Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret

Gebelik döneminin belirtileri anne adaylarında farklı şekillerde görülür. En yaygın olarak görülen hamilelik belirtilerini bu yazıda bulabilirsiniz. Yazıda geçen bütün belirtiler aynı anda görülmeyebilir. Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret için yazımızı okumaya devam edin.

Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret

Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret

Hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret

1. Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet gebelik işareti olabilir

Göğüslerde ağrı veya karıncalanma hissi hamileliğin en sık görülen belirtilerinden biridir. Hamileliğin erken dönemlerinde göğüsler süt üretmeye hazırlandıklarından dolgunlaşır ve şekil değiştirirler. Bunun sonucunda da birkaç ay içinde göğüsler çok daha hassas ve duyarlı hale gelirler. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar böyle bir değişim yaşamayabilirler.

Bu ilk birkaç hafta içinde hamile olduğunuzu öğrenmeniz mümkün olabilir.

2. Meme başlarında koyulaşma

Pek çok kadında görülen, meme etrafındaki dairelerin genişlemesi ve gebelik sırasında renginin koyulaşması oldukça normal bir değişimdir. Vücudun ürettiği gebelik hormonu ile alakalıdır, vücut emzirme için kendini hazırladığı için gerçekleşir.

3. Lekelenme

Hamilelik başlangıcından 5 ile 10 gün sonra, bazı kadınlar embryo rahim içinde yerleştiğinden dolayı hafif lekelenme yaşadıklarından söz ederler. Şayet siz de bu ay adet  döneminizde hafif bir lekelenme görürseniz, hamile kalmış olma olasılığınız yüksektir. Gebelik testi almak için bir eczaneye gitmek iyi fikir.

4. Sık idrara çıkma veya kabızlık

Hamileyken, rahminiz mesane üzerine doğrudan bir baskı yaptığı için daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Artan baskı, bağırsak davranışlarında değişikliğe neden olarak kabızlığa yol açabilir. Ayrıca doğal olarak, bebek rahmin içinde büyüdükçe mesane ve diğer organlarınız üzerindeki baskı da giderek artacaktır.

5. Yorgunluk

Bir çok kadın gebeliğin erken dönemlerinde kendilerini çok yorgun hissederler (Bir bebeğin oluşması vücuttaki enerjinin büyük kısmını alır). Aslında, vücutta hissedilen yorgunluk genellikle gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir. Eğer hamile iseniz, yaklaşık olarak gebeliğin 12. haftasından itibaren plasenta tamamen şekillendiğinde kendinizi daha az yorgun hissetmeye başlayacaksınız.

6. Mide bulantısı

Mide bulantısı gebeliğin en sık görülen belirtilerinden biridir. Bu durum, vücuttaki hormon seviyesinin artmasından kaynaklanır (Kadınların %80’i gebeliğin ilk 3 aylık döneminde sabah bulantısı yaşarlar). Maalesef mide bulantısı birçok kadın için sadece sabahla sınırlı değildir. Bütün bir gün boyunca mide bulantısı görülebilir.

7. Kokulara karşı duyarlılık hamilelik belirtisi olabilir

Birçok kadın hamilelik sırasında kokulara karşı çok yüksek bir duyarlılık hissi yaşar. Bu belirti, hamileliğin en yaygın belirtilerinden birisidir. Bazı araştırmacılar gelişen bu duyarlılığın, annenin bozulmuş ya da kusurlu gıdaları yemeyip bebeği zararlı toksinlere karşı koruması için geliştiğini söylerler.

8. Yükselmiş bazal sıcaklık

Vücudunuzun bazal sıcaklığını takip edebilirseniz, iki haftadan daha uzun süren yaklaşık bir derecelik bir artış olduğunu görebilirsiniz. Bu artış yumurtlamayı gösterir ve hamileliğin oluştuğuna olumlu bir işarettir.

9. Kayıp dönem

Gebelik döneminin en bariz göstergelerinden biri de kayıp bir dönemdir, ama geçen bir dönem, her zaman hamile olunduğu anlamına gelmez. Stres, diyet yapmak ya da adet döneminde düzensizlik buna sebep olabilir. Bu yüzden hamile olduğunuzu herkese söylemeden önce test yapmak / yaptırmak en iyisidir.

10. Olağandışı açlık veya sürekli yemek isteği

Hamile kadınların vücutları, bebeğin büyümesi için normalden çok fazla çalışırlar ve günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye daha ihtiyaç duyarlar. Bazı kadınlar kendilerini gün boyu acıkmış hissedebilirler.

11. Migren baş ağrısı

Kadınlarda görülen migren ve baş ağrısı, gebelik ile birlikte artış gösterebilir. Hormonal migren ve baş ağrısı, gebeliğin erken dönemlerinde daha sık görülebilir.

12. Ruh halinde ani değişiklikler

Pek çok kadın hamilelikleri boyunca ruh hali dalgalanmaları yaşarlar. Vücudunuz hormonları dengelemeye çalışırken duygularınızda değişmeler yaşanması gayet doğaldır.

13. Baygınlık veya baş dönmesi

Hamilelikle birlikte gelişen hormonlar, vücudunuza daha fazla kan pompalamak için daha hızlı çalışan kalbinizle birleştiğinde, kan basıncında artışa neden olur. Bunun sonucunda da birçok kadın baş dönmesi, sersemlik ya da baygınlık hissi yaşayabilirler.

14. Ağızda metalik tat

Bazı kadınlar hamilelik sırasında ağızlarında garip metalik bir tat olmasından şikayet ederler. Bu belirti için hiçbir bilimsel açıklama yoktur ayrıca bazı kadınlar için bu durum tüm hamilelik dönemi boyunca sürebilir.

15. Net rüyalar

Hamilelik sırasında daha net hatırlanan rüyalarda artış olabilir. Rüyalarınız daha net bir hale geldiyse bu hamileliğinizin bir belirtisi olabilir.
Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bir gebelik testi yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu yazıda “hamile olduğunuzu gösteren 15 işaret” için açıklamalarda bulunduk. Eğer hamileyseniz sitemizde bulunan gebelik hesaplama aracını kullanarak, hamileliğinizin hangi haftasında olduğunuzu ve bulunduğunuz haftada neler yapabileceğiniz hakkında faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Add Comment