Gebelikte üçüncü üç aylık dönem

Gebelikte üçüncü üç aylık dönem (third trimester), bebek eğer doğarsa bile hayatta kalabileceği bir dönem olmasına rağmen, ciğerleri ve sindirim sisteminin tamamıyla olgunlaşabilmesi için anne karnında kalması her zaman için en iyisidir. Bu yazıda gebeliğin üçüncü üç aylık dönemine ait gelişmeleri bir arada bulacaksınız.

 

Gebelik Dönemi - İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelik Dönemi – İlk, İkinci ve Üçüncü Trimesterler

Gebelikte üçüncü üç aylık dönem

Gebeliğinizin bu son haftalarında, bebeğinizin doğumdan sonraki hayatı boyunca ihtiyacı olacak yağ dokusunun üzeri deri ile kaplanmaaya devam eder ve akciğerler ilk nefesi almaya hazır durumdadır. Bebeğiniz doğum için hazırlanır ve son pozisyonuna yerleşmek için hareket eder.

27. – 32. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 25 ve 30 hafta arası):

Bebeğin akciğerleri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır, ancak bazı ritmik nefes alma hareketleri meydana gelmektedir. Kemikler tamamen gelişmiştir ancak yine de yumuşak ve esnektir. Fetüs kendi kalsiyum, demir ve fosforunu saklar. İlk trimesterin sonunda kapanan göz kapakları tekrar açılır. Fetüs, önümüzdeki birkaç hafta boyunca, vücuduna yağ depolayacak,  yaklaşık olarak 37 cm. uzunluğa ve yaklaşık 1.800 gram ağırlığa ulaşacak.

33. – 36. Haftalar – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 31 ve 34. hafta arası):

Gebelikte üçüncü üç aylık dönem

Gebelikte üçüncü üç aylık dönem

Bu dönem, fetusun doğum için hazırlık pozisyonuna ineceği zamandır. Fetüs daha hızlı kilo almaya başlıyor. Lanugo saçları kaybolur ve cildi daha az kırmızı ve buruşuk hale gelir. Fetüs yaklaşık olarak 40 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 2.700 gram ağırlıktadır.

Hafta 37 – 40 – Gebelik Yaşı (Fetal Yaş – 35 – 38 Aralık):

38. haftada fetus gelişim dönemini tamamlamış olarak kabul edilir ve her an doğmaya hazırdır. Bebeğiniz büyüdükçe fetus hareketinde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Hareketlerinde bir azalma fark ederseniz, doktorunuzla hemen görüşün. Tırnakları uzamış durumdadır. Her iki cinsiyette de küçük göğüs tomurcukları bulunur. Anne, bebeğini hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olacak antikorlar sağlar. Tüm organları gelişir; akciğerler doğum gününe kadar olgunlaşır. Fetüs yaklaşık olarak 47 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 3.600 gram ağırlığa ulaşmıştır. Üç yazıdan oluşan gebelik dönemleri yazılarında geçen bebeğin boyu ve kilosuna ait değerler yaklaşık ve ortalama rakamlardır. Anne adayının fiziksel özelliklerine, bebeğin anne karnındaki durumuna göre değişkenlik gösterecektir.

Gebeliğin diğer dönemleri için aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.

Add Comment