Gebelikte demir eksikliği nasıl tedavi edilir

Gebeliğiniz sırasında kalbiniz, bebeğinize yeterince besin sağlayabilmek için çok daha fazla çalışır. Vücut kan hacminiz %30 – %50 civarında artar. Kan hacmindeki bu artışa bağlı olarak hamile kadınların daha fazla folik asit ve demir alması gerekir. Yani aslında vücudunuzda artış gösteren kan hacmi ile birlikte daha fazla demir almanız ihtiyacı doğar. Bu da gebelikte demir eksikliği konusunu gündeme getirir.

Gebelikte demir eksikliği doğal olarak nasıl tedavi edilir

Gebelikte demir eksikliği doğal olarak nasıl tedavi edilir

Anemi, vücudumuzda gerekli olan oksijenin taşınması için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmaması durumudur. Demir eksikliği aneminin en yaygın nedenleri arasındadır.

Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri, vücudumuzda demir eksikliği olduğu zaman dokulara yeterince oksijen taşıyamaz. Gebelikte kan hacminin artışıyla beraber hafif düzeyde anemi normal kabul edilirken, ciddi düzeyde anemi anne adayının sağlığını olumsuz etkiler ve bebeğin erken doğum riski yaşamasına, düşük doğum ağırlığı olmasına neden olur.

Gebelikte demir eksikliği belirtileri nelerdir?

  • El ve ayakların üşümesi, soğuması.
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Zayıflık
  • Kalp atışında artış
  • Konsantre olamamak
  • Yorgunluk
  • Ten solması
  • Göğüs ağrısı

Çoğul gebelik (ikiz, üçüz bebek gibi) yaşıyorsanız, yakın zaman önce hamilelik yaşadıysanız, hamilelik öncesinde demir açısından zengin gıdalar tüketmedi iseniz; anemi için yüksek risk grubunda olabilirsiniz.

Gebelikte demir eksikliği doğal olarak nasıl tedavi edilir

Kendinizde demir eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, ilk başta kendi kendinize teşhis koymaya çalışmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Ayrıca internet, sağlık dergileri gibi kaynaklardan “teşhis” amaçlı bilgi edinmek yerine mutlaka öncelikle doktorunuza danışın. Bu gibi kaynaklar sağlık açısından teşhis niteliği taşımazlar.

Demir takviyelerinin aşırı dozda alınması tehlikeli olabilir. Potansiyel olarak yol açtıkları diğer sorunlar dışında, karaciğerinize hasar verebilirler.

Doktorunuz vücudunuzda demir eksikliği olup olmadığı konusunda size bilgi verecek ve size ancak gerektiği kadar dozda demir takviyesi önerecektir.

Şayet doktorunuz size demir takviyesi önerdiyse, bir hafta ya da daha uzun süre kendinizi daha iyi hissetmenize rağmen vücudunuzda demir seviyesinin eski haline dönmesi bir kaç ay ya da daha uzun sürebilir. Demir düzeyinin tekrardan kontrolü için ilerleyen aylarda doktorunuzdan yeniden kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Beslenme programınıza demir açısından zengin gıdalar eklemeyi ihmal etmeyin. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, örneğin ıspanak, kırmızı et, tavuk, fasulye, bezelye, kuru meyveler gibi. Aşağıdaki yazıdan Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası

Turunçgiller, çilek, kivi, kavun, domates, yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalar C vitamini açısından zengin olduğu için demir emilimine yardımcı olurlar. Gebelikte en faydalı besinler yazısını incelemenizi öneririz.

Bitkilerde bulunan demirin, et ürünlerinde bulunan demir gibi kolaylıkla emilemediğini unutmayın. Bu nedenle, demir açısından zengin sebzeler tüketirken aynı öğün içinde C vitamini bulunan gıdalar da almalısınız. Ayrıca bazı bünyeler, gıda yolu ile doğal olarak demir alamayabilir. Bu nedenle demir içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Gebelikte demir eksikliği nasıl tedavi edilir

Yukarıda anlattığımız şekilde doğal yollarla ya da demir takviyeleri ile demir eksikliği giderilemedi ise anemiye yol açan başka nedenler olabilir. Doktorunuz bu gibi durumlarda anemiye yol açan sebebe bağlı olarak farklı tedaviler önerebilir.

Anemi için risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, ilk gebelik takibi randevusunda doktorunuza danışarak sizin için gerekli testlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Add Comment