Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir?

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir? Anne ve baba adayı, bebek sahibi olmayı istediklerinde gündelik hayatlarını gözden geçirmeli, hamilelik dönemi başladıktan sonra gösterecekleri özeni hamilelik başlamadan da göstermeliler. Sperm ve yumurta hücrelerinin olgunlaşmaları üç ay sürer. Bu yüzden erken harekete geçmek, sağlıklı hücrelerin oluşumunu etkiler.

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir?

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir?

 

Anne adayı ve baba adayı için ayrı ayrı tavsiyeleri sıralayacak olursak;

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir?

Anne adayı için tavsiyeler:

Hormon dengesizliklerini önlemek ve adet döngüsünü düzenlemek için şunları yapın

 • Folik asit alın: günde 400 mcg olacak şekilde bir multivitamin olarak alın.
 • Sağlıklı beslenin: Beslenme programınızı, hamileliğiniz için gereken besinlerle düzenleyin. Hamilelik dönemine sağlıklı ve yeterli gıdaları alarak hazırlanın. Gebelik için en faydalı besinler yazısından bilgi alabilirsiniz.
 • Kilonuzu dengeleyin: Aşırı kilolu ya da aksine çok zayıf olmanız doğurganlığı etkiler. Dengeli, sağlıklı, kontrollü bir beslenme ve hafif egzersizler yaparak kilonuzu sağlıklı bir düzeye getirin.
 • Neler içtiğinize dikkat edin: Alkol ve kafein doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Doktorunuz size bebeğin sağlığını korumak için alkolü bırakmanızı zaten söyleyecektir. Kesinlikle alkolden uzak durmalısınız. Kafein tüketiminizi ise günde 200 mg. olacak şekilde (yaklaşık iki fincan kahve) ile sınırlayın. Yalnız kafein sadece kahvede bulunmuyor. Alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, kola ve çay da kafein içerir. Kafeinsiz içerikler ve meyve suyu tercih edin.
 • Sigarayı bırakın: Altını çizerek tekrar yazalım. Sigarayı kesinlikle bırakın. Sigaradaki toksinler, yumurtalıklardan geçer, yumurtalara zarar verir. Döllenme ve döllenmiş yumurtanın rahminize tutunmasına olumsuz etki yapar. Sigarayı bırakamıyorsanız, tıbbi destek alın. Gebelikte sigara konusundan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Stresten uzak durun: Rahatlamanın, sakin bir hayat sürmenin yollarını bulun. Sizi strese sokacak her şeyden mümkün olduğunca uzak durun.

Baba adayı için tavsiyeler:

Sperm sağlığını iyileştirip ebeveyn olmak için vücudunuzu olabilecek en iyi duruma getirin,

 • Multivitamin, gebelik öncesi vitamin kullanın: Sperm sayısının artması ve sağlığı için çinko, selenyum ve folat içeren vitaminler kullanın.
 • Sağlıklı beslenin: Beslenmenize dikkat edin, bol bol sebze ve meyve yiyin. Antioksidanlar sperm sağlığı için faydalıdır.
 • Kilonuzu kontrol altına alın: Çok zayıf ya da kilolu olmanız üreme hormonlarının üretilmesini engelleyebilir, sperm kalitesini ve miktarını etkileyebilir. Bu yüzden kilonuzu kontrol altına alın.
 • Sigarayı bırakın: Sperm üretimini olumsuz yönde etkileyen ve sağlığınızı kötü yönde etkileyen sigarayı tamamen bırakın. Gerekirse tıbbi destek alın.
 • Alkole dikkat edin: Aşırı alkol tüketimi sperm kalitesini etkiler. Alkol tüketimini kontrol altında tutun.
 • Egzersiz yapın: Hafif egzersizler yaparak hareketli ve sağlıklı kalmaya dikkat edin.
 • Stresi azaltın: Sperm üretimi için gerekli hormonlar, stresten etkilenebilir. Mümkün olduğunca stresten uzak durun.

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir? sorusunu burada cevaplamaya çalıştık. Çiftler olabildiğince stresten uzak durarak, sağlıklı beslenerek, egzersizler yaparak, düzenli bir yaşam tarzı benimseyerek bebek sahibi olma şanslarını artırabilirler.

Add Comment