Hafta Hafta Gebelik – Özet

Web sitemizin hafta hafta gebelik bölümünde de ayrıntılı olarak işlendiği gibi, ortalama bir gebelik dönemi 40 hafta sürer. 28 günlük periyodlar halinde devam eden bir adet döngüsünde, son adet döneminin ilk gününden itibaren gebelik hesaplaması yapılır. Yine web sitemizde bulunan gebelik hesaplayıcı ile gebelik döneminizin hangi ayında olduğunuzu ve bu ay ile ilgili faydalı bilgileri bulabilirsiniz. Anne adayları genellikle adet günlerini takip etmede zorlandıkları için doktorlar gebelik dönemini 40 hafta üzerinden hesaplarlar.

Hafta hafta gebelik

Hafta hafta gebelik – Özet bilgiler

 

Hafta hafta gebelik ile ilgili yazımıza başlamadan önce şu kısa bilgilendirmeyi yapmakta fayda var;

  • Belirli haftalık dönemler için ifade edilen konular, gebelik boyunca diğer zamanlar için hala önemli olabilir. Ultrason için, 20. haftadan sonrasına işaret edilmesi, başka bir zamanda yapılmayacağı anlamına gelmez.
  • Yazıda geçen bazı konular kişisel isteğe ve ihtiyaca bağlıdır, herkes için gerekli olmayabilir.
  • Gebelik dönemi içinde gerçekleşmesi öngörülen durumlar, testler için söylenen tarihler yaklaşık tarihlerdir. Sizin gebelik döneminizde tarihler farklılık gösterirse telaş yapmayınız. Unutmayın ki bütün gebelik dönemleri anne adayına özeldir, görülecek değişimler de anne adayına özgüdür.

0 ile 4. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Hamile olduğunuzu düşünürseniz, eşiniz de sizinle birlikte ortak heyecanı duyar ve hamileliğinizden emin olmak istersiniz. Gebelikte ilk 4 hafta önemlidir, çünkü bu esnada implatasyon (bebeğin rahim duvarına tutunması) devam eder.

Bu ilk dört hafta boyunca şunları yapın:

Son adet döneminizi not edin. Bunu yapmanız doktorunuzun muhtemel doğum tarihinizi tespit etmesine yardımcı olur. Adet dönemlerinizde düzensizlik olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Şimdiye kadar doğum öncesi vitamin almamışsanız günlük olarak vitamin almaya başlayın. Bebeğinizin olabildiğince sağlıklı olmasını istiyorsanız günde en az 400 mikrogram folik asit almaya gayret edin.

Yumurtlamayı takip edin. Servikal mukusta bir değişiklik ya da yumurtlama hesaplama araçları kullanarak yumurtlamayı takip edebilirsiniz.

Gebelik testi yapın. Gebelik testleri insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun vücudunuzda olup olmadığını kontrol eder. Gebeliğiniz başladıktan yaklaşık on gün sonra yapacağınız test muhtemelen pozitif sonuç verecektir. Bu dönemde küçük bir kanama yaşarsanız endişe etmeyin. Emriyo rahminizin duvarına tutunmaya çalıştığı için implatasyon kanaması olabilir.

4. hafta sonunda bebeğinizin uzunluğu 5 mm. olarak ölçülebilir.

5 ile 8. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Bu zamana kadar gebeliğiniz iyi bir şekilde ilerlemiş durumdadır ve bulantı, yorgunluk gibi gebeliğin tipik belirtilerini hissedersiniz. Gebeliğin 5 ve 8. haftaları boyunca bebeğin organ sistemlerinin çoğu oluşmaya başlar. Bebeğin organları arasında ilk çalışmaya başlayan kalptir. Bebeğin kalbi gebeliğin 5. haftasında atmaya başlar ama 6. haftada yapılacak bir ultrason muayenesine kadar siz fark edemezsiniz. Bebeğinizin kolları ve bacakları bu aşamada gelişmeye başlar. Bu haftalarda beyin, embriyonun en büyük kısmıdır, çünkü beyin şu an en hızlı büyüyen organıdır. Plasenta hızla büyüme gösterir. Alacağınız besinler ve oksijen bebeğinize iletilir.

