Gebelikte uyku pozisyonları

Hamilelik, vücudunuzda fiziksel bir çok değişime neden olduğu için, çoğu zaman uyumakta zorlanabilirsiniz. Hamile kalmadan önceki uyuma şekliniz sizin için artık imkansız hale gelebilir. Bu yazıda daha rahat uyuyabilmeniz için gebelikte uyku pozisyonları ile ilgili faydalı bilgiler bulacaksınız.

Gebeliğinizin ilerlemesiyle beraber eskiye göre rahat uyumanızı engelleyen bir takım değişimler olsa da deneyebileceğiniz farklı uyku pozisyonları daha rahat etmenize ve dinlenerek uyumanıza yardımcı olabilir.

Gebelikte uyku pozisyonları

Gebelikte uyku pozisyonları

Neden eskisi gibi uyuyamıyorum?

Hamileyken vücudunuz çeşitli değişimler yaşar. Bu değişimler daha önce rahat ettiğiniz şekilde uyumanızı engeller.

Daha rahat uykuya geçememeniz şu nedenlerden kaynaklanır:

  • Mide ekşimesi
  • Karnınızın büyümesi
  • Sırt ağrısı
  • Uykusuzluk
  • Nefes darlığı

En iyi gebelikte uyku pozisyonları hangisidir?

Hamileyken yeterince dinlenmeli ve gün içerisinde kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanabilmek için rahat ve konforlu bir şekilde uyumanız gerekir. Gebelik sırasında en iyi uyku pozisyonu yan tarafınıza yatma şeklidir. Sol tarafınıza doğru uzanıp uyursanız, plasenta ve bebeğinize ulaşacak kan ve besin miktarı artar. Sol tarafınıza uzanıp uyumanız hem rahat etmeniz, hem de bebeğinize iyi gelir. Uyku şekliniz bile minik bebeğin sağlığı üzerinde rol oynuyor.

Ayrıca bacaklarınızı dizlerinizden bükün ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyun. Olabildiğince rahat etmeye çalışın.

  • Sırt bölgenizde ağrı varsa, sol tarafınıza doğru uyumayı ve karnınızın altına bir yastık yerleştirmeyi deneyin.
  • Gece boyunca mide ekşimesi yaşıyorsanız, gövdenizin üst kısmını yastıklarla destekleyebilirsiniz.
  • Gebelik döneminin sonlarında nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bunun için sol tarafınıza uzanarak uyuyun ve yastıklarla vücudunuzu destekleyin.

Gebelikte hangi uyku pozisyonlarından uzak durmalıyım?

Gebelik dönemi, birazdan okuyacağınız pozisyonlarda uyumanızı engeller. Daha doğrusu rahat edemezsiniz. Üstelik aşağıda sıralanan pozisyonlar bebeğinizin sağlığını da etkileyebilir.

Sırt üstü yatma

Sırt üstü yatma sırt ağrısı, nefes daralması, sindirim sistemi sorunları, hemoroid, düşük kan basıncı gibi sorunlara neden olabilir ve bebeğinize gidecek kanın azalmasına yol açabilir. Vücudunuzun dolaşım sistemini olumsuz yönde etkiler.

Yüz üstü yatma

Gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde, karnınız büyümekte olan bebeğinizle birlikte daha da büyüdüğü için yüz üstü yatmanız zorlaşır. Ayrıca yüz üstü yatmak bebeğinize baskı yapmanıza neden olabilir.

Add Comment