Gebelikte yorgunluk

Bu yazıda, hamile kadınlar arasında oldukça görülen gebelikte yorgunluk ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Hamilelik döneminin diğer belirtileri bütün anne adaylarında aynı şekilde görülmediği gibi gebelikle alakalı yorgunluk da aynı şekilde her anne adayında görülmeyebilir. Yani bazı anne adayları gebelik dönemi boyunca kendilerini yorgun ve tükenmiş hissederken, bazıları da neredeyse hiç yorgun hissetmeyebilir.

Gebelikte yorgunluk

Gebelikte yorgunluk

Hamilelik döneminde yorgunluğun en yaygın görüldüğü dönem ilk üç aylık dönem (first trimester)’dir. İkinci üç aylık dönemde yorgunluk azalmaya başlar ama genellikle üçüncü trimester (gebeliğin üçüncü üç aylık dönemi)’de yeniden görülür.

Gebeliğin üçer aylık dönemlerinde yorgunluğun seyri şu şekilde ilerler:

Gebelikte yorgunluk – İlk Trimester:

Hamilelik döneminin erken dönemlerinde başlayan hormon değişimleri yorgunluğa sebep olabilir. Vücudunuz, büyümeye başlayan bebeğinize besinleri ulaştırabilmek için daha fazla kan üretir. Kan şekeri seviyeniz ve tansiyonunuz düşer. Gebelik hormonları ve özellikle progesteron düzeyleri sizi daha uykulu bir hale getirir. Bedeninizde oluşan fiziksel değişimlerle birlikte değişen duygularınız da enerjinizin azalmasına yol açabilir.

Bu dönemde yaşayabileceğiniz bir takım endişeler olabilir. Bunlar: annelik kaygısı, bebeğinizin sağlığıyla alakalı endişeler ve hatta gebeliğinizle ilgili çelişkili duygular bile olabilir. Duygularınızın sizi fiziksel olarak nasıl etkilediğini anlamaya çalışın. Bütün bu değişimler hamilelik döneminin doğal ve normal parçalarıdır.

Gebelikte yorgunluk – İkinci Trimester:

Hamilelik kaynaklı yaşadığınız yorgunluk ikinci trimester öneminde azalmaya başlar, enerji seviyeniz yeniden artmaya ve kendinizi hamile kalmadan önceki gibi dinç hissetmeye başlayabilirsiniz. Yapmak istediğiniz önemli şeyleri yerine getirmek için bu dönemi tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz için alışveriş yapmaya çıkmak gibi ya da henüz bebeğiniz dünyaya gelmeden yapmak istediğiniz herhangi bir şey.

Şayet ikinci üç aylık dönemde de kendinizi yorgun hissediyorsanız endişelemeyin. Yorgunluğunuz azalmaya başlar, ama bazı gebeliklerde ikinci trimester döneminde devam edebilir.

Gebelikte yorgunluk – Üçüncü Trimester:

Gebeliğin son dönemlerinde muhtemelen kendinizi yeniden yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin ağırlığı arttıkça daha fazla efor sarfetmek durumunda kalırsınız, uyku bozukluğu ve daha sık idrara çıkmakla beraber yorgunluğunuz artabilir. Yorgunluğunuzu azaltabilmek için aşağıdaki tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

Gebelikte yorgunluğu nasıl azaltabilirim?

Dinlenmeye daha fazla zaman ayırın

Dinlenme seviyenizi artırın. Yorgun hissettiğiniz zamanlarda istirahat etmeye, mümkünse biraz uyumaya çalışın. Dinlenme sürenizi artırın ve gerekiyorsa gün boyu şekerleme yapın. Yatmadan iki saat önce sıvı içecek tüketmeyin.

Dengeli diyet yapın

Size daha fazla enerji verecek besinler tüketerek yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Yeterince demir, protein ve kalori içeren gıdalar tüketin. Doğru şekilde beslenmezseniz yorgunluğunuz artacaktır. Bununla birlikte, gebelik sırasında yeterince sıvı tüketmelisiniz. Gebelik için en faydalı besinler yazısından bilgi alabilirsiniz.

Hafif egzersizler yapın

Belki oturduğunuz yerden ayağa bile kalkmak istemiyor olabilirsiniz. Ama 30 dakikalık hafif bir yürüyüş bile kendinizi daha fazla enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Gebelikte egzersiz yapmak, doktorunuz size aksini söylemediği sürece çok faydalıdır.

Add Comment