Hala kullanmaya devam ediyorsanız sigara içmeyi kesinlikle bırakın. Varsa kullandığınız ilaçlar ile ilgili doktorunuza bilgi verin. Yaşam tarzınızla ilgili bir değişiklik veya düzenleme yapmak için en iyi dönem burasıdır. Alkol ya da zararlı herhangi bir alışkanlığınız varsa, kendi kişisel sağlığınız ve önemlisi bebeğinizin sağlığı için kurtulmak adına yerinde kararlar alın.

Bu süre zarfında, ilk gebelik takibi randevunuzu alabilir, doktorunuzla görüşebilirsiniz. Birçok doktor, anne adaylarını gebeliğin 8 ve 10. haftalarında görmek isterler. Doktorunuz, gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini onaylamak adına ultrason görüntülemesi yapabilir. Kullandığınız ilaçlar konusunda, bebeğin sağlığını riske atmamak için doktorunuzu bilgilendirin. Reçetesiz ya da bitkisel herhangi bir ilaç alıyorsanız da doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

8. haftanın sonunda, bebeğiniz 3 cm. uzunluğundadır. Rahminizin büyüklüğü de orta boy bir portakal boyutundadır.

9 ile 12. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Bebeğin hareketlerinin hissedilmeye başlandığı dönem gebelikte 9 ve 12. haftalar arasıdır. Ultrason muayenesi sırasında bebeğin hareketleri ekranda görülebilir. Embriyonun cinsiyeti 10. haftaya kadar belli değildir. Bu zamana kadar dış görünümleri aynıdır. 10. haftadan sonra genital bölgeleri farklı şekillerde gelişmeye başlar. Doktor, gelişen bu farkı bebeğin anne karnındaki konumuna, ses dalgalarının miktarına bağlı olarak 16 ile 20. hafta sonrasına kadar ultrasonda göremeyebilir. Kullanılan ekipman çeşitleri ve muayeneyi yapan doktorun deneyimi önem arz eder.

10. haftanın sonunda bebeğin tüm organ sistemleri oluşur. Bütün organlar arasında beyin, gebelik boyunca ve hatta yetişkinliğe kadar gelişmeye devam etmesi açısından benzersizdir.

Aile geçmişinizde genetik problemler varsa, genetik bir test yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuz gebeliğinizden kaynaklı değişen durumlara göre de farklı tavsiyelerde bulunabilir. Down sendromu taraması için en iyi zaman gebeliğin 11 ve 12. haftaları arasındadır.

12. haftanın sonunda, bebeğiniz 5.4 cm. uzunluğundadır ve 14 g. civarında bir ağırlığa sahiptir.

13 ile 16. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Gebeliğinizin ilk üç aylık dönemi geride kaldı. Kendinizi gebeliğinizin ilk zamanlarına göre daha enerjik hissediyorsunuz ve daha az mide bulantınız var.  14. haftadan sonra bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının çoğunluğu bebeğin idrarından oluşur. Tecrübeli bir doktor 15. haftadan itibaren bebeğin cinsiyetini doğru olarak tespit edebilir. 16. haftada bebeğinizin “lanugo” olarak adlandırılan ince ve yumuşak saçları çıkmaya, tırnakları büyümeye başlar.

15 ve 18 haftalar arasında, alfa-fetoprotein (AFP) seviyesini kontrol etmek için kan testi yaptırabilirsiniz. Bu kan testi, spina bifida gibi fetal anormalliklerin saptanmasına yardımcı olur.

Amniyosentez yaptırmayı düşünüyorsanız bu testi 16 ve 18. haftalar arasında tercih edin.

