Gıda intoleransı testi

Gıda intoleransı konusu oldukça ilgimi çekti. Sonuçta gebelik beslenmesi ile ilgili yazılar da yayınlıyorum tabi ki ama gıda hassasiyeti konusu direkt olarak sağlıkla alakalı olduğu için araştırmaya devam ettim. Gıda intoleransı belirtilerini yaşarsanız tercih edilebilecek birkaç yol var. Ya yedikten sonra rahatsızlık duyduğunuz gıdaları kendiniz deneme yanılma yaparak bulmaya çalışacaksınız, ya da bunun için laboratuvar ortamında bilimsel bir çözüm arayacaksınız. Tercih tamamen kendi seçiminize kalmış. Gıda intoleransı testi öğrendiğim kadarıyla oldukça basit şekilde yapılıyor ve sonuçta size dokunabilecek gıdayı bulup beslenmenizi ona göre devam ettirebiliyorsunuz.

Gıda intoleransı testi nedir

Gıda intoleransı testi - Gıda duyarlılığı testi

Gıda intoleransı testi – Gıda duyarlılığı testi

Bedenimiz her açıdan mükemmel çalışan sistemlere sahip. Savunma sistemimiz yediğimiz gıdalarla baş edebilmek için antikorlar üretiyor. Şayet yediğimiz-içtiğimiz herhangi bir yiyecek-içecek için bağışıklık sistemimizde sorun varsa G tipi globulinler (IgG) – antikorlar oluşuyor. Bu antikorlar sindiremediğimiz gıdalarda bulunan proteinlerle adeta iç içe geçerek birleşiyorlar. Daha önceki yazıda –gıda intoleransı belirtileri– adından söz ettiğim Imupro – gıda intolerans testi, hangi gıdada bulunan hangi proteinin vücudumuzda sorunlara neden olduğunu, hangi yiyeceğe karşı hassasiyet gösterdiğimizi ölçebiliyormuş.

Gıda intolerans testi ile tam 270 tane gıdaya karşı vücudumuzun ürettiği antikorları bütün detaylarıyla inceliyormuş. Gerçekten de oldukça geniş çaplı bir araştırma değil mi? Bu kadar gıdadan hangisinin vücudumuza zarar verdiğini kendimiz deneme yanılmayla sanırım bulamayız. Ayrıca bir de gıda alerjisi boyutu var işin. Belki de gıda alerjisi sandığımız şey aslında vücudumuzun o gıdaya karşı gösterdiği bir duyarlılık.

Gıda intolerans testi nasıl yapılır

Hakkında bilgiler bulduğum ve karşılıklı bilgili aldığım kadarıyla Imupro gıda intolerans testi şu şekilde yapılıyor:

  1. Laboratuvar sizden kan örneği alıyor,
  2. Gerekli testler yapılıp kanda gıdalara karşı oluşan antikorlar tespit ediliyor,
  3. Bu teste alınan bütün gıdalar için değerlendirmeler yapılıp sonuçlar grafik şekilde anlaşılır olarak sunuluyor,
  4. Hemen hemen 2 hafta sonrasında burası çok önemli kişisel test sonuçları ile birlikte size özel hazırlanan bir beslenme programı çıkarılıyor.

Yani bu test sonuçta size ilaç önerisi değil, bir beslenme listesi sunuyor. Farkında olmadan tükettiğiniz gıdaların yerine başka gıdalar ekleyerek sorunsuz bir beslenme programı almış oluyorsunuz.

Size özgü bir beslenme listesi, gündelik bir menü dahi oluşturabilirsiniz. Size dokunan gıdaları tamamen beslenme listenizden kaldırabilir ya da dönüşümlü olarak tüketebilirsiniz. Sonuçta sindirim sisteminde olabilecek sorunlarınızın üstesinden gelebilir, tat alarak yediğiniz yemeklerden sonra pişmanlık duymaz ama en önemlisi sağlığınıza zarar vermeden gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Yazıda adı geçen test benim gördüğüm ve hakkında bilgi iletmek istediğim bir test. Başka testler de olabilir. Bu testleri yaptırıp yaptırmamak kendi seçiminizdir.

Özetleyecek olursam; yemek yemeyi seviyor olabilirsiniz. Hangi gıdadan ne kadar yiyeceğiniz önemli olduğu gibi ne dediğiniz de çok önemli. Beslenme alışkanlıklarınızı daima yararlı besinlerden yana tercih etmeniz her zaman ömür boyu faydalar sağlayacaktır. Mutlu ve sağlıklı günler dilekleriyle.

Add Comment