Gebelikte mide ekşimesi

Gebelikte mide ekşimesi sık görülen bir gebelik şikayetidir. Mide ekşimesinin kalp ile bir ilgisi olmamasına rağmen, göğüs bölgesinde bir yanma hissi yaşanmasına neden olur.

Gebelikte mide ekşimesi

Gebelikte mide ekşimesi

Gebelikte mide ekşimesi neden olur?

Mide asidinin, mide ve yemek borusu arasındaki kapakçık tarafından, yemek borusuna gitmesinin engellenemediği durumda yaşanır. Gebelik döneminde progesteron hormonu, kapakçığın esnemesine neden olduğu için gebelikte mide ekşimesi görülme sıklığı artabilir. Mide asidi yemek borusuna geçerek rahatsızlık verir

Mide ekşimesi ve hazımsızlık çekme, üçüncü trimesterde daha sık görülür; çünkü büyümeye devam eden rahim bağırsaklara ve mideye baskı yapar. Karın üzerindeki basınç sebebiyle, yemek borusuna itme yaşanabilir.

Hamilelikte mide ekşimesi nasıl tedavi edilir?

Mide ekşimesini önlemek, tedavi için en iyi yol olacaktır. Mide ekşimesini önleyebilmek için şunları yapabilrsiniz:

  • Günde 3 tam öğün yemek yerine, gün boyunca daha sık ve küçük porsiyolar halinde beslenin.
  • Yemeklerden hemen sonra uzanmak yerine, bir saat bekleyin. Mümkünse biraz hareket edin.
  • Baharatlı ve yağlı gıda tüketiminden kaçının. Zaten gebelik döneminde olabildiğince yağlı gıdalardan uzaklaşmak bebek ve anne adayı sağlığı açısından önemlidir.

Gebelik dönemi için en faydalı besinler yazısından, gebelik dönemi için önerilen en faydalı besinler ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Mide ekşimesi çekiyorsanız, evinizde şunları yaparak etkilerini azaltabilirsiniz:

  • Bir bardak ılık süt bir çorba kaşığı bal ilave ederek için
  • Yoğurt yiyin ya da bir bardak süt için

Bazı mide ilaçları mide yanmasına iyi gelebilir. Fakat gebelikle ilgili her durumda olduğu gibi, doktorunuzun tavsiyesi ya da onayı olmayan herhangi bir ilaç kullanmayınız. Bazı ilaçlar vücut dokularında sıvı birikmesine neden olabilecek sodyum içerdikleri için gebelik sırasında önerilmemekte. Aşırı mide yanması yaşıyorsanız, doktorunuz size uygun reçeteli bir ilaç tavsiye edebilir.

Gebelikte ilaç kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle hangi nedenle olursa olsun, ilaç kullanmadan önce gebelik takibi için muayene olduğunuz doktorunuzdan ya da en yakın sağlık kuruluşundan kullanmayı düşündüğünüz ilaçlar ile ilgili bilgi alın.

Bu yazıda gebelikte mide ekşimesi ve önleme hakkında bilgiler sunduk. Keyifli bir gebelik dönemi geçirmeniz dileğiyle.

Add Comment