Gebelikte diyet

Gebelikte diyet kavramı hamilelik döneminde kalori almayı azaltmak ya da kilo vermeye çalışmak değildir. Hamileliğiniz sırasında kilo vermek niyetiyle diyet yapmak, demir, folik asit gibi vücudunuzun ve  bebeğinizin sağlığı için gereken önemli vitamin ve mineraller gibi besin maddelerinin alımını engellemek olur ki bu sizin ve bebeğiniz için çok tehlikeli olabilir.

Gebeliğiniz sırasında zayıflamak için herhangi bir şekilde diyet yapmamalısınız. Gebelikte beslenme için altın kural sık sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenmektir. Ve ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek kilonuzu gebelik döneminiz boyunca dengede tutabilirsiniz.

Gebelikte diyet - Gebelik beslenmesi

Gebelikte diyet – Gebelik beslenmesi

Hamilelik için önerilen diyet, anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından yeterli düzeyde ve gerekli besinleri alabilmeniz için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Gebelik esnasında sağlıklı beslenme alışkanlığı, bebeğin büyümesi ve sağlıklı gelişimi için kritik düzeyde önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan besin maddelerini alabilmek için, meyve ve sebze, ekmek ve tahıllar, protein kaynakları ve süt ürünleri de dahil ederek çok çeşitli gıda gruplarından beslenmeniz gerekir.

Gebelik döneminde günlük 300 kalori almanız gereklidir. Hamileliğin ilk üç aylık dönemi için bu yeterlidir, ilerleyen dönemlerde artabilir.

Gebelikte diyet – Besin grupları

Gebelikte diyet - Beslenme grupları

Gebelikte diyet – Beslenme grupları

Sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan besin maddelerini aldığınızdan emin olarak, gün içerisinde çeşitli gıdalar tüketiyor olmanız önemlidir. Gıda gruplarını ve gebeliğiniz sırasında sağlıklı bir diyet oluşturabilmeniz için önerilen kaynakları şu şekilde sıralayabiliriz.

Meyve ve Sebzeler:

Meyve ve sebzeler, özellikle gebelik için gerekli C vitamini ve folik asit için önemli besin maddeleridir . Gebe kadınların, portakal, greyfurt gibi meyvelerle ve brokoli, domates ve brüksel lahanası gibi sebzelerle beslenip günlük en az 70 mg. C vitamini almaları gerekir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit yönünden zengindir. Beslenme programınıza her gün 2-4 porsiyon meyve ve 4 ya da daha fazla porsiyon sebze alabilirsiniz.

Ekmek ve Tahıllar:

Gebelik için vücudunuza gereken temel enerji kaynağı, ekmek ve tahıllarda bulunan karbonhidratlardan gelir. Tam tahıllı ve zenginleştirilmiş ürünler; demir, B vitaminleri, lif ve bazı protein gibi önemli besin maddelerini sağlar.

Protein:

Et, tavuk, balık, yumurta ve fasulyede hamilelikte ihtiyaç duyulan B vitamini ve demir bulunur. Gelişmekte olan bebeğinizin, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde bol protein ihtiyacı vardır. Demir, bebeğinize oksijen taşımaya yardımcı olur ve ayrıca yorgunluk, güçsüzlük, huzursuzluk ve depresyon gibi semptomlardan uzak kalmanıza yardımcı olmak için kaslarınıza oksijen taşır.

Sığır eti, tavuk, kuzu, karaciğer, hindi ve dana eti iyi seçeneklerdir. Balıklar ve bazı deniz ürünleri, dikkatli tüketildiği takdirde gebelik için iyi bir beslenme seçeneği olabilir. Yüksek düzeyde cıva içeren balıklardan kaçınılmalıdır.

Süt Ürünleri:

Gebeliği desteklemek için günde en az 1000 mg kalsiyum gerekir. Kalsiyum güçlü diş ve kemiklerin oluşumu, kanın normal pıhtılaşması, kas ve sinir fonksiyonları için gereklidir. Gelişmekte olan bebeğinizin önemli miktarda kalsiyum ihtiyacı olduğundan, yeterince kalsiyum tüketmediğiniz takdirde osteoporoz gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İyi kalsiyum kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt gibi gıdalar yer alır. Yeşil sebzelerde, deniz ürünlerinde, fasulye ve kurutulmuş sebzelerde de bulunur. Her gün en az 4 porsiyon süt ürünü tüketmelisiniz.

Gebelikte diyet – Gıda Takviyeleri

Doğum öncesi vitaminler:

Gebelik sırasında ihtiyaç duyulan vitamin ve besin kaynağını gebelik diyeti ile temin edemiyorsanız günlük olarak alabileceğiniz doğum öncesi vitaminler, küçük boşlukların doldurulmasına yardımcı olabilir. Doğum öncesi vitaminler mümkünse, gebelik öncesi üç aya kadar alınmaya başlanmalıdır.

Sizin için en uygun gıda takviyesi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Doğum öncesi vitaminler ya da herhangi bir gıda takviyesi, sadece sağlıklı bir gebelik diyeti parçasıdır. Sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz.

Gebelik diyeti için örnek bir günlük menü

Gün boyunca üç küçük porsiyon ve üç küçük atıştırmalık halinde dengeli bir şekilde beslenmek sizin ve bebeğinizin beslenme ihtiyacını temin etmek için öncelikli kuraldır. Aşağıdaki örnek gebelik menüsü günlük olarak sağlıklı beslenme için nelerin tüketilebileceği konusunda fikir verebilir.

Kahvaltı: Yulaf ezmesi, muz, 1 dilim kepekli kızarmış ekmek, 2 çay kaşığı reçel, 1 fincan yağsız süt.

Atıştırmalık: 1 bardak yoğurt, üzüm.

Öğle Yemeği: Kepekli ekmek ile hazırlanmış peynirli sandviç, 1 fincan yağsıt süt, armut.

Atıştırmalık: Çiğ sebze.

Akşam yemeği: 150 gr tavuk, 1 fincan pirinç, sebze, 1 fincan yağsız süt.

Atıştırmalık: taze meyve veya az yağlı yoğurt.

Add Comment