Gebelikte kabızlık nasıl giderilir

Gebelikte kabızlığı gidermek için doğal yöntemler ve çok önerilmemekle birlikte bazı tıbbi yöntemler var. Gebelikte ilaç kullanımı her zaman doktor bilgisi ve tavsiyesi ile tercih edilmeli. Çünkü tedavi için tercih edebileceğiniz ilaçlar gebelik dönemini kötü yönde etkileyebilir. Kabızlıktan şikayetçiyseniz ve gebelikte kabızlık nasıl giderilir diye sağa sola bakıyorsanız aşağıdaki önerileri incelemenizi öneririz.

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir

Evinizde doğal şekilde, düzenli ve sağlıklı şekilde beslenerek gebelikte kabızlığı önleyebilirsiniz:

Yoğurt

Yoğurt, sindirim sistemimiz için son derece faydalı bir yiyecek. Özellikle de evde yapılan yoğurt market rafından alacağınız hazır yoğurtlardan çok daha fazla işe yarayacaktır. Yoğurt, probiyotikler açısından zengin bir yiyecek olduğundan dolayı bağırsak hareketlerinizi kolaylaştıracaktır.

Limon Suyu

Bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkın ve sabahları için. Düzenli olarak içmeniz bağırsaklarınızı rahatlatacaktır.

Kuru meyve

Kuru üzüm, kayısı, hurma gibi kuru meyveler bağırsak hareketlerinizi düzenler.

Karpuz

Karpuz adeta bir su deposudur. Karpuz yemek gebelikte kabızlığı gidermek için iyi bir tercih.

Gebelikte kabızlığı nasıl önlerim?

Herhangi bir rahatsızlığımızı önlemek, en az bu rahatsızlığı tedavi etmek kadar önemli. Bu nedenle kabız olmayı ne kadar önleyebilirseniz o kadar iyi.

Daha fazla su tüketin

Lifli gıdalarla beslenirken aynı zamanda yeterince su, sıvı tüketmek te önemli. Lifli gıdalarla birlikte sıvı alırsanız bağırsak hareketleriniz daha düzenli hale gelir. Her gün düzenli olarak bol bol su için, ayrıca sevdiğiniz meyve sularını da tüketin.

Düzenli egzersiz yapın

Aktif bir yaşam tarzı benimseyin. Olabildiği kadar hareket edin ve egzersiz yapın. Kabızlık sorununuz olmayacaktır. Yüzmek, yürümek, sabitlenmiş bir bisiklete binmek ideal egzersizlerdir, bağırsak hareketleriniz düzene girer. Düzenli olarak gebelikte egzersiz yapmak için doktorunuzun tavsiyesini ve onayını alın.

Yüksek lifli besinler tüketin

Günlük beslenme programınıza tahıllar, meyveler, sebzeler gibi lif yönünden zengin besinleri alın. Yüksek lifli gıdalar bağırsak hareketlerinin düzene girmesi için mükemmeldir. Tabi ki su içmeyi ihmal etmeyin.

Demir içeren gıda takviyelerini azaltın.

Şayet demir içeren gıda takviyeleri alıyorsanız, dozunu artırmayı deneyin. Yüksek demir içeren gıdalar kabızlığa yol açar. Elbette bu takviyelerin dozunu doktorunuzun bilgi dahilinde azaltın.

Gebelikte kabızlık için ilaç kullanabilir miyim?

Yukarıda saydığımız doğal yollarla gebelik döneminde kabızlığı gidermek için çözüm bulamadıysanız, doktorunuzun size önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Ama her ne olursa olsun uzun süreli ilaç kullanımı su kaybetmenize neden olacağı için vücudunuzda su dengesini koruma adına bu ilaçların kullanımı kısa süreli olmalı.

Kabızlığı önleyen gıdalar

Hamilelik döneminde kabızlığı önleyebilecek bazı gıdalar şunlardır:

  • Taze meyveler – Portakal, üzüm…
  • Ispanak, brokoli, marul gibi sebzeler
  • Lahana kereviz
  • Çilek, ahududu, kızılcık, yaban mersini
  • Nohut, fasulye gibi bakliyatlar
  • Mercimek, makarna, kepekli tahıllar
  • Havuç, kabak, tatlı patates
  • Yulaf ve kepek

Müshil hapı kullanmaktan uzak durun. Çünkü vücudunuzda ani kasılma olmasına ve sıvı kaybetmenize neden olur.

Add Comment