Gebelikte Kafein

Kahve, çok sevilen  sıcak içeceklerden biridir. İçerisinde bulunan kafeinin uyarıcı etkisinden dolayı, gebelikte kafein tüketim miktarına gebeliğiniz boyunca dikkat etmelisiniz.

Gebelikte Kafein

Gebelikte Kafein

Gebelikte kafein ile ilgili uyarılar

Kafein uyarıcı ve diüretiktir (idrar söktürücüdür). Kafein uyarıcıdır, çünkü kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı arttırır, bu da gebelik sırasında önerilmez.

Kafein ayrıca idrara çıkma sıklığını artırır. Bu, sıvı kaybı yaşamanıza yol açar ve dehidrasyona (sıvı kaybı) neden olabilir.

Kafein, plasentaya yani bebeğinize geçer. Vücudunuz aldığınız kafein miktarını metabolize edebilir ama bebeğinizin vücudu hala gelişmekte olduğu ve olgunlaşmadığı için bunu yapamaz.

Herhangi bir miktarda kafein bebeğinizin uyku düzeninde veya hamileliğin sonraki evrelerinde bebeğin normal hareket düzeninde değişikliğe neden olabilir. Unutmayın, kafein uyarıcıdır, hem sizi hem de bebeğinizi uyanık tutabilir.

Kafein sadece kahvede bulunmaz. Kafein sadece kahvede değil, aynı zamanda çay, soda, çikolata ve baş ağrısını hafifleten ilaçlarla da bulunur. Ne tükettiğinizin farkında olun.

Gerçek mi? Değil mi?

Gebelikte Kahve Tüketimi

Gebelikte Kahve Tüketimi

Görüş: Kafein, insanlarda doğum kusurlarına neden olur.

Gerçek: Hayvanlar üzerindeki sayısız araştırma, kafeinin, doğum kusurlarına, erken doğuma, doğurganlığı azaltabileceğine, ve diğer üreme problemlerine yol açabileceğini gösterdi.

İnsanlar üzerinde kesin bir çalışma yapılmamıştır; Ancak, sonuç vermeyen çalışmalar söz konusu olduğunda güvende olmak adına uzak durmakta fayda var.

Görüş: Kafein kısırlık (infertility) yapar.

Gerçek: Araştırmalar yüksek düzeyde kafein tüketimi ile gecikmiş gebelik arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Görüş: Hamile bir kadın hiçbir şekilde kafein tüketmemelidir. Gebelikte kafein tüketilemez.

Gerçekler: Günde 150 mg – 300 mg arasında -orta düzeyde- alınabilecek kafein, gebelik üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaz.

Gebelikte kafein tüketimi ne kadar olmalı?

Aslında, gebeliğiniz boyunca ne kadar az kafein tüketirseniz o kadar iyi. Bazı uzmanlar günde 150 mg.’dan fazla kafein tüketimine karşı çıkarken, bazı uzmanlar da günde 300 mg.’dan fazlasının zararlı olacağını söylerler.

Buradan çıkarılabilecek sonuç; kafeinden olabildiğince uzak durmanız sizin için en güvenli hareket şekli olacaktır. Ve doktorunuzla görüşüp sizin ve bebeğiniz için en doğru olan yaklaşıma beraber karar verebilirsiniz.

Add Comment