Gebelikte cilt değişimleri

Hamilelik dönemiyle birlikte vücudunuzda oluşan bir çok değişimle birlikte karşılaşılabilecek başka bir değişim de gebelikte cilt değişimleri üzerinedir. Cildinizin daha parlak görünmesi, alnınızda kırmızımsı çizgiler gibi birtakım değişimler görebilirsiniz. Bu yazıda okuyacağınız değişimlerin tamamı bütün anne adaylarında görülmez.

Gebelikte cilt değişimleri

Sık görülen gebelikte cilt değişimleri şunlardır:

Gebelikte cilt değişimleri için ne yapabilirim

Gebelikte cilt değişimleri için ne yapabilirim

Deri çatlakları

Gebelikte deri çatlakları, en sık görülen cilt değişimlerinden biridir. Anne adaylarının neredeyse %90’ında deri çatlakları görülür. Deri çatlakları, karın ve / veya göğüslerde pembemsi – kırmızımsı çizgiler olarak belirir.

Deri çatlakları için ne yapabilirim?

Egzersiz yapmanın, E vitamini içeren losyonlar kullanmanın deri çatlağına iyi geldiği söylenir. Bilimsel yönden bu yöntemlerin etkisi olduğu kanıtlanmamış olsa da, denemenizin size bir zararı olmaz.

Hamileliğiniz nedeniyle oluşan deri çatlakları hiçbir şekilde düzelmiyorsa, bu çatlakların doğumdan sonra kaybolacağını bilerek rahatlayın.

Gebelik Maskesi

Gebelik maskesi nedir?

“Gebelik maskesi” yüzünüzden koyu renkli lekelerin oluşmasıdır. Bunlar en fazla alın ve yanaklarınızda görülür. Hamile kadınların neredeyse yarısında gebelik maskesi meydana gelir.

Gebelik maskesi için ne yapabilirim?

Gebelikte cilt değişimleri arasında saydığımız “gebelik maskesi”ni önlemek için, evinizden dışarı çıkarken -doktorunuzun bilgisinin de olduğu-güneş koruyucu bir krem kullanabilirsiniz. Yüzünüzü güneşten korumak için büyük bir şapka da tercih edebilirsiniz.

Cildiniz, hamileliğiniz esnasında aşırı duyarlı hale gelir ve güneşe maruz kaldığınızda bu lekelerin ortaya çıkma oranı artar.

Cildinizin Parlaması

Hamileyken vücudunuzdaki kan miktarı %50 artış gösterir ve daha fazla kan dolaşımı olur. Kan dolaşımında meydana gelen bu artış, cildinizin daha parlak görünmesine neden olur.

Ayrıca hormonlarınız vücudunuzdaki yağ bezlerinin aşırı çalışmasına neden olarak yüzünüzün daha parlak olmasını sağlar. Bunların ikisi de,  cildinizin parlamasına neden olabilir.

Gebelikte cildin parlaması için ne yapabilirim?

Cildiniz yağlanarak parlak hale gelirse, sadece yüzünüzü temizlemek için yağsız bir temizleyici kullanın. Bunun dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Gülümseyin!

Gebelikte Akne

Daha öncesi akne sorununuz varsa gebelik sırasında artan hormonlarınız nedeniyle yağ bezleri daha fazla yağ üreterek akne problemine neden olabilir.

Akne için ne yapabilirim?

Yüzünüzü sabah ve akşam düzenli olarak standart bir sabunla temizleyin. Mide bulantısı yaşamamak için kokusuz bir sabun tercih edin.

Yağsız bir nemlendirici kullanın. Akne sorununuz devam ediyorsa doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Varis

Varisli damarlar hamilelik esnasında genellikle bacaklarda oluşan mavimsi renkte damarlardır. Vücudunuzda fazladan kan dolaşımı olması nedeniyle varis görülür. Varis, rahatsızlık ve bazen de acı verebilir. Ailenizde bu problem varsa, gebelik döneminde varis oluşumuna eğimli olabilirsiniz.

Varisi önlemek için ne yapabilirim?

Varis oluşumunu önlemek için şunları yapabilirsiniz:

  • Uzun süreler ayakta durmaktan kaçının
  • Kan dolaşımına yardımcı olabilmek için her fırsatta yürüyün.
  • Otururken daima ayağınızı destekleyin
  • Uzun süre oturmaktan kaçının
  • Varis çorapları giyin
  • Yeterli miktarda C vitamini alın
  • Günde en az yarım saat boyunca bacaklarınızı başınızdan yukarı olacak şekilde sırt üstü uzanın
  • Çok fazla kilo almamaya gayret edin

Karnın kuruması ve kaşınması

Göbeğiniz büyümeye devam ettikçe cildiniz uzar ve gerginleşir. Bu çok rahatsız edici kurumaya ve kaşıntılara neden olur. Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde şiddetli şekilde kaşıntı olursa; bulantı, kusma, iştahsızlık, yorgunluk ve / veya sarılık şüphesiyle doktorunuza danışmalısınız.

Bunun için ne yapabilirim?

Karnınızın kurumasını hafifletebilmek için nemli tutmalısınız. Kaşıntı önleyebilecek doğru losyon seçimi için doktorunuzla görüşün.

Linea Nigra

Linea nigra: göbeğinizden kasıklarınıza kadar inen koyu renkte çizgidir. Bu çizgi normalde de aynı yerde olabilecek bir çizgidir ancak daha öncesinde açık renkte olduğu için fark etmemiş olabilirsiniz.

Bu çizgi hamileliğinizle birlikte oluşur ve muhtemelen hormonlardaki dengesizlikten kaynaklanır. Genelde gebeliğin dört ve beşinci aylarında görülür.

Linea nigra için ne yapabilirim?

Bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz bir şey yok. Gebelik dönemiden sonra rengi açık bir hale gelecek.

Çiller ve diğer bölgelerde kararmalar

Vücudunuzda hormonların artması nedeniyle ben, çil, meme başlarında kararma olabilir. Ben ve çilin görünüm ve şeklinde farklılaşma olursa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Oluşabilecek bir çok kararma gebeliğinizin tamamlanmasından sonra kaybolacak.

Add Comment