Hamileliğin başlaması

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsunuz. Ya da yakında hamile kalmayı umut ediyorsunuz. Her iki durumda da, mümkün olduğunca erken zamanda hamile olup olmadığınızı öğrenmek için neleri kontrol edeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu yazıda, vücudunuzun gebeliğin ilk haftalarında size gönderdiği en yaygın uyarıların bazıları hakkında bilgiler, hamileliğinizi teyit etmek ve hamilelik döneminize güzel bir başlangıç yapmak için tavsiyeler bulacaksınız. Hamileliğin başlaması konulu makalemizi okumaya devam edin.

Hamileliğin Başlaması

Hamileliğin başlaması nasıl belli olur?

Hamileliğinizin başladığınız varsayalım. Tomurcuklanan bir embriyo rahmin yumuşak astarına yerleşti. Hamile olduğunuzu nasıl ve ne zaman öğreneceksiniz? Çoğu zaman ilk işaret kaçırılmış bir adet dönemidir. Fakat vücudunuzda, önceki haftalardan daha belirgin bir şekilde meydana gelen, adet gecikmesinden çok daha farklı durumlar görülecektir.

Adet dönemi gecikmesi

Adet döneminizin her zamanki devam etmemesi durumunda hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz. Adet dönemi gecikmesi olduğunda, gebelik testi muhtemelen pozitif bir sonuç verecektir. Bazen, implantasyon kanaması olarak bilinen bir iki gün hafif kanama yaşayabilirsiniz, çünkü embriyo rahminizin astarına yapışır.

Aniden başlayan yemek yeme isteği

Hamile bir kadının iştahının artması ile ilgili duyduklarınız doğru. Turşu, makarna ve diğer gıdaları aşırı düzeyde canınız çekebilir. Normalde de sevdiğiniz yemeklere olan iştahınız artabilir. Hamilelikten kaynaklanan iştah artışının kesin olarak neden gerçekleştiğini kimse bilmiyor ancak uzmanlar, bu iştah artışına bağlı olarak alınacak gıdaların uygun besin maddelerinden olup olmadığı konularına kuşkulu yaklaşırlar. Ne kadar yediğinizle birlikte, yediklerinizin besin değerleri de çok önemlidir. Ekmek, patates ve diğer nişastalı gıdaları yemek istemeniz ve bu besinleri gebeliğinizin başından itibaren yemeniz, gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde bebeğin büyümesiyle birlikte ihtiyacınız olan enerjiyi sağlama noktasında yardımcı olabilir. Hamile olmadığınız dönemlerde olduğu gibi, aşırı yemek yememeye dikkat edin. Gebeliğinizin başlarında kendinizi çok susamış hissedebilirsiniz ve içeceğiniz fazladan su, vücudunuzda kan ve diğer sıvıların üretilmesine yardımcı olacaktır.

Hamileliğin başlaması ile göğüsleriniz hassaslaşır ve büyür

Hamileliğin başlaması ile birlikte göğüslerinizin büyüdüğünü fark ederseniz şaşırmayın. Aslında, büyüyen ve hassaslaşan göğüsler genellikle gebeliğin ilk belirtisidir, çünkü hamileliğin erken dönemlerinde, östrojen ve progesteron seviyeleri yükselir, göğüslerinizde ani değişiklikler meydana gelir.

Hamile olup olmadığınızından emin olun

Hamile misiniz yoksa değil mi? Bu günlerde (hamileliğin yeni başladığı dönemde), hamile olup olmadığınızı öğrenmek için doktora gitmek için beklemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, kendi kendinize test yapabilirsiniz. Evde yapılan gebelik testleri, sadece olumlu bir sonuç veren (çoğunlukla iki satır gösteren) veya negatif sonuç veren (sadece bir satır gösteren) idrar testidir. Bazı gebelik testleri artı (pozitif) ve eksi (negatif) işaretler kullanır. Bu testler çoğu kadın için çok doğru sonuçlar verir. Doktorunuz öte yandan, evde yaptığınız teste benzer bir idrar testi veya hamile olduğunuzu teyit etmek için kan testi yapabilir.

