Hamilelikte diş ağrısı

Hamile kadınların bir çoğu diş eti şişmesi, diş eti iltihabı ve diğer diş sorunlarına daha yatkındır. Aslında normal olan ve yapılması gereken diş rahatsızlığını beklememek dişlere düzenli olarak bakmaktır değil mi? Hamilelikte diş ağrısı yaşamamak için, hamile kalmadan önce zaten dişlerinize düzenli olarak bakıyor olmanız gerekli. Diş bakımınızı ihmal ederseniz gündelik hayatta da zaten diş ağrısı doğal olarak meydana gelebilir.

Hamile kalmadan önce diş bakımı yapılması önemli. Çünkü şayet dişlerinizde problem var ve siz bunu ertelediyseniz muhtemelen yaşayacağınız ağrı nedeniyle bir takım ağır kesici ilaçlar almak durumunda kalacaksınız ki bu da bebeğiniz için iyi olmayabilir. Diş bakımınızı son ana kadar ertelemeyin. Nedenine gelecek olursak birincisi, ağrı kesici kullanarak bebeğin sağlığını riske atamazsınız, diğer bir sebep de ağrıyan bir diş her zaman enfeksiyona neden olabilir ki bu gebelik dönemi için istenmeyen bir durumdur.

Peki ne yapabilirsiniz? Büyümekte olan bebeğe zarar vermeden hamilelikte diş ağrısı nasıl tedavi edilebilir ya da en azından sakinleştirilebilir?

Öncelikli kural dişlerimize yeterince bakmalıyız. Bu, sağlıklı diş ve diş etleri için ilk ve en önemli adımdır. Düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve düzenli aralıklarla diş hekimine muayene olmalıyız. Bunları yapmak son derece faydalıdır. Dişlerinizde çürük varsa ya da dişlerinizden birinin çekilmesi gerekiyorsa bu işlem mümkünse ikinci trimester döneminde ve mutlaka diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş ağrısını azaltmak, hafifletmek için şunları yapabilirsiniz.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte diş ağrısı gidermek için neler yapılabilir?

Ağrı kesici ilaç kullanımı

Hamilelikte diş ağrısı gidermek için ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz, ama bunu çoğu doktor tavsiye etmez, onaylamaz. Özellikle de hamileliğin erken dönemlerinde iseniz. Doktorunuz size gebelik dönemine uygun bir ağrı kesici öneriyorsa bunu sadece dozuna doğru şekilde kullanmalısınız. Hamileyken ilaç kullanımı hassas bir konu olduğu için kullanacağınız ilaçların son kullanma tarihlerini de mutlaka kontrol edin.

Karanfil çiğnemek hamilelikte diş ağrısı için faydalı olabilir

Bir bütün karanfil çiğnerseniz karanfil yağı dişe ulaşıp diş ağrısını doğal olarak yatıştırabilir. Eczanelerde satılan karanfil yağı diş ağrısına iyi gelir. Fakat bunu kullanırken aşırıya kaçmayın, sinir hasarına yol açabilir ki bu durum hamilelik döneminizde büyük bir soruna neden olur. Karanfil çiğnemek ya da karanfil yağı kullanmak diş ağrısını geçici bir süre için de olsa hafifletecektir.

Sıcak su kullanmak

Dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak zaten her insanın günlük rutininde çok önemli. Sıcak su ile dişlerin durulanması, fırçalama sonrasında sıcak suya bir çay kaşığı tuz ilave etmek hem ağrıyan bölgenin temizlenmesine hem de ağrının geçici olarak gitmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sıcak veya soğuk kompres yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Ağrı kesici krem kullanmak

Bebeklerin dişleri çıkarken kullanılan kremler sizin için de faydalı olabilir. Bu kremleri hamilelik döneminde anne adayının kullanması da mümkündür. Buraya herhangi bir ilaç adı belirtmek uygun olmayacağı için hamilelikte güvenli ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi ve tavsiye alabilirsiniz.

Hamilelikte diş ağrısı için önerilebilecek bazı güvenli yolları sıraladık. Özellikle hatırlatalım; tıbbi destek için fikir alacağınız kişi sadece ama sadece doktorunuz olmalı. Bunu asla unutmayın, ihmal etmeyin. Her hangi bir kişinin tavsiyesi ile ilaç kullanmayın. Bir çok konu aslında sizin kontrolünüz dışında gerçekleşir, bu doğru ama, diş hekimlerinin de sıklıkla söyledikleri üzere diş bakımına gereken özeni gösterirseniz bütün bu konuları düşünmek zorunda kalmazsınız. Bunun yerine sadece sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamak için diğer konulara konsantre olabilirsiniz. Kişisel bakım hayatın her anında önemli ve anlamlı. Diğer bütün organlar gibi dişler de ihmal edilmemeli, genel sağlığın devamı için dişlere dikkat edilmeli. Sağlıklı bir gebelik dönemi dileğiyle.

Add Comment