Gebelikte 17 Hafta

Sevinç içerisinde bebeğinize kavuşacağınız büyük buluşma gününe bir hafta daha yakınsınız. Yaklaşık 40 hafta süren hamilelik serüveninin neredeyse yarısına ulaştınız. Bazı anne adayları bebeğine nasıl isim vermek istediğini düşünmeye başladı bile.  Gebeliğin 17. haftasının belki de en önemli noktası: bebeğinizin ter bezlerinin gelişip tamamen çalışmaya başlaması olacak. Gebeliğin 17 haftasında duygularınız daha normal bir hal almaya başlarken, bebeğinizin ve dolayısıyla karnınızın büyümesiyle birlikte vücudunuzun ağırlık dengesi değişir. Bu yüzden attığınız her adımı daha dikkatle atın; unutmayın ki hamileyken düşmek sizin için tehlikeli olduğu gibi, bebeğiniz için de oldukça risklidir. Gebelikte 17 hafta için hazırladığımız öneri listesini ve hafta hafta gebelik hakkında merak ettiklerinizi bu makalede bulabilirsiniz.

Gebelikte 17 Hafta

Gebelikte 17 Hafta

Gebelikte 17 hafta boyunca vücudunuz nasıl değişir?

İç organlarınız rahim ve bebeğin büyümesini sağlamak için hareket ettikçe karnınız büyümeye devam ediyor. Rahminizin üst kısmı uzamaya ve daha dolgun görünmeye başlar. Rahminiz karın tarafına doğru yukarı ve dışarı hareket ederek bağırsaklarınızı itmeye başlar.

Bazı kadınlar ayakta dururken rahimlerini daha kolay hissettiklerini söyler. Eğer uzanırsanız ve rahminizi hissetmeye çalışırsanız, omurga geriye doğru düştüğü için bu oldukça zor olabilir. Rahminizin büyümeye devam etmesi sırt ağrısına ya da bazı fiziksel güçlüklere neden olabilir. Yürüyüşünüz biraz değişebilir.

Bu dönemde vücudunuzdaki damarlar daha da belirgin hale gelmeye başlar ve uzun süre boyunca ayakta kalıyorsanız bu bacaklarınızda varis oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle olabildiğince dinlenmeye, daha az ayakta kalmaya özen gösterin. Zaten normalde de gebelik döneminde iyi beslenmek, uygun egzersiz yapmak yanında vücudunuzu dinlendirmek, ağır yük taşımamak her zaman önemli. Bebeğin doğumundan sonra, minik yavruyla ilgilenecek olmak daha fazla enerji gerektireceği için her fırsatta dinlenin, uykusuz kalacağınız gecelerin acısını çıkarmak için bol bol uyuyun.

Bebeğin hareketleri

Bu hafta -gebelikte 17 hafta- karnınızda bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmiyorsanız dikkatli olun. Gebelik döneminde 20. haftaya gelmeden önce anne adayı bebeğinin hareket ettiğini hisseder. Bebek gelişim dönemleri farklı olduğu için bazı bebekler gün boyunca aktiftir, bazıları da dinlenmeyi tercih ederler. Ama bebeğin tekme atacağı günlerin yakın olduğunu bilin.

Bebeğin hareketleri ve tekmeleri, bebeğin kendine ait bir zihninin ve bağımsız bir birey olduğunun ilk işaretlerindendir. Eğer ileride bir yetişkin olduğu zaman okurken keyif alacağı güzel bir anı bırakmak isterseniz, bu dönemlerde bebeğinizin ilk hareketlerinin size bıraktığı duyguları kaleme alın. Hem ilerleyen zamanlarda bebeğinizin size ilk dokunduğunda neler hissettiğinizi bilir hem de güzel bir anısı olur.

Kolostrum

Göğüsleriniz emzirme dönemine hazırlanmaya başlar. İlerleyen dönemlerde göğüslerinizden sızacak koyu kıvamlı, sarımsı renkte bir sıvı üretilir. Bu, doğumdan hemen sonra bebeğin emeceği ilk sıvının adıdır.

Gebelikte 17 haftada baş dönmesi olabilir

Bu hafta başınızın dönmesi gayet doğal bir durum. Takdir edersiniz ki gebeliğin başladığı ilk haftadan itibaren vücudunuzun geçirdiği değişimlere uyum sağlaması kolay değil. Ani hareketlerden kaçının. Mesela oturuyorsanız yavaş yavaş ayağa kalkın. Oturduğunuz, ayağa kalktığınız ya da uzanacağınız zaman hareketlerinizin yavaş olmasına özen gösterin.

