Gebelikte kusma

Gebelikte kusma oldukça sık görülür, hamile kadınların yarısından çoğunda sabah hastalığı sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hamilelikte sabah hastalığı, özellikle kusma, anne adayları arasında görülen en yaygın şikayetlerden biridir. Mide bulantısı, kusmaya neden olur. Bu yazıda gebelikte kusmaya ilişkin bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte kusma

Gebelikte kusma

Gebelikte kusma neden olur?

Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişimler kusmaya neden olabilir. Vücuttaki sindirim, hormonlar nedeniyle yavaşlar, bu da mide yanmasına, hazımsızlığa, yol açarak kusmayı tetikler. Hormonlardaki değişim gebelikte kusma yaşanmasına neden olabilir.

Gebelikte kusma riskli mi?

Kusma, rahatsızlık verici olsa da, bir çok gebelikte anne ve bebek sağlığı için riskli değildir, endişe duyulacak bir durum değildir.

Bununla birlikte, anne adayının normal hamilelik belirtileri nedeniyle oluşan kusma ve hiperemezis gravidarum riski arasındaki farkı ayırt edebilmeleri gerekiyor. Hiperemezis gravidarum yaşayan kadınlar çok aşırı bulantı ve kusma gibi daha yoğun sorunlar yaşarlar. Hatta bu bulantı ve kusma öyle bir hale gelir ki anne adayı kilo kaybı, kalp atışındaki artış ve kan basıncının düşmesi gibi ciddi sonuçlarla karşılaşabilir. Şiddetli kusma, bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için gerekli besin maddelerini alamamasına yol açabilir. Ki bu hamilelikte istenmeyen bir durumdur.

Gebelikte kusma nasıl önlenir?

Günlük yaşantınızda bazı küçük değişiklikler yaparak sabah hastalığı kaynaklı etkileri azaltabilirsiniz. Bazı kokular mide bulantısı ve kusma yaşamanıza neden olabileceği için hamileliğinizde bunlardan uzak durabilirsiniz. Mesela yemek kokuları sizin mide bulantısı yaşamanıza neden oluyorsa, eşinizden ya da bir arkadaşınızdan sizin için yemek yapmasını isteyebilirsiniz. Mide bulantısı sonucu kusma yaşayabileceğiniz için öncelikle bulantıyı önlemeye çalışın.

Aç kalmamaya dikkat ederek, yanınızda atıştırmalık çerezler bulundurarak tamamen aç kalmaktan uzak durun.

Hamilelik sırasında kusma keyifsiz bir durumdur ve bütün hamileliklerin büyük kısmında oldukça yaygın olan bir durumdur. Kendi vücudunuzu tanıyın, şayet yaşadığınız mide bulantısı ve kusma belirtilerinin normal olmadığını düşünüyor, midenizi tamamen boşaltacak seviyede kusma yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebelikte sabah hastalığı konusunda, mide bulantısı ve kusma ile ilgili size yardımcı olabilecek farklı ipuçları bulabilirsiniz.

Add Comment