Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Gebelik sırasında beslenme ve diyet konusunda anne adaylarının çeşitli endişeleri vardır. Neleri yeyip neleri yemeyecekleri konusunda kararsız kalırlar. Bunlardan birisi de gebelikte yapay tatlandırıcı kullanımı ile ilgilidir. Bir çok anne adayı şeker tüketimlerini kesip, yapay olarak tatlandırılmış gıda ve içecekler tüketmeye, dolayısıyla şeker tüketimini yine şekerle değiştirmeye başlarlar.

Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Hamileliğiniz sırasındaki hemen her durumda olduğu gibi, yapay tatlandırıcılar ve içerisinde hangi koruyucu maddeler olabileceği konusunu ilk olarak doktorunuzla görüşmeniz doğru olacaktır.

Yapay tatlandırıcı nedir?

Yapay tatlandırıcılar gıdalara tat veren katkı maddeleridir. Tatlandırıcılar alkolsüz içeceklerde, tatlılarda, şekerlemelerde ve hamur işlerinde kullanılır. İki tür tatlandırıcı vardır: besleyici (kalorili) ve besleyici olmayan (kalorisiz – bilindik adıyla light).

Gebelikte yapay tatlandırıcı kullanabilir miyim?

Besleyici tatlandırıcılar (sofra şekeri gibi) “boş” kaloriyi içerir. Bu katkılar kalori alımı sağlar, az miktarda vitamin veya mineral içerir. Besin amaçlı kullanılan tatlandırıcılar, aşırı kilo alımına neden olmadıkça, gebelik süresince tüketilmeleri güvenli olduğu düşünülür.

Bununla birlikte, gebelik diyabeti, insülin direnci gibi karbonhidrat intoleransı olan kadınlar besleyici tatlandırıcı kullanımını azaltmalıdır.

Besleyici tatlandırıcılar, sakaroz, dekstroz, bal, mısır şekeri, fruktoz ve maltoz gibi şekerleri içerir. Şeker alkolleri ayrıca “şekersiz” olarak etiketlenen gıdalarda sıkça bulunan besleyici tatlandırıcılardır. Teknik olarak, şeker alkolleri şeker değildir, ancak yağa dönüştürülebilen kalorileri vardır.

Şeker alkollerine örnek olarak şunlar verilebilir: Sorbitol, Ksilitol, İzomalt, Mannitol ve Hidrojene Nişasta.

Besleyici olmayan tatlandırıcı gıdalara çok az miktarda ilave edilerek önemli miktarda tatlandırıcı etki sağlar ve diyetetik veya az kalorili yiyecek ve içeceklerde kullanım için onaylanmıştır.

Gebelik sırasında kullanılabilecek yapay tatlandırıcılar

Stevia:

Stevia, alkolsüz içeceklerde ve meyve sularında sıkça kullanılan yeni ve yaygın bir tatlandırıcıdır.

Asesülfam Potasyum: 

Bu tatlandırıcı, pişmiş ürünler, dondurulmuş tatlılar, şekersiz jelatinler, pudingler ve içeceklere eklenir.

Sukraloz: 

Şekerden yapılmış kalorisiz tatlandırıcıdır. Sukraloz fırıncılık ürünleri, fırıncılık karışımları, alkolsüz içecekler, sakız, kahve ve çay ürünleri, şekerlemeler ve kızartmalar, yağ ve yağlar, dondurulmuş süt tatlıları ve karışımları, meyve suları, tatlı soslar, soslar ve şuruplarda kullanılır.

Sükraloz kan şekeri üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir, kalorisi yoktur ve hamilelik ve emzirme dönemi kullanımı için güvenlidir.

Bu listede önerilen yapay tatlandırıcılar orta seviye tüketilmelidir.

Gebelikte kullanımı önerilmeyen yapay tatlandırıcılar

Sakarin: 

Günümüzde, geçmişte olduğu kadar kullanılmasa da, birçok gıdada, içecekte ve diğer maddelerde halen bulunmaktadır.

Add Comment