Evde gebelik testi yapabilirsiniz

Vücudunuzda biraz şişkinlik hissettiğinizi ya da iştahınızın aniden yükseldiğini veya bir-iki gün öncesi kadarki durumunuzu özlediğinizi varsayalım. Hamile olup olmadığınızı bilmek istiyorsunuz, ancak henüz doktora gitmeye hazır değilsiniz. Gebe olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay, en hızlı yolu eczaneye gidip bir ev hamilelik testi almaktır. Bu testler, temel olarak idrarda insan koryonik gonadotropini (gelişmekte olan plasenta tarafından üretilen hCG hormonunun) varlığını kontrol etmek için tasarlanmış basit kimya setleridir. Bu kitler kanınızda hCG’yi arayan laboratuvar testleri kadar kesin sonuçlar veremeyebilir, ancak çoğu durumda gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta sonra çok hızlı olumlu sonuçlar sağlayabilirler.

Evde yapılan gebelik testlerinin sonuçları kesin değildir. Test sonucu olumsuz çıkarsa ve yine de hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, başka bir hafta tekrar gebelik testi yapın veya doktorunuzdan randevu alın. Bir kan testi idrar testinden daha erken zamanda pozitif sonucu verir. Çünkü kan sonuçları hCG hormonuna çok duyarlıdır.

Kesin sonuç için doktorunuza gidin

Evde yapılan gebelik test sonucu olumlu olsa bile bir çok doktor, bu test sonucunu gebelik takibi yapmaya başlamadan önce kendisi doğrulamak ister. Doktorunuz yalnızca gebelik testini tekrarlamanızı ya da bir kan testi yapmak isteyebilirler.

Kan gebelik testi kanınızdaki hCG hormonunu araştırır. Bu test pozitif veya negatif sonuç ya da kandaki hCG miktarının ölçümü olabilir. Doktorunuzun seçtiği test, sağlık geçmişinize, mevcut belirtilere ve kendi kişisel tercihinize bağlıdır. İdrar testleri negatif olsa bile kan testleri pozitif olabilir.

Doğum tarihinizi hesaplayın

20 anne adayından yaklaşık sadece 1’i normal doğum tarihinde bebeğini dünyaya getirir. Çoğu kadın da genellikle 3 hafta kadar erken doğum yapar. Gebelik döneminiz boyunca yapılması gereken gebelik testlerinin doğru zamanda yapılması için gebeliğin ne zaman başladığını tespit etmek çok önemlidir. Bebeğin büyüme durumunu ve sağlık durumundaki gelişmeleri bilmek, doktorunuzun bebeğin büyümesinin normal ilerlediğini görmesini kolaylaştıran bir durumdur.

Gebelik dönemi kaç gün sürer?

Bir gebelik dönemi ortalama olarak son adet gününün ilk gününden itibaren 280 gün – 40 hafta sürer. Bu süre sizin doğum tarihinizi hesaplamak için kullanılır.

Adet döneminiz 28 gün sürüyorsa, doğum tarihinizi belirlemek için pratik bir yol kullanabilirsiniz. Son adet döneminden 3 ay çıkarın ve 7 gün ekleyin. Örnek olarak son adet döneminiz 3 Haziranda başladıysa, doğum tarihiniz Mart ayının 10. günüdür (üç ay çıkarıp yedi gün ekleyin).

Adet döneminiz 28 günde bir tekrar etmiyorsa endişe etmeyin. Doğum yapacağınız muhtemel tarihi başka yöntemlerle de tespit edebilirsiniz. Yumurtlama döneminizi takip ediyorsanız ve yaklaşık olarak biliyorsanız o güne 266 gün ekleyin. Son adet döneminin ilk günü ile yumurtlama günü arasında yaklaşık 14 gün fark vardır.

Hamile kaldığınız tarihten veya son adet döneminizin ilk gününden emin değilseniz, gebeliğinizin ilk üç aylık döneminde yapılacak bir ultrason muayenesi doğum tarihinizle ilgili fikir verebilir. Birinci trimester döneminde yapılacak bir ultrason, ikinci veya üçüncü trimester dönemlerinde yapılacak ultrason muayenelerine göre daha doğru sonuç verir.

Hamileliğin başlaması ile aklınıza gelen “Ne zaman doğum yaparım?” sorusuna cevap vermenize yardım edecek bir diğer yöntem de Gebelik hesaplama aracı kullanmaktır. Sitemizde yer alan gebelik hesaplama aracı ile ne zaman doğum yapacağınız, bebeğinizin hafta hafta gelişim durumu konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Add Comment