Gebelikte Egzersiz Yapmanın Yararları

Gebelik döneminde egzersiz yapmak hakkında daha önce detaylı bir yazı paylaşmıştık. Bu yazıda ise gebelikte egzersiz yapmanın yararları ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Hiç şüphesiz egzersiz yapmak, gündelik hayatımızda bir çok fayda sağlasa da gebelik döneminde de size uygun şekilde egzersiz yapmaya devam etmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Gebelikte egzersiz yapmanın yararları

Gebelikte egzersiz yapmanın yararları nelerdir

Gebelikte egzersiz yapmanın yararları nelerdir

Anne adaylarının ortak sorunlarının birçoğunu hafifletmek için egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yapmak kabızlık, hemoroid, varisler, bacak krampları ve ayaklardaki şişkinliği önler. Sırt bölgesindeki kasları güçlendirerek sırt ağrısını önler.

Gebelik, anne adaylarında enerji kaybına ve halsizliğe neden olur. Gebelikte egzersiz yapmanın yararları arasında kaybettiğiniz enerjinin tekrar kazanılması, daha enerjik hissetmeniz sayılabilir.

Kardiyovasküler sistemin güçlenmesi ve kaslarınızın daha dayanıklı hale gelmesi, sizi daha az çaba ile işlerinizi yapabilir bir hale getirir ve günün geri kalan kısmı için daha fazla enerjiniz kalır.

Egzersiz yapmak daha iyi uyumanızı sağlar. Bir çok anne adayı gebelik döneminin sonuna doğru uyku problemi yaşarlar. Düzenli olarak spor yapmak (yatmadan en az üç saat önce) üzerinizdeki enerjiyi atmanıza yardımcı olur ve daha derin, daha dinlendirici bir uykuya geçebilmenize yardımcı olur.

Egzersiz ruh halinizi düzeltir. Aynı zamanda gebelikle alakalı duygu değişikliklerine karşı iyi gelir. Kendinize olan güveni yerine getirir.

Gebelikte egzersiz yapmak, vücudunuzun doğum için hazırlanmasına yardımcı olur. Anne adayının egzersiz düzeyi arttıkça doğumla ilgili tıbbi müdahale oranı azalır, daha kolay ve daha az yorucu bir doğum gerçekleşir. Doğum sancısını azaltmaz ama, doğum sürecinde gerekecek dayanıklığı artırarak size daha rahat bir doğum süreci sağlayacaktır.

Gebelik döneminde anne adayının en fazla 10-15 kg. alması (normal vücut ağırlığına sahip kadınlar için) önerilir. Bu seviyeden daha fazla kilo, doğumdan sonra verilmekte zorluk çıkarabilir. Gebelikte egzersiz yaparak, aşırı kilo alımını engelleyebilir, vücudunuzdaki kas oranını ve dayanıklılığını artırabilirsiniz.

Gebelik döneminde egzersiz için tavsiyeler

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Hamilelik dönemi için egzersiz çok yararlıdır.

Buna karşın, yüksek riskli hamileliğe sahip veya erken doğum yapma riski taşıyan kadınlar için egzersiz yapmak, anne ya da bebeği herhangi bir risk altında olmadığından emin olmak için doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Bebeğini ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlamak için önerilen bir kalp atış hızı seviyesinde spor yaptığınızdan emin olun.

Gebeliğiniz ilerledikçe, denge merkeziniz değişir, bu da düşme olasılığını arttırır. Kayma veya düşme riskini artırmayan yüzme, yürüyüş veya düşük etkili aerobik gibi sporlar yapın.

Kayak, binicilik, dağcılık ve temas sporları (futbol gibi) sizi yaralanma veya düşme riskine sokacak her türden faaliyetlerden kaçının.

Egzersiz, vücut sıcaklığında bir artışa neden olur, bu da bebeğin gelişimini etkileyebilir. Sıcak havalarda egzersiz yaparken dikkatli olun ve egzersiz yaparken bol miktarda sıvı aldığından emin olun.

Add Comment