Gıda intoleransı belirtileri

Gıda intoleransı, diğer adıyla gıda duyarlılığı; bazı insanların bir takım gıdaları tükettikten sonra vücudun gösterdiği hassasiyet; bu gıdaları yedikten sonra karşılaştıkları sindirim problemleridir. Gıda intoleransı hakkında daha fazla bilgi almak için “Gıda intoleransı nedir” yazısından faydalanabilirsiniz. Bu yazıda gıda intoleransı belirtileri maddeler halinde verilerek vücudumuzun gıdalara karşı gösterdiği hassasiyetin ne şekilde kendisini gösterdiğini inceliyoruz.

Gıda intoleransı belirtileri nelerdir

Gıda duyarlılığındaki asıl sorun, yediğimiz, içtiğimiz, yemekten içmekten keyif aldığımız gıdaların vücudumuza biz farkında olmadan zarar veriyor olması ve bu zararın belki de ömrümüzün sonuna kadar fark edilmemesidir. Yazıya eklediğim görselden de anlaşıldığı gibi, belki de muz yediğiniz zaman, kocaman bir biber yemiş gibi mideniz yanıyordur. Severek tükettiğiniz bir besin size zarar veriyor olabilir.

Gıda intoleransı belirtileri - Gıda duyarlılığı belirtileri

Gıda intoleransı belirtileri – Gıda duyarlılığı belirtileri

Gıda intoleransı belirtileri şunlardır:

 1. Herhangi bir yiyeceği tükettikten sonra hazımsızlık, sindirim sorunları çekmek. Örneğin süt içtikten sonra midenizde şişkinlik olması,
 2. Kilo sorunları varsa. Gün içerisinde bile gözle görülür biçimde kilonuz azalıp artıyorsa,
 3. Diyet yaparak bile olsa kilonuzu kontrol edemiyor, kilo veremiyorsanız,
 4. Yemek yedikten sonra yorgun hissediyor, halsizlik çöküyorsa,
 5. Aşırı gaz oluyorsa,
 6. Uzun süren ishal varsa,
 7. Aç kaldığınız zaman kendinizi daha iyi hissediyorsanız,
 8. İltihaba dönüşen cilt sorunları varsa,
 9. Cilt sorunlarınız nedeniyle kaşıntı, döküntü, kızarıklıklar oluyorsa,
 10. Kronik yorgunluk hayatınızın bir parçası haline gelmişse,
 11. Migren yüzünden ağrılar çekiyorsanız,
 12. Psikolojik sorunlar yaşayıp hatta depresyon varsa,
 13. Dikkat toplayamama,
 14. Uzun süre bir konuya odaklanamama ya da,
 15. Hiperaktivite gibi davranış sorunları varsa

Bu gibi sorunları gıda intoleransı belirtileri olabilir. Gıda intoleransı bazı laboratuvarlarda özel testler yapılarak tespit edilebiliyor. Böylece kişi yediği yiyeceklerin kendisinde her hangi bir duyarlılığa yol açıp açmadığından emin olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde konuya ilgili bir google araması yaptığımda “Imupro” adında bir test olduğunu okudum.

Imupro testleri ile gıda duyarlılığına neden olabilecek gıdalar her kişi için özel olarak, detaylı analizler eşliğinde inceleniyormuş. Bu şekilde de her kişi için özel bir Gıda duyarlılığı profili oluşturularak, hangi gıdaların bünyesinde olumsuz etki ettiği tespit edilebiliyormuş.

Çok enteresan değil mi? Türk toplumu olarak kuru fasulyeyi ve pilavı çok severiz. Genelde de kuru fasulye “gaz yapma” özelliğiyle şöhret yapmış bir yiyecek. Aslında hemen herkes tarafından dile getirilen yoğun gaz sorunu, vücudumuzun o gıdaya karşı gösterdiği bir hassasiyet nedeniyle oluşuyor. Ya da sütte bulunan laktoz sebebiyle bazılarımızın süt içtikten sonra midesinde hissettiği o şiddetli şişkinlik hissi. Üzerinde düşünmeye değer. Gıda intoleransı belirtilerini anlatmaya çalıştım. Başka bir yazıda da Imupro testleri için bir araştırma yapacağım. Sağlıklı günler.

Add Comment