17 haftalık gebelikte bebek ne kadar büyür?

Gebeliğin 17. haftasında bebek 14.5 cm’in biraz üzerinde uzunluktadır ve yaklaşık 110 gr. ağırlığa ulaşıyor. Eğer bebeğinizi elinize alabilseydiniz, bu hafta elini, elinize koyabilirdi. 17. haftada bebeğin büyüklüğü hemen hemen bir elma kadardır.

Bebeğimin gelişimi nasıl devam eder?

Gebelikte 17 hafta

Gebelikte 17 hafta

Gebelikte 17. hafta bebeğinizin göbek kordonu geriye kalan bu son 23 hafta boyunca daha kalın ve daha güçlü bir hale gelir. Bebeğin duyma yeteneği tamamlanır ve kulakları eksiksiz hale gelerek, başının üzerindeki son konumuna gelirler.

Ayrıca, bebeğinizin yağ veya yağ dokusu oluşmaya başlıyor. Bu bebeğinizin sahip olacağı ince özellikleri doldurmaya yardımcı olacaktır. Yani bu değişimler bebeğinizi daha tanınır bir hale getirir. Yağ kitlesi aynı zamanda vücudunun ısısını ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur.

 • Miyelin adında koruyucu bir madde, bebeğinizin omuriliğini çevrelemeye başlar
 • 17 haftalık gebelik döneminde göbek kordunu her geçen gün daha da güçlenir, daha da kalınlaşır. Göbek kordonu bebek için hayati önem taşır.
 • Minik bebeğin kalp atışları son derece güçlenir, ultrason taraması sırasında çok net şekilde bebeğin kalp atışı alınır.
 • Bebeğin iskelet yapısı kıkırdaktan, güçlü bir kemik yapısına dönüşür. Artık eklemlerini rahat rahat hareket ettirebilir.
 • Baş kısmı ve vücut hatları daha dolgun bir hale gelir.
 • Solunum sisteminde bulunan hava kanalları tamamlanır, bebeğin ciğerleri yakın bir zaman sonra oksijen almaya hazır hale gelir.
 • Bebek nefes almak için ağzını açıp kapatmaya başlar. Emme ve solunum hareketlerini kazanmak için denemeler yapmaya devam edecek.
 • Bebeğin hareketleri artış gösterir. Karnınızdaki hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksınız.
 • Annesinin dokunuşlarını hissettiği söylenir. Karnınızı nazikçe, sakinleştirici ve yatıştırıcı dairesel hareketlerle ovup, bebeğinize ninniler söyleyin.

17 haftalık hamilelik döneminde neler yapılabilir?

Hamileliğiniz sırasında, alerjiler eskisinden daha fazla görülebilir. Hatta daha önce hiç yaşamadığınız alerjiler görebilirsiniz. Bu durum gebelik döneminin normal bir parçasıdır; ancak, herhangi bir alerji durumunda reçeteli ilaç kullanmadan önce içeriği konusunda doktorunuzdan ya da sağlık kuruluşunuzdan bilgi almadan asla kullanmayın.

Alerji, günlük rutin müdahale etmenizi gerektiren bir konu olabilir ama, gebelikte kullanılabilecek güvenli ilaçlar konusunda doktorunuzdan mutlaka tavsiye ve onay almalısınız.

Bu dönemlerde vajinal akıntıda artış gözlenebilir bu hormonlarla ilgili tamamen normal bir durumdur. Bu akıntılarda koku veya anormal renk olursa enfeksiyon olabileceği için zaman kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçin. Vücudunuzun size normal görünmeyen her hareketinde doktorunuzla iletişim içinde kalmalısınız.

İştah artışına dikkat

Gebelik döneminde kendinizi sık sık buzdolabının önünde bulabilirsiniz. Bebeğiniz hızlı kilo almaya devam ettikçe siz daha fazla yemek yemek isteyebilirsiniz. Bebeğinizin daha iyi büyümesi için daha fazla yemek yemek gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gebelikte kilo alımı bilinçsiz beslenmek nedeniyle kontrolden çıkar, tedbirli olun. Asla bebek için de yemeye çalışmayın. Aksine iki katı yiyerek bebek gelişim dönemine fayda veremezsiniz. Sağlıklı beslenin, sadece ihtiyacınız kadar tüketin, gereksiz yağ depolamaktan ve boş kaloriler almaktan kaçının.

