beyin davranışlarının da dahil olduğu doğum kusurlarına neden olabilen, ömür boyu, geri dönüşü olmayan hasarlardır.

Hamile olduğumu bilmeden alkol aldıysam ne yapabilirim?

Şayet hamile kaldığınızı yeni öğrendi ve içki içiyorsanız, bebeğiniz ve kendiniz için yapabileceğiniz en doğru şey derhal alkol almayı bırakmaktır. Ne kadar çabuk bırakırsanız, bebeğin göreceği zarar riski o kadar azalacaktır.

Hamile iken hiç içki içemez miyim?

Asla, ama asla hamileyken alkol içmemelisiniz. Şayet alkol almaya devam ederseniz, yapacağınız şey bebeğinizin sağlığı üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlar vermeye devam etmek olacaktır.

Yazının başında Fetal alkol sendromu’na neden olacağından söz etmiştik. Gebelikte alkol tüketmek oldukça tehlikeli ve zararlı bir hareket olacaktır.

Add Comment