Bebek mağazasına gidip kendinize bir hamile kıyafeti alabilirsiniz. Eğer henüz vücudunuz hamile olduğunuzu belli etmiyorsa endişelenmeyin. Bazı anne adaylarının vücutları diğerlerine göre daha uzun zaman zarfında hamile olduklarını belli eder.

16. haftanın sonunda bebeğiniz 11.6 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 100 g. ağırlığındadır. Rahminiz büyük bir greyfurt boyutundadır.

17 ile 20. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Hamileliğin 17. ve 20. haftası arasında bebeğiniz yağ almaya başlar ve dış görüntüsü bir bebeğe daha çok benzer bir hale gelir. Bebeğin iskeleti kıkırdak yapıdan kemik haline dönüşür. Karnınızda bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bu his gaz olabilir, ama muhtemelen bebeğin erken fetal hareketleridir. Gebelikte 20. hafta boyunca rahmin üstü göbek seviyesindedir.

Bu dönemde şunlar yapılabilir:

Doktorunuz, bebeğin anatomik büyümesini ultrason ile kontrol eder ki bu büyümenin normal seyrinin kontrolüdür. Ayrıca bebeğin etrafındaki amniyotik sıvının seviyesi kontrol edilir.

Bebeğin hareketlerine dikkat edin. Bu dönem, pek çok anne adayının bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığı zamandır, buna hızlanma denir. Bu hareketler her gebelik döneminde aynı zamana denk gelmeyebilir. Eğer siz hareket hissetmezseniz endişelenmeyin.

Bebeğiniz yaklaşık 300 gr. ağırlığında ve yaklaşık 25 cm. uzunluğundadır.

21 ile 24. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Hamileliğin 21. haftası ile 24. haftası arasında, bebeğin akciğerleri çok önemli gelişmeler gösterir. Akciğer astarları, oksijen alışverişini sağlayacak kadar incelir. Kasık bölgenizde (karnınızın her iki tarafında) rahatsızlık verici ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrıya “yuvarlak bağ ağrısı”denir. Bir çok anne adayı rahatsızlık veren bir çekme hissi bir durumdur, bu da ayakta durmayı zorlaştırabilir. Oturulduğu zaman ya da yatarken ağrı geçebilir. Gebeliğin 24. haftasından sonra yuvarlak bağ ağrısı genellikle ortadan kaybolur.

Yine bu dönemde bebek düzenli olarak büyük miktarlarda amniyon sıvısı yutar ve idrarı amniyotik boşluğa gider. Bebeğinizin tırnak yapısı neredeyse tamamen oluşmuştur, kirpikleri ve kaşları büyümeye başlamıştır. Lanugo (bebeğin cildindeki ince tüyler)’nun rengi soluktan koyuya doğru değişmeye başlar.

Hamilelikte 24. hafta dönemine gelen bebekler yaşayabilir olarak değerlendirilir. Bu, şayet doğum bu dönemde gerçekleşirse tıbbi müdahalelerle hayatta kalabilir demektir.

Aksi bir durum gerekmediği sürece, rutin gebelik takibi kontrolleri dışında bu dönemde yapılması gereken bir test yoktur.

Bu sürenin sonunda, bebeğiniz yaklaşık 600 gr. ağırlıkta ve 30 cm. uzunluğundadır.

25 ile 28. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Bebeğin kemikleri sertleşmeye devam eder, parmakları, tırnakları, kaşları ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. Bebeğinizin cildi yoğunlaşmaya devam etse de halen şeffaf bir durumdadır. Gebeliğin 25. haftası ile 28. haftası arasında dört haftada bir gebelik takibi yaptırmaya devam etmelisiniz.

Bu süre zarfında glikoz testleri ve Rh uyuşmazlık testleri yapılabilir.

