Gebelikte Sigara

Sigara kullanımını, sadece gebelik ile değil normal hayat seyrimiz içinde de düşündüğümüzde varılacak sonuç aslında başından bellidir. Sigarayı bırakmak! Sigara başlı başına bir çok sağlık sorununa sebep olur. Gebelikte sigara tüketimi da oldukça zararlıdır.

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelik, sigarayı bırakmanız için büyük bir fırsattır. Sigara içmeyi bırakırsanız, daha rahat bir gebelik dönemi yaşarsınız ve daha enerjik olursunuz. Ayrıca gelecekte kalp hastalığı, kanser ve diğer akciğer sorunları ile karşılaşma riskini de azaltmış olacaksınız.

Araştırmalar, gebe kadınların yüzde 12 ila 20’sinin sigara içtiğini, kendilerini ve henüz doğmamış bebeklerini risk altına attıklarını gösteriyor. Ve maalesef her yıl çok sayıda bebek, anneleri gebelikte sigara tükettikleri için hayatlarını kaybediyorlar.

Hamileliğin size yaşattığı stres sebebiyle sigara içiyor olabilirsiniz. Gebelik zorlu bir süreç olmasına rağmen, gebelikte sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığınızı yenmeniz için bir çok yol var.

Gebelikte sigara kullanımı ile ilgili gerçekler…

Siz sigara içtiğiniz zaman bebeğiniz de içer. Sigara içtiğinizde nikotin, kurşun, arsenik ve karbon monoksit gibi zehirleri solursunuz. Bu zehirler, bebeğinizi size bağlayan, oksijen ve besin maddelerini gönderen ve atıkları ortadan kaldıran doku olan plasentaya girer.

Bu zehirler, bebeğinizin büyümek için ihtiyaç duyduğu kadar besin maddesi almasını ve oksijensiz kalmasına yol açar.

Gebelikte sigara içilmesi, düşük doğumlara, premature doğumdan ve bebek ölümlerine kadar bir çok şeye neden olabilir.

Pasif içicilik te aynı şekilde bebeğiniz için sağlık sorunlarına yol açabilir. Hatta bir kadın gebelik sırasında pasif içici durumda kalırsa, ek riskler de meydana gelir. Zayıf ve bir çok sağlık problemi olan bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Gebelikte sigara içmek bebeğe zarar verir

Gebelikte sigara içmek bebeğe zarar verir

Bebeğiniz doğduktan sonra uzun vadede sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Gebelikte sigara içilmesi, bebeğinizin daha fazla üşütmesine, akciğer problemlerine, öğrenme güçlüğüne ve fiziksel büyüme sorunlarına neden olabilir.

Bebeğin doğumundan sonra bir anne sigara içmeye devam ederse, bebek soğuk algınlığı, öksürük ve orta kulak enfeksiyonu yaşar. Bebeğin ciğerleri çok küçük olduğundan, sigara dumanı nefes almasını zorlaştırır. Bu, bebeğin bronşit ve zatürreye yakalanmasına neden olabilir.

Pasif içicilik (siz sigara kullanmasanız dahi sigara dumanına maruz kalmanız) bebekler ve küçük çocuklar için ciddi sorunlara neden olabilir. Sigara dumanına maruz kalan küçük çocuklarda astım, solunum sorunları, öğrenme güçlükleri ve kanser riskinde artış olmuştur.

Pasif içicilik, başkasının içtiği sigara dumanını solumaktır. Pasif içici durumunda iken yanınızdaki biri sigara içtiğinde dumanı görmeseniz bile siz de her seferinde bir sigara içmiş olursunuz. Sigara içen kişiyle aynı riskleri taşırsınız.

Evinizde sigara içildiğinde halı, mobilya, perdelerde ve saçlarınızda gaz ve toksinler birikir. Bebekler ve küçük çocukların beyinleri hala gelişmekte olduğundan, toksinlerine karşı çok daha duyarlıdırlar.

Küçük çocuklar toksinlerin bulunduğu yerlere yakın oldukları için -ayrıca ağızlarını oda yüzeylerine koyma olasılıkları daha yüksektir-, bu kirlenmiş yüzeyler yetişkinlerden daha tehlikeli hale gelir.

Hamile kadınlar ve küçük çocuklar, sigara içilen her yerden uzak durmalıdır.

Nikotin bantları bebeğinizi etkileyebilir. Nikotin yerine geçen herhangi bir sigara bırakma tedavisi denemeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Gebelikte sigara kullanmayı bırakmak için neler yapılabilir?

Sigarayı bırakmak çok ta kolay değil, fakat bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız öncelikle kendinizi hazırlayın ve bir plan yapın.

1.Sigara içmeyi bırakırsanız size ve bebeğinize ne gibi faydasının olacağının listesini yapın.

Sigarayı bırakmanın bebeğinize faydaları nelerdir?

 • Bebeğinizin düşük kilolu veya erken doğma riski azalır.
 • Bebeğinizin alacağı besin maddeleri ve oksijen miktarı artar.
 • Bebeğinizin sağlık problemleri yaşama riski azalır.
 • Bebeğiniz doğumdan sonra sizinle beraber sağlıklı bir şekilde evinize gelir.

Sigarayı bırakmanın size faydaları nelerdir?

 • Kalp hastalığı, kanser ve akciğer hastalıkları gibi sorunlarla karşılaşma riskiniz azalır.
 • Gebelikte sigara içmeyi bırakırsanız, daha enerjik olursunuz ve gebeliğiniz daha güzel geçer
 • Ekonomik olarak, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra yapacağınız harcamalar için paranız size kalır.

2. Günlük alışkanlıklarınızı değiştirin.

Bir yemekten sonra hemen sigara içmek yerine, yürüyüşe çıkmak veya en sevdiğiniz gebelik kitaplarını okumak gibi yeni bir alışkanlık edinin.
Kitap okurken sigara içmek yerine süt için ya da aperatif bir şeyler yiyin.

3. Etrafınızdaki kişilerden destek isteyin.

Sigarayı bırakmak istediğinizi ve daha fazla bu dumanı solumak istemediğinizi ailenizle paylaşın. Canınız her sigara içmek istediği anda arayabileceğiniz bir aile bireyi veya arkadaşınız olmasını sağlayın. Sigara kullanmayan arkadaşlarınızla görüşmeyi tercih edin.

4. Sağlık kuruluşlarından yardım isteyin. 

Sigara bırakmak için bazı ilaçlar var. Bunları doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu yardımcı ilaçların, bebeğinizin gelişimini etkileyebilecek nikotin içerebileceğini unutmayın.

5. Kendinize sigarayı bırakmak için kesin bir tarih belirleyin.

Sigara içmeyi bırakmak için kendinize kesin bir tarih belirleyin. Bu tarihte evdeki bütün sigaraları ve kül tablalarını atın.

Sigara içmeyi bırakmanız için ipuçları:

 1. Elinizi ve ağzınızı oyalayın (Sakızı çiğneyin, yeni bir el işine başlayın, miktarını kontrol ederek şekerleme tüketin.)
 2. Sigara içmek istediğiniz zaman, sigara bırakma nedenlerinizi yazdığınız listeye bakmanız yeterlidir.
 3. Sigara içmek istediğinizde arkadaşınızı arayın.
 4. Sigara içilmeyen ortamlarda bulunmaya gayret edin.