Gebelikte ikinci üç aylık dönem

Gebelikte ikinci üç aylık dönem (Second Trimester)’de düşük riski önemli derecede düştüğü için gebeliğiniz normal seyrinde devam eder ve vücut enerjiniz eski haline gelir. Cenin büyük ölçüde büyür ve karnınız yakında yuvarlak bir hale gelecek. Bu yazıda gebeliğin ikinci üç aylık dönemine ait gelişmeleri bir arada bulacaksınız.

Gebelik Dönemi - İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelik Dönemi – İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelikte ikinci üç aylık dönem

İkinci trimesterin sonuna gelindiğinde, bebeğiniz ağırlığı ikiye katlanır ve büyük organları hızla gelişmeye devam eder.

14. – 16. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 12-14 Hafta arası):

Fetusun cildi şeffaftır ve başında lanugo adı verilen güzel saçlar oluşur. Fetüs emmeye başlar ve amniotik sıvının bir miktarını yutar. Her insanı bireyselleştiren parmak izleri fetüsün küçük parmaklarında gelişir. Mekonyum bağırsak yolunda oluşur ve bebeğin ilk bağırsak hareketi olacak şekilde gelişir. Annenin büyümekte olan karnında hareketler hissedilebilir, çünkü fetus daha fazla dolaşmaya başlar. Ter bezleri gelişir, karaciğer ve pankreas sıvı üretir. Fetüs 15 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 115 gram ağırlıktadır.

17. – 20. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 15-18 Hafta arası):

Gebelikte ikinci üç aylık dönem

Gebelikte ikinci üç aylık dönem

Bebeğin, anne tarafından hareketlerin daha sık hissedildiği bir noktaya gelinir. Kaşları ve kirpikleri büyür ve parmaklar ve ayak parmaklarında küçük tırnakları büyümeye başlar. Fetusun derisi pek çok değişikliğe uğrar ve 20. haftada vernix üretmeye başlar. Vernix, amniyotik sıvıdan korumak için fetüsün cildini örten beyaz bir macunumsu maddedir. Bebeğin kalp atışı steteskop ile duyulabilir. Fetüs 20 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 340 gram ağırlıktadır.

21. – 23. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 19 – 21 Hafta arası):

Lanugo şimdi fetüsün tüm bedenini kaplar. Yağ gelişimi başlar ve fetusun cildinin daha şeffaflaşmasıyla yeni doğan bir bebek görünümüne kavuşur. Gözleri tamamen oluşur. Karaciğer ve pankreası gelişmeye devam eder. Fetüs yaklaşık 25 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 680 gram ağırlıktadır.

24. – 26. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 22 – 24 Haftalar)

Bebeğiniz bu dönemde dünyaya gelseydi, tıbbi destek ile hayatta kalabilirdi. Fetus uyku ve uyanma döngüsünü geliştirir ve anne bu hareketleri hissetmeye başlayabilir. Fetusun refleksleri gelişmeye başlar var ve akciğerlerinde hava kesesi oluşmaya başladı. Beyin önümüzdeki birkaç hafta içinde hızla gelişecek. Sinir sistemi, bazı işlevleri kontrol edecek kadar gelişmiştir. Fetüs yaklaşık 35 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 900 gram ağırlıktadır.

Gebeliğin diğer dönemleri için aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Add Comment