Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası

Gebelik döneminde beslenmenin ne kadar önemli olduğu konusunda sayfalar dolusu yazılar yazılabilir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için iyi beslenme, egzersiz yapma, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseme gebelik döneminin başlangıcından itibaren önemli. Ispanak, gebelik döneminde anne adayına hatırı sayılır faydalar sağlar. Hamilelik döneminde beslenme alışkanlıklarınıza yön verebileceğini düşündüğümüz “Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası” için okumaya devam ediniz.

Ispanağı diğer sebzelerden ayırt eden ve özel kılan, gebelikte ıspanağın yararları nelerdir? İnceleyelim.

Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası

Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası

Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası

1. Ispanak kalsiyum yönünden zengindir

Hamilelik dönemi, kemiklerinizde baskıya neden olur. Bunun dışında bebeğiniz gelişimi sırasında kalsiyuma çok fazla ihtiyaç duyar. Ispanak kalsiyum bakımından zengin olup, kemiklerinizi de güçlendirir.

2. Erken doğum riskini azaltır

Folik asit gebelik dönemi için çok faydalı ve gereklidir. Gebeliğiniz sırasında yeterince folik asit almıyorsanız düşük yapma riskiniz artar. Ispanak içeriğindeki folik asit sayesinde erken doğum yapmanızı engelleyebilir.

3. Kan basıncını düzenler

Gebelik sırasında kan basıncını kontrol altında tutmak gerekir. Gebelik döneminde yüksek tansiyon hayati derecede önemli hale gelebilir. Hamilelikte ıspanak yemek kan basıncını kontrol altına almaya yardımcı olur.

4. Demir eksikliğini önler

Bebeğin gelişimi fazladan demir almayı gerektirir. Ispanak gibi muhteşem bir sebzeyi beslenme programınıza dahil ederseniz, size gerekli olan demir ve folik asiti sağlayabilirsiniz. Bunun yanında ıspanak; bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmesini engeller.

5. Doğum kusurlarını engeller

Bebeğin yarım dudak, yarık damak ya da spina bfida gibi doğum kusurlarından muzdarip olmasını istemiyorsanız, hamileyken ıspanak yemelisiniz.

6. Bebeğin akciğer gelişimine faydalıdır

Hamilelikte A vitamini tüketmenin sayısız faydası yanında, gelişmekte olan bebeğin akciğerlerinin gelişmene faydası vardır. A vitamini ayrıca, bebeğin yeterince kilo almasına ve sizin vücut direncinizin artmasına yararı olur.

7. Ağrıların giderilmesine faydası olur

Gebelik boyu kilo almanız, vücudunuzun form değiştirmesi, hormonsal nedenler gibi etkenler bazı ağrılar çekmenize neden olur. Ispanak bu ağrıları hafifletici rol oynayabilir.

8. Folik asit eksikliğini giderir

Folik asit eksikliği, iştahsızlık, ishal, diş eti iltihabı, unutkanlık ve zihinsel uyuşukluğa yol açabilir. Gebelikte ıspanak yiyerek bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

9. Bağışıklık sisteminizi geliştirir

Anne adayları özellikle kış aylarında sık sık soğuk algınlığı ve grip hastalığından şikayetçidir. Genellikle bu tip rahatsızlıklar bağışıklık sistemindeki zayıflık nedeniyle oluşur. Ispanak, içerdiği bol miktarda C vitamini ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine, dolayısıyla soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları önlemeye fayda sağlar.

10. Kabızlık ve hemoroidi önler

Hamilelik döneminde anne adaylarının neredeyse büyük bir kısmının şikayetçi olduğu sağlık sorunlarından biri de şüphesiz kabızlık ve hemoroiddir. Ispanak, içeriğindeki yoğun lif, bağırsak hareketlerini düzenler, kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Bu yazıda Hamilelikte ıspanak yemenin 10 faydası hakkında bilgi notlarıyla, ıspanak gibi güzel bir sebzenin hamilelik dönemine olan yararlarını okudunuz. Sağlıklı bir gebelik dönemi dileğiyle.

Add Comment