Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmeli

Hamile kalmadan önceki günlerinizde çok yorulup, sıcaktan bunalıp, bir bardak su içmek için can attığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Peki ya şimdi? Hamilelik dönemi sizin için hemen her şeyin daha da yorucu olduğu bir zaman haline gelmedi mi? Daha fazla su içmeniz gerekmez mi? Bunu bir düşünün. Hamilelik sırasında düzenli ve dengeli bir beslenme programı yanında, yeterince su içiyor olmanız da oldukça önem kazanır. Hamilelikte ne kadar su içilmeli diye düşünen bir anne adayı iseniz yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte su içmek neden önemlidir?

Su, vücudumuzun çok büyük bir kısmında bulunan, sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için gereken bir maddedir. Hatta cümleyi güçlendirebilmek adına su içmek sağlıklı bir vücut için zorunluluktur denilebilir. Gebelik döneminde günlük beslenme normal beslenme programınız, tükettiğiniz su ile değişir.

Hamilelikte ne kadar su içilmeli

Gebelik sırasında bir günde 10 ile 12 bardak su içilmelidir. Karnınızda taşıdığınız bebeğinizin de ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda su tüketimindeki bu artış gayet normal ve gereklidir.

Hamilelikte ne kadar su içilmeli

Hamilelikte ne kadar su içilmeli

Hamilelik Sırasında Su İçmenin 5 önemli faydası

Gündelik hayatınızda çok su tüketmeyen biriyseniz, gebelik döneminde su içmeyi önemsemenizi gerektirecek bazı önemli faydalar var.

1. Vücut sıcaklığınızı korumaya yardımcı olur

Gebelikte yeterince su tüketmek vücut sıcaklığınızı korumaya yardımcı olur. Hamilelik döneminde vücut ısınızın arttığını fark etmiş olmalısınız. Her gün uygun miktarlarda su tüketmek, vücudunuzu daha nemli, daha serin bir hale getirir. Böylelikle vücut ısınızı korumaya yardımcı olur.

2. Besin maddelerinin bebeğe ulaşmasına yardımcı olur

Bebeğinizin gelişim sürecinin sağlıklı ilerlemesi, düzenli tükettiğiniz besinlerde bulunan vitamin ve minerallere bağlıdır. Besin maddeleri bebeğinize ulaşmak için vücudunuzda kendi kendilerine hareket edemezler. Gebelikte yeterince su içmek besin maddelerinin bebeğinize ulaşmasına yardımcı olur, doğru beslenmek kadar önem taşır.

3. Cildinizi güzelleştirir

Hamilelikte su içmek, cildinizin su ihtiyacını gidererek daha yumuşak ve esnek bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Cildiniz bebeğinizin cildi kadar güzel bir hale gelir.

4. Şişkinliği önler

Gebelik sırasında vücudunuzun bazı bölgelerinde ödem ya da şişkinlikler oluşabilir. Hamileyken bol miktarda su içmek vücudunuzdaki bu şişkinliklerin önlenmesine yardımcı olabilir, karın şişkinliğini önler.

5. Boşaltım sisteminizi güçlendirerek kabızlığı önler

Hamilelikte yedikleriniz önemli olduğu gibi sindirim sisteminizin ve boşaltım sisteminizin sağlıklı çalışması da önemlidir. Boşaltım sisteminizde sorun olması kabızlık yaşamanıza ve hatta hemoroid sorunlarına neden olur. Gebelik döneminde normalde olduğundan daha fazla tuvalete gitmeniz gerekebilir. Bu yüzden boşaltım sisteminizde sorun olmaması önem taşır. Yeterli su içmek boşaltım sisteminizin sağlıklı çalışmasına ve dolayısıyla kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

6. İdrar yolu enfeksiyonunu engeller

Hamilelikte yeterince su içerseniz aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunu engellemiş olursunuz.

Doğru içme suyu nasıl olmalı

Tüketeceğiniz suyun berrak ve temiz olması önemli. Gebelikte içeceğiniz suyu şişelenmiş olarak ya da kaynatılıp dinlendirilmiş olmasına dikkat edin. Bu özeni göstermeniz mikrop, zararlı bakteri, virüs ya da yabancı bir maddenin vücudunuza alınmasını önler. Ayrıca su kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini de azaltmış olursunuz.

Evinizin dışındayken kaynağı belirli olmayan su tüketmemeye özen gösterin. Gebelik dönemi boyunca atacağınız her adım ve her ayrıntı önemli, önceliklidir. İçme suyunuzun kalitesinden neden ödün veresiniz, değil mi?

Bu yazıda Hamilelikte ne kadar su içilmeli, hamilelikte yeterince su içmenin önemi ve suyun hamilelikte faydaları üzerinde açıklayıcı bilgiler sunduk. Mutlu bir gebelik dönemi dileğiyle.

Add Comment