Gebelikte ilk üç aylık dönem

Gebelikte ilk üç aylık dönem (first trimester), bebeğin önemli organlarının oluştuğu önemli bir zamandır. Gebeliğiniz, plasenta yaklaşık 10 haftalık döneme ulaşana kadar yumurtalıktaki hormonlar tarafından desteklenir. Bu yazıda gebeliğin ilk üç aylık dönemine ait gelişmeleri bir arada bulacaksınız.

Gebelik Dönemi - İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelik Dönemi – İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelikte ilk üç aylık dönem

Bu dönem içinde bebeğiniz tanınabilir bir şekilde bebeğe dönüşür. Vücut gelişimi hızla ilerler ve ilk trimesterin sonuna kadar tüm önemli organları ve vücut sistemleri meydana gelir.

1. ve 2. Hafta – Gebelik yaşı

Adet döneminiz biter ve vücudunuz yumurtlamaya hazırlanır. Çoğu kadında yumurtlama, son adet gününden sonraki 11 ile 21 gün arasında gerçekleşir. Sperm serviks üzerinden fallop tüpüne ulaşır.

Sperm bir yumurtaya ulaşır ve gebelik oluşursa, yeni bir insanın temeli olan zigot adlı tek bir 46 kromozom kümesi oluşur. Döllenmiş yumurta, fallop tüpünden uterusa doğru birkaç günde ilerler ve hücrelere bölünür; Buna morula denir. Morula bir blastokist (insan tomurcuğu) olur ve sonunda uterusa dönüşür.

Gebelik gerçekleştikten sonraki 6 ile 12. gün arasındaki herhangi bir günde blastokist uterus astarına yerleşir ve embriyonik aşama başlar.

Gebelikte ilk üç aylık dönem

Gebelikte ilk üç aylık dönem

3. Hafta – Gebelik yaşı (Cenin Gelişimi – 1. Hafta)

Beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistemin gelişimi ile birlikte embriyo şu an için çok fazla büyür.

4. ve 5. Hafta – Gebelik yaşı (Cenin Gelişimi – 2. ve 3. Haftalar)

Kol ve bacak tomurcukları görünür, ancak açıkça ayırt edilemez. Kalp sabit bir ritimle atar. Plasenta hCG de dahil olmak üzere bazı önemli hormonları oluşturmaya ve üretmeye başlar. Ana damarlarda rudimenter (gelişmemiş-temel) kan dolaşımı vardır. Gözler ve kulaklar haline gelecek olan  yapılar şekillenir. Embriyo, bu haftaların sonuna kadar 6.5 mm. uzunluğa ulaşır.

6. Hafta – Gebelik yaşı (Cenin Gelişimi – 4. Hafta)

Akciğer, çene, burun ve damak oluşumu başlar. El ve ayak tomurcuklarının parmakları haline gelecek dokular oluşur. Beyin, karmaşık kısımlarını oluşturmaya devam eder. Ultrason sırasında muhtemelen kalbin sesi duyulacaktır. Embriyo yaklaşık 1,25 cm. uzunluğundadır.

7. Hafta – Gebelik Yaşı (Cenin Gelişimi – 4. Hafta)

Hamileliğin 7. haftasında, embriyonun küçücük bedenini, bir aspirinden daha düşük ağırlığa sahip olsa da, her önemli organı oluşmaya başlamıştır. Saçları ve meme başı oluşur, göz kapakları ve dili oluşmaya başlamıştır. Dirsek ve ayak parmakları, gövde düzleşmeye başlarken daha görülür hale gelir.

8. Hafta – Gebelik Yaşı (Cetal Gelişimi – 6. Hafta)

Kulaklar içeriden ve dışarıdan şekillenmeye devam eder. Yetişkin bir insanda bulunan her şey şimdi küçük embriyoda bulunur. Kemikler oluşmaya başlar ve kasları kasılıbilir. Yüz özellikleri olgunlaşmaya devam eder ve göz kapakları artık daha gelişmiş durumda. Embriyo yaklaşık 2,5 cm. uzunluğunda ve fasulye büyüklüğündedir.

9. ve 13. Haftalar – Gebelik Yaşı (Cetal Gelişim – 7.-11. Haftalar)

10. haftada, embriyo embriyonik dönemin sonundadır ve fetal dönemi başlatır. Fetüs yaklaşık 7 cm. uzunluğunda ve ağırlığı 28 gr. civarındadır. Cinsel organı açıkça oluşmuştur, ancak yine de ultrasonda açıkça görülememektedir. Göz kapakları gebeliğin 28. haftasına kadar açılmaz. Ellerini yumruk haline getirebilir ve dişleri için tomurcuklar belirir. Bebeğin başı, tüm vücudunun yarısı kadardır.

Gebelikte ilk üç aylık dönem için ek bilgiler için hafta hafta gebelik yazılarından detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Gebeliğin diğer dönemleri için aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Add Comment