Gebelikte beslenme alışkanlıkları

Gebelikte beslenme alışkanlıkları kontrolü, hamilelik döneminde doğru beslenmek, doğru gıdaları yemek, düşündüğünüz kadar zor değil. Hamile kalmadan önceki beslenme alışkanlıklarınıza göre, hamile kaldıktan sonra da pek fazla değişiklik yapmanız gerekmeyebilir. Meyve, sebze, protein, tahıl, düşük yağlı süt ürünleri içeren bir beslenme düzeniniz varsa gebelik sırasında sağlıklı bir diyet takip etmeniz gerçekten çok kolay olacak. Bununla karşın; fastfood, cipsler, yağlı gıdalar, çörekler gibi alışkanlıklarınız varsa, bebeğinizin sağlığı için yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Gebelikte beslenme alışkanlıkları

Gebelikte beslenme alışkanlıkları

Hamilelikte en uygun kalori dengesini bulabilmek, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biridir. Etrafınızdaki insanlardan “Sen nasıl olsa hamilesin, canın ne çekiyorsa yiyebilirsin” sözünü duyabilirsiniz. Ama bu oldukça yanlış bir tutum. Sadece biraz düşünün. Küçük bir bebek taşıyorsunuz, yetişkin değil. Elbette gebeliğin ikinci üç aylık döneminden başlayarak fazladan kalori almanız gerekebilir, ama kesinlikle fazladan yemeniz gerekmiyor. Pek çok kadın hamilelikleri boyunca ne olursa olsun yiyerek gebelikleri sonunda aşırı kilo alıyorlar.

Aşağıda aşırı kilo almadan vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerini almanıza yardımcı ipuçları bulacaksınız. Beslenme alışkanlıklarınız kilo kontrolü yapabilmenize de yardımcı olabilir.

Gebelikte beslenme alışkanlıkları nasıl kontrol edilmeli?

İnsanlar yemek yerken; ne yeyip, ne yemeyeceklerine odaklı hareket ederler. Asıl soru olan “Nasıl beslenmeliyim?” sorusunu düşünmezler. Gebelikte beslenme alışkanlıkları için doğru hareket tarzı, gün boyu küçük porsiyonlar halinde, sık sık yemek yemektir.

Gün boyu sık sık, küçük porsiyonlar halinde beslenin

Gebelikte ilk üç aylık dönem (first trimester)’de azar azar yemek yemenin amacı, midenizde bir miktar yiyecek bulundurarak, mide bulantısını önlemektir. Midenizde fazla asit bulunmasını engellemiş olursunuz. Gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde bebeğiniz büyüdükçe, gerçekten de midenize daha az yer kalacaktır. Bununla birlikte bebeğiniz karnınıza baskı yapar ve mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Az miktarda yemek yerseniz ve mideniz tamamen boş olmazsa bunun önüne geçebilirsiniz.

Az miktarda yemek; gün içerisinde küçük ve düzenli aperatifler halinde beslenmektir. Bunu yaparken de seçimleriniz, sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı, gerekli besin maddelerini içeren tercihler olmalı. aksi takdirse sadece boş kalori almış olursunuz. Gebelik için en faydalı besinler yazısından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yeme isteğinizi kontrol altına alın

Yediklerinizi kontrol altına alabilmek için yapmanız gerekenler arasında, yeme isteğinizin aşırı azalmasını önlemek de vardır. Yani fazla yememek adına aç kalmaktan uzan durmalısınız. Hamilelik dönemleriyle ilgili hemen her şeyden hormonlar sorumlu tutulsa da, gerçekten de yeme isteğinin altında yatan neden hormonlardaki değişimlerdir. Bazı durumlarda hormonlarınız sizi öylesine zorlar ki yemek yemeyi düşünmeden bir an bile duramazsınız.

Aşırı kilo almadan gebelikte beslenme alışkanlıkları dengelemek için aşağıdaki tavsiyeleri inceleyebilirsiniz:

Gün içinde çeşitli gıdalar yiyin:

Beslenme programınızı çeşitlendirin. Protein dışında bir şey yemezseniz, canınız tahıllı gıda çekebilir. Sadece tahıl ağırlıklı beslenirseniz, bir anda canınız protein çekebilir. Hemen her yemekte biraz karbonhidrat, protein ve yağ tüketmeye gayret edin. Her gün çeşitli tahıllar, et veya alternatifleri, meyve ve sebzeleri içeren bir beslenme programı düzenlemeye çalışın. Bunu yapmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalıdır. Farklı çeşitlerden ürün grupları tüketmeye gayret edin.

Gebelikte sağlıklı gıdalar

Gerçekten aç mısınız?

Canınız yemek yemek istediğinde kendinize bu soruyu sorun. Sadece canınız sıkılmış, üzgün ya da çok mutlu olabilirsiniz. Açlığın kaynağı psikolojik olabilir. Eğer gerçekten açsanız, atıştırmalık bir şeyler ya da yemek yiyin. Eğer değilseniz duraksayıp, dikkatinizi dağıtın.

Fiziksel açıdan aç değilseniz, oyalanacak bir şeyler bulun

Yemek yeme isteğinize hemen karşılık vermek yerine, bulunduğunuz ortamı değiştirin, bir arkadaşınızı arayın ya da yürüyüş yapın, biraz zaman kazanın. Böylesi durumlarda bir sonraki yemeğe kadar yeme isteğinizi bastırabilmek için çantanızda çerez bulundurun.

Canınızın ne istediğini bulun ve en sağlıklı tercihi yapın

Canınız çilekli puding çekiyorsa, belki de sadece çilek yiyerek bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Fazladan şeker alarak gereksiz kalori almamış olursunuz. Üstelik sadece meyve şeklinde tüketerek hem çilek isteğini ortadan kaldırmış hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin

Canınız pasta, dondurma, çikolata ya da cips gibi yüksek kalorili bir şey mi istedi? Tabağınıza sadece porsiyonunuzu alın, geri kalanı masadan uzaklaştırın. Kendi tabağınızda kalanı acele etmeden, yavaş yavaş yiyin.

Sizi tetikleyen durumlardan kaçının

Evinizin yakınlarında  o çok sevdiğiniz pastaları vitrininde barındıran pastane ya da kafe var ve siz sürekli önünden mi geçiyorsunuz? Kendinize farklı bir güzergah bulun. Eşinize durumdan bahsedin, sizi tetikleyecek ve aşırı yeme isteği doğuracak durumlar için yanınızda olmasını isteyin.

Daha fazla dinlenin

Hamile olduğunuz zaman aslında normalden daha fazla dinlenmelisiniz. Yorulduğunuz zaman kaybettiğiniz enerjiyi toplamak için daha fazla yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunu önlemek adına, kendinize daha fazla zaman ayırın, dinlenin, uyuyun. Bunu yapmak, sizi yorulmanın neden olacağı fazla şekerli ve yağlı gıdaları yeme isteğinden uzak tutabilir.

Gebelikte beslenme alışkanlıkları kontrol altına alınabildiği takdirde, gebelik kaynaklı aşırı kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

Add Comment