Gebeliğin 28. haftasına gelindiğinde bebeğin ağırlığı yaklaşık 1 kg. uzunluğu da yaklaşık 38 cm.e ulaşmıştır

29 ile 32. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Minik bebeğiniz gözlerini artık tamamen açabilir. Dişleri gelişir, akciğer ve sindirim sistemi neredeyse tamamen olgunlaşır. Doktorunuz bu dönemden itibaren 2 haftada bir gebelik takibi için sizi ve bebeğinizi görmek isteyebilir.

Bebeğinizin hareketlerini daha yakından takip edin. Fetüs, zamanının büyük bir kısmını uykuyla geçirirken, uyku ve uyanma döngüsü geliştirmeye başlarlar. Bebek bir saat içerisinde altı kez hareket ediyorsa bu sağlıklı bir işarettir. Günün her saatinde bu hareketleri hissetmek zorunda değilsiniz, eğer normal hareketleri hissetmiyorsanız uzanın ve bebeğin hareketlerini sayın. Bir saatte altı kez hareket ettiğini hissediyorsanız, bunun normal olduğundan emin olabilirsiniz.

Bebeğin anne karnındaki hareketlerinin yapısı değişebilir. daha önce hissettiğiniz yumruk ve tekmeler yerine, daha nazik ve hareketli türde hareketler de olabilir.

Doktorunuz takip ultrasonlarında bebeğin büyümesini ve amniyotik sıvının seviyesini kontrol eder, ayrıca bebeğin boyutunu ölçerek büyümeyi takip eder.

Gebelikte 32. haftaya gelindiğinde, bebeğiniz yaklaşık 1.8 kg. ve yaklaşık 43 cm. uzunluğundadır.

33 ile 36. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Bu aralıkta bebeğin hıçkırıkları olarak çok sayıda ritmik hareket hissedebilirsiniz ve bu oldukça normal bir durumdur. Hıçkırıklar bebek doğduktan devam edebilir. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız hazırlıklı olmanızda fayda var, çünkü ortalama ikizler yaklaşık olarak 35 ile 36. haftalar arasında dünyaya gelir.

Bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeye devam edin. Tekme ve yumruk şeklinde hareketlere alışmış olsanız da bu hareketler, gebeliğin son dönemlerinde azalma gösterebilir. Bununla beraber hareketlerin yoğunluğu yerine devam ediyor olması ve sayısı önemlidir.

Bebeğiniz yaklaşık olarak 2.3 kg. ağırlığında ve 46 cm. uzunluğundadır.

37 ile 40. Haftalar – Hafta hafta gebelik

Doğum sürecine çok yakınsınız. 40 haftalık bir sürede doğum gerçekleşmese dahi, 37 haftada ve sonrasında gerçekleşecek herhangi bir doğum tam süreli doğum olarak kabul edilir. Bu dönemde düzensiz kasılmalar yaşayabilirsiniz. Kasılmalar bu dönemde herhangi bir zamanda olabilir, bu yüzden gece ya da gündüz gerçekleşebilecek bir doğum için hazırlıklı olmalısınız.

Doğumun gerçekleşeceği güne hazır olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki listeyi kontrol edin:

Çantaları paketleyin, size doğum sırasında ve sonrasına gerekli olacak her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olun. Doktorunuzun iletişim bilgileri sizin dışınızda birkaç kişide daha olsun. Başka çocuğunuz varsa, doğum yapmanız durumunda onların da bakımı için yardım alabileceğiniz kişileri haberdar ettiğinizden emin olun.

Tam zamanlı doğum olarak kabul edilen bebeklerin ağırlığı yaklaşık 3,5 kg. ağırlığında, uzunluğu da 51 ile 53 cm civarındadır.

Bu yazıda ortalama 40 hafta süren bir gebelik dönemi için özet bilgiler okudunuz. Hafta hafta gebelik konularını ayrı ayrı ve detaylı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Hafta hafta gebelik – bütün haftalar

2 Comments

  1. Ayşegül İnci 21 Ekim 2017
  2. mutlubirgebelik 6 Kasım 2017

Add Comment