Gebelikte Kabızlık Nedenleri

Maalesef bir çok anne adayının gebelik döneminde zor zamanlar yaşamasına neden olan başka bir konu da kabızlık. Hormonlar gebelikle ilgili  bir çok durumda suçlu ilan edilse de yine hormonsal faaliyetler, kullanılan ilaçların etkisi gibi nedenler gebelikte kabızlık nedenleri arasında sayılabilir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık; geciken, zorlaşan, seyrek ya da normal devam etmeyen bağırsak  hareketleridir. Dışkı sertleşmesi, tuvalete gidememe, bağırsak  düzensizliğine neden olur.

Kalın bağırsağın en büyük görevi, suyu emerek dışkıyı rektuma (anüs) kadar itmektir. Bu süreçte bir aksaklık varsa, dışkı bağırsakta uzun süreler boyu kalır.

Bağırsak hareketlerinin düzenli devam etmesi için su gerekir. Bağırsaklar susuz kaldığında, dışkı bağırsaklardan geçerken şiddetli ağrılara, dokuların yırtılmasına ve anal hassasiyetlere neden olur.

Gebelikte kabızlık nedenleri

Gebelikte kabızlık nedenleri

Gebelikte Kabızlık Nedenleri

Beslenme alışkanlıkları, düzensiz beslenmek, kullanılan ilaçların yan etkileri, tiroid bezinin düzensiz çalışması (hipotiroidizm), gebelik hormonları gibi
sebepler gebekte kabızlığa neden olduğu gibi kabızlığa neden olan diğer faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Düşük lifli gıda tüketimi

Lifli gıdalar, bağırsak hareketlerinin düzenli devam etmesine yardımcı olur. Liften yoksun gıdalar tüketmek kabızlığa neden olur.

2- Hareketsiz kalmak

Uzun süreler hareketsiz kalmak, hiçbir egzersiz yapmamak gıdaların bağırsaklardan düzgün geçmemesine ve kabız olunmasına yol açar. Yorgunluk ve duygusal durumlar da kabızlığa neden olabilir.

3- Progesteron hormonu

Hamilelik hormonları bağırsaklarda rahatlamaya ve neredeyse onların etkisiz hale gelmelerine neden olur. Böyle olunca da gıdalar çok daha uzun süreler sindirim sisteminde kalır. Bu düzensizlikte olumlu görülebilecek tek şey; besinlerin sindirim sisteminde daha uzun süre kalması ve daha fazla besinin bebeğe geçmesidir.

4- Demir takviyeleri

Demir içeren gıda takviyeleri hamilelikte kabızlığa neden olur.

5- Rektal basınç

Hamileliğiniz ilerledikçe rahminiz genişler ve bu da rektuma daha fazla basınç gelmesine neden olur.

6- Bağırsaklarda basınç

Rahim büyüdükçe bağırsaklara olan basınç artar, bu da dolayısıyla bağırsak hareketleri zorlaşır.

7- Duygusal nedenler

Hamilelik döneminde duygularınızın değişkenlik göstermesi sağlığınıza da etki eder. Hamilikle ilgili çok fazla endişe, kaygı yaşanması kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık hamilelikte sağlık sorunlarına neden olur mu?

Şiddetli karın ağrısı veya dışkıda kan görülürse doktorunuza görünmenizde fayda var. Dışkı sertleşmesi hemoroid rahatsızlığına, o da dolayısıyla kanama olmasına yol açar. Böyle bir durumda doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebelikte kabızlık nasıl giderilir yazısından gebelikte kabızlığı önlemek ve tedavi etmek hakkında bilgi alabilirsiniz.

Add Comment