Hamilelikte oruç tutmak

Yazıya başlamadan önce belirtmek gerekir ki sitemiz bir fetva sitesi değildir. Dini konular hakkında, özellikle bu yazının konusu olan “Oruç” konusunda herhangi bir fetva verecek bir İslami bilgiye, yetkinliğe ve sıfata sahip olmadığımızı belirtelim. Bu yazı; hamilelikte oruç tutmanın anne ve bebek sağlığı açısından uygun olup olmadığı, oruç tutmak isteyen anne adayları nasıl bir karar verebilir gibi konularda tavsiye niteliğindedir. Son kararı kesinlikle doktor tavsiyesiyle birlikte anne adayının kendisi vermeli, gebelik dönemine o doğrultuda devam etmelidir.

Gebelikte oruç tutmak isteyen bir anne adayı iseniz aklınızda bir çok soru olabilir. Uzun süren açlık süresi bebeğim için sorun olur mu? Hamileyken oruç tutabilir miyim? Oruç tutan annelerin bebeklerinde sağlık sorunu olur mu? vb. Bu yazıda mümkün olduğu kadar bu sorulara cevap vermeyi amaçlıyoruz. Sonuç olarak kesin kararı, doktorunuzla birlikte kendi sağlığınız için elverişli olup olmadığını değerlendirip kişisel olarak karar vermelisiniz.

Allah, oruç tutan insanlara bu ibadetleri karşılığında mükafatlar vaat etmiştir. Bununla birlikte, mazereti bulunanlara ayrıcalık tanıyıp onları oruç tutmaktan muaf tutarak, oruç tutmalarını engelleyen sorunları bittiği zaman oruç tutmalarına izin vermiştir.

…Ve kim, hasta veya yolculukta olursa, o taktirde (tutamadığı günlerin sayısı) diğer günlerde (oruç tutarak) tamamlanır. Allah senin için kolaylık diler, zorluk dilemez… Bakara Suresi-185. ayet

Hamilelik dönemindeki ve emzirme dönemindeki kadınlar, bu ayrıcalığa sahip insanlardır. Aşağıda oruç tutmak isteyen anne adayları için ramazan ayının gelmesiyle başlayan oruç ibadeti hakkında tavsiye niteliğinde bilgiler bulunuyor:

 • Hamileliğiniz sırasında ya da emzirme döneminde oruç tutup tutamayacağız hakkında karar vermek için öncelikle doktorunuza danışın. Doktorunuz sizin sağlık durumunuzu kontrol ederek karar vermenizde yardımcı olacaktır.
 • Anne adayı oruç tutmanın kendisi ya da bebeği için zararlı olabileceğini düşünürse oruç tutmamalıdır.
 • Oruç tutan gebelerin, beslenmelerini son derece dengeli planlamaları gerekir. Beslenme programlarında gün içinde ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kalori olmalı. Hamile bir kadının günde yaklaşık 2.250 kaloriye ihtiyacı olur ve bu kaloriler demir, kalsiyum gibi vitamin ve mineral açısından zengin besin kaynaklarından gelmelidir. İftar ettikten hemen sonra büyük bir bardak meyve suyu içmek faydalı olabilir. Sindirimi zor olan yemeklerden; mesela kızartma gibi uzak durmalı, hazımsızlık ve sindirim sorunlarına neden olabilecek yiyeceklerden yememelidir. Ayrıca, aşırı yemek yemekten kaçınmalı, çünkü aşırı yemek yemek, nefes alıp vermeyi güçleştirebilir.
 • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek ya da kalp hastalığı olan anne adayları oruç tutmaktan kaçınmalıdır, çünkü sağlık durumu normal olmayan bir anne adayı tarafından oruç tutulması bebeğin sağlığını riske attığı için oruç tutmalarında sakınca vardır.
 • Oruç tutan anne adaylarının gün boyu iyi dinlenmeleri gerekir.
 • Oruç tutan hamileler iftardan sahura kadar hafif şekilde beslenmeliler.
 • Anne adayının fiziksel açıdan oruca hazır olup olmadığına karar vermek için doktoruna danışması gerektiğini söylemiştik. Özellikle hamileliğin ilk aylarında anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesi için düzenli beslenilmeli. Aksi takdirde uzun süreli açlık, oruç tutan annelerin ve bebeklerin sağlığına zarar verir.
Hamilelikte oruç tutmak

Hamilelikte oruç tutmak

Hamilelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelik sırasında oruç tutmanın bebeğe zarar verip vermeyeceğini kanıtlayan bir çalışma bulunmuyor. Sadece bazı çalışmalar sonunda gebeliğin ilk üç aylık döneminde oruç tutan annelerin bebeklerinin doğum ağırlığının, tutmayan annelere göre biraz daha düşük olduğu görülmüş. Araştırmalar sonucunda orucun bebek sağlığı üzerinde büyük sağlık sorunlarına neden olmadığı görülse de, özellikle yaz aylarına denk gelen ramazan aylarında sıvı kaybı ve açlık süresi daha da fazla olacağı için bu dönemlerde anne adaylarının oruç tutmaları önerilmez.

Hamilelikte oruç tutmak anneye zarar verir mi?

Hamilelik döneminde oruç tutmak güvenli sayılabilir ama gebelikte görülen diyabet ve anemi gibi gebelik sağlık sorunlarına anne adayını daha yatkın hale getirebilir. Bu yüzden oruç tutmaya karar vermeden önce doktorunuzla görüşmüş olmanız ayrı bir önem taşır.

Yaz aylarında oruç tutmak, günlerin daha uzun ve normalden bir hayli sıcak olması nedeniyle daha fazla sıvı kaybı yaşanmasına neden olur. İdrarınızın rengini ve kokusunu kontrol ederek sıvı kaybınızı kontrol edebilirsiniz. Renginin daha koyu ve kokusunun daha güçlü olması sıvı kaybının arttığının işaretidir.

Kilo kaybederseniz, ateşiniz çıkarsa, kusma veya baş dönmesi olursa derhal doktorunuzla görüşün.

Gebelikte oruç tutmalı mıyım?

Gebeliğiniz sırasında oruç tutup tutmamaya karar verirken değerlendirmeniz gereken en önemli şey, bebeğinizin ve sizin sağlığıdır. Doktorunuzla iletişim kurarak oruç tutmak için yeterince sağlıklı olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

Gebelik nedeniyle oruç tutamamak, islam dinine göre sonradan telafisi mümkün olduğu için, gebelik dönemi sonrasında tutamadığınız dönemleri telafi edebilirsiniz.

Hamileyken oruç tutabilir miyim?

Hamileyken oruç tutabilir miyim?

Hamilelikte nasıl oruç tutabilirim?

Oruç tutarken, vücudunuz açlık ve susuzluk gibi nedenlerden dolayı vücudunuz stres altına girebilir. Bu nedenle oruç tutacaksanız, sizi aşırı yoracak fiziksel aktivitelerden uzak durmalı, bol bol dinlenmeli, iftar ve sahur dönemlerinde bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Oruç döneminde vücut direncinin hızla tükenmemesi için şekerli yiyeceklerden uzak durun. Şekerli yiyecekler kan şekerinin hızla artmasına neden olur. Bunun yerine bol miktarda tahıl, sebze, bakliyat, kuru meyve gibi yüksek lifli gıdalar, ayrıca et, yumurta ve fındık gibi yüksek protein içeren gıdalar tüketin. İftar sonrası bol bol su tüketin, kahveden uzak durun. Kahve hızlı sıvı kaybına ve dolayısıyla susuz