Gebelikte Cinsel İlişki

Bu yazıda gebelikte cinsel ilişki, hangi durumlarda gebelik sırasında cinsel ilişki kurmaktan uzak durmalı, gebelikte cinsel ilişki güvenli mi konularına değineceğiz. Hamilelik döneminizle ilgili herhangi olumsuz bir durumda doktorunuzla görüştüğünüz gibi, gebelikte cinsel ilişki kurmanıza engel olabilecek herhangi bir durum olup olmadığı konusunda mutlaka doktorunuzun görüşü önemlidir.

Gebelikte cinsel ilişki

Gebelikte cinsel ilişki

Gebelikte cinsel ilişki kurmak güvenli mi?

Eşinizle, gebelik döneminde cinsel ilişki kurmanın bebeğe bir zararı olup olmadığı konusunda çelişki yaşayabilirsiniz. Doktorunuz size aksini söylemediği sürece gebelikte cinsel ilişki kurmak hem sizin hem de bebeğiniz için güvenlidir . Yazının ilerleyen bölümlerinde cinsel ilişki kurmanın risk oluşturabileceği durumları bulacaksınız. Bebek, rahim içindeki amniyotik sıvı içinde dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı korunaklı durumdadır. Cinsel ilişki, anne karnındaki bebeğe zarar vermez.

Gebelikte cinsel ilişkiden ne zaman uzak durmalı?

Doktorunuz yüksek riskli gebelik yaşadığınızı söylemediği sürece, gebelik döneminde cinsel ilişki kurmanın bir sakıncası yoktur. Yüksek riskli gebelikler oldukça dikkatli olmayı gerektiren, anne ve bebek için bir takım olumsuzlukları içeren gebeliklerdir. Anne adayı kendini yormamaya ve dinlenmeye gayret etmelidir. Gebelikte cinsel ilişkiden uzak durmanızı gerektirecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha önce premature ya da erken gebelik olmuşsa
  • Düşük yaşamışsanız (Daha önceki bir gebelik döneminde)
  • Anne adayının suyu gelmişse
  • Neden olduğu belirsiz bir vajinal kanama yaşadıysanız
  • Plasenta previa veya çok düşük plasenta varsa
  • Yetersiz serviks varsa ya da serviks genişlemişse
  • Eşinizde ya da sizde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa

Gebelikte cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Hamile kaldığımdan beri cinsel isteğim azaldı. Bu durum normal mi?

Bazı kadınların cinsel isteği artarken, bazı kadınlarda da cinsel isteksizlik görülür. Bir çok kadın cinsel isteklerindeki azalmanın fiziksel ve ruhsal olarak yaşadıkları değişimlerden kaynaklandığını düşünürler.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında kendinizi çok yorgun, gergin hissedebilir ya da mide bulantısı yaşıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız bu fiziksel ve duygusal değişimler nedeniyle cinsel ilişki kurmak istemiyor olmanız gayet doğaldır. Bu durum ikinci trimester döneminde normale dönmeye başlar.

Bununla birlikte, gebelik döneminin özellikle son bir aylık döneminde ya da üçüncü trimester dönemlerinde cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz. Vücudunuz doğum yaklaştıkça daha fazla değişir ve hareketlerinizde zorlanmalar yaşayabilirsiniz.

Gebelikle ilgili değişiklikler cinsel hayatınızı nasıl etkiler?

Gebe olmanız cinsel hayatınızdan vazgeçmeniz anlamına gelmez. Vücudunuzda yaşadığınız değişimler nedeniyle belki biraz farklı davranmayı deneyebilirsiniz.

Gebelik sırasında cinsel hayatınızla ilgili şunları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Vücudunuzda hissettiğiniz yorgunluk, hormonlardaki değişimler, göğüslerinizdeki hassasiyet ve kilo alımı gibi durumlar cinsel isteksizliğe neden olabilir. Kendinize zaman ayırın, dinlenmeye ihtiyacınız olabilir.
  • Bebeğinize zarar vermeyecek şekilde cinsel ilişki kurmayı deneyin. Amniyotik sıvı bebeğinizi korur tabi ki ama siz vücudunuzu korumalısınız.

Doktorunuz size aksi herhangi bir şey söylemediği müddetçe gebeliğiniz süresi boyunca cinsel ilişki kurabilirsiniz. Vücudunuzu korumaya dikkat edin.

Add Comment