Gebelikte önerilen egzersizler

Hamileyken egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün. Hamile kalmadan önce spor yapıyorsanız, muhtemelen rutin olarak yapmaya devam edersiniz ve hamileliğiniz ilerledikçe de vücudunuz egzersiz yapmaya iyi adapte olur. Gebelikte egzersiz yapmak size ve bebeğinize yararlıdır. Bu yazıda gebelikte önerilen egzersizler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gebelikte önerilen egzersizler

Gebelikte önerilen egzersizler

Gebelikte önerilen egzersizler

Yürüme

Hamilelikte spor yaparken güvenliğinize önem vermelisiniz. Yürüyüş yapmanın gebelikte önerilen egzersizler listesinde olmasının sebebi anne adayı için sağladığı güvendir. Koşu yapmaktan daha kolaydır ve hemen başlayabilirsiniz. Vücudunuzun yeterince ısındığından emin olun ve yavaş yavaş başlayın. Önünüze ulaşabileceğiniz hedefler koyun, rahat ve güvenli spor ayakkabılar tercih ederek yürümeye başlayın.

Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri yapan hamile kadınlar genellikle daha kolay doğum yapar. Gebelik sırasında bu kasları güçlendirmek, doğum ve doğum sırasında kaslarınızı kontrol etme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu kasların güç kazanması gebelik süresince sık karşılaşılan idrar sızıntısı ve hemoroid problemlerini en aza indirir.

Yüzme

Pek çok doktor ve fitness uzmanı, yüzmenin hamile kadınlar için en güvenli egzersiz olduğunu söyler. Hamilelikte yüzme, eklem bölgelerinize basınç yapmadan vücudunuza direnç katar. Yüzme, kalp atışını arttırır ve aşırı ısınmaya neden olmadan güvenli bir kardiyo egzersizi sağlar.

Hamilelik sırasında yüzmenin bir diğer yararı da düşme tehlikesi olmamasıdır.  Vücudunuzun denge noktası gebelik döneminde değiştiği için, daha kolay düşebilirsiniz. Yüzme, havuzda yapılan bir spor olduğu için bu risk yoktur.

Suda yapılan bütün sporlar gebelikte önerilmez. Dalış veya su kayağı gibi sporları hamileyken yapmayınız.

Koşu

Hamile kalmadan önce koşuyorsanız, hamile kaldıktan sonra da devam edebilirsiniz. Ama normalde koşmuyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın.

Koşu yapmak ter atmanıza neden olacağı için vücudunuzun fazla ısınmamasına dikkat edin.

Bisiklet sürmek

Hamileyken bisiklet sürmek, sabitlenmiş bisiklet demektir. Kilo dengenizi korumanıza yardımcı olur. Ayrıca düşme riskini ortadan kaldırdığı için de güvenlidir. Gebeliğinizin ilerlemesiyle birlikte karnınız da büyüdüğü için sırtınızı zorlayabilir. Yavaş yavaş başlayın ve kendinizi çok fazla zorlamayın.

Yoga

Yoga, vücuttaki stres ve baskıyı hafifletir. Bir çok yoga hareketi siz ve bebeğiniz için aşırı derecede zor olmadığı sürece güvenlidir. Sırt üzeri uzun süre yatmayın ve vücudunuzu fazla germeyin.

Gebelikte yoga

Gebelikte yoga

Gebelikte yapılmaması gereken egzersizler

Kayak

Düşme riski olduğu için hamile kadınlara önerilmez.

Binicilik

Ata binmek size ve bebeğinize zarar verebilecek sarsıntı ve hızlı hareket içerebilir. Düşme riski de vardır.

Gebelik egzersizini nasıl yapmalıyım?

Üzerinize tam oturan, dar kıyafetler giymeyin. Bunun yerine oldukça rahat kıyafetler tercih edin. Tabanı kaygan olmayan, ayağınızı iyi saran güvenli spor ayakkabılar kullanın.

Derin nefes alın, yeterli miktarda su tüketin. Vücudunuzu sarsacak hareketlerden kaçının ve uzun süre sırt üstü yatmayın.

Herhangi bir vajinal kanama, baş dönmesi, göğüs ağrısı, baygınlık, nefes darlığı, kasılma, mide bulantısı ya da bebek hareketlerinde azalma olursa egzersiz yapmayı hemen bırakın.

Yukarıda bahsettiğimiz egzersizlerden herhangi birini yapmaya karar verdikten sonra dilerseniz “Gebelikte egzersiz nasıl yapılır?” yazısını okuyup tavsiyelerimiz ile hamile egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Add Comment