Gebelikte 17 hafta için sağlık notları

Bacaklarınızda bazı ağrılar hissedebilirsiniz. Buna siyatik sinir ağrısı denir. Siyatik sinir vücudunuzdaki en büyük sinirdir ve rahimin altında bacaklara uzanır ve alt bacaklar için duyusal ve motor fonksiyon sağlar. Siyatik sinir ağrısına, gelişmekte olan bebeğinizin kilo almaya devam ettikçe sinir üzerine baskı yapmasının neden olduğu düşünülmektedir. Bu sinir, bacaklarınızdan önce bacakların alt kısmından geçer. Bebeğin gelişimi ve rahmin büyümesi bu Bu ağrıları önlemek için fazla ayakta kalmamaya ve ağrıları hissettiğiniz bölgeleri üşütmemeye dikkat edin.

Hamileliğin 17. haftasında vücudunuzda oluşan fiziksel değişimlere bağlı olarak bazı rahatsızlık verecek değişimler yaşayabilirsiniz. Gebeliğin erken döneminde yaşadığınız şikayetler tamamen gitmiş olabilir. Bebek gelişim dönemiyle beraber aşağıdaki rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.

 • Mayasıl
 • Kabızlık
 • Gaz ve şişkinlik
 • Mide ekşimesi
 • Bacaklarda ağrı
 • Sırt ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İştah artışı
 • Cildinizde değişimler, karın bölgesinin kaşınması gibi
 • Göğüslerde şişkinlik

Gebelikte kabızlığı gidermek için öneriler:

Kabızlık, hamileliğin 17. haftasında hemoroid ve çatlaklara neden olabilir. Hormonsal değişimler, demir takviyeleri, egzersiz noksanlığı, rahmin giderek büyümesi ve lif yönünden eksik bir beslenme düzeni kabızlığa yol açabilir. Hamilelikte kabızlığı önlemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Günlük beslenme listenize taze meyve ve özellikle yeşil yapraklı sebzeler ekleyin. Lifli gıdalar tüketmek kabız olmanızı önler.
 • Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçının. Egzersiz yapmaya ve ara sıra yürüyüşlere çıkmaya gayret edin. Hareketli olmanız sağlık açısından çok iyi olduğu gibi kabızlığı da engelleyecektir.
 • Her gün yeterince su için. Günde 2 litre civarı su tüketmek sindirim sisteminize faydalıdır.
 • Kabızlık, bağırsaklarınızda itme hareketine neden olacağı için gebelikte iyi değildir. Bu nedenle lifli gıdalar tüketerek, sağlıklı beslenerek kabız kalmamaya gayret edin.
 • Kabızlığa engel olabilirseniz, hemoroid ve gaz sorunlarını da engellersiniz.
 • Doğal olarak kabızlığa çare bulamıyorsanız, doktorunuzdan ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

17 haftalık bebek ultrason görüntüsü – Gebelikte 17 hafta

Vernix Caseosa nedir?

Vernix Caseosa, hamileliğin 17. haftasının sonunda gelişmeye başlar. Yeni doğan bebeklerin cildinde bulunan açık renkte bir maddedir. Günümüzde yeni doğan bebeklerin hemen yıkanmaması gerektiği konuşuluyor. Vernix Caseosa antibakteriyel özellikleri sayesinde bebeği doğum sonrası enfeksiyonlara karşı korur.

Baba adayına tavsiyeler

Çocuğunuzu büyütme fikri konusunda eşinizle konuşup karşılıklı fikir alışverişine girebilirsiniz. Henüz çok erken olsa bile, oğlunuz veya kızınız için ileriye dönük para fonu oluşturmak sonraki senelerde oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır.

Bununla beraber çok erken bir dönemden maddi kaygılar içerisine girip, yakın zamanda size yük teşkil etmeyecek ödemeler için rahatsız olmak yerine, yaşadığınız bu güzel zamanların tadına varın.

Bebeğin doğumundan sonra bütün planlarınız değişeceği için, eşinizle bir tatil hayaliniz varsa, bunun için uygun zamanlardan biri de gebelikte 17. hafta olabilir. Eşinizle birlikte çok uzak mesafelerde olmayan bir yere baş başa bir tatili kendi
imkanlarınız ölçüsünde planlayabilirsiniz.

17 Haftalık hamilelik dönemi için bir not

Beslenmenize önem verin. Öğün atlamamaya gayret edin ve düzenli bir şekilde egzersizler yapın. Bebeğinizle iletişim kurmaya devam edin. Bu şekilde doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza almadan önce bile onunla aranızda duygusal ve özel bir bağ kurabilirsiniz. Kendinizi dış dünyadan koruyun, bebeğinizi güvende tutun.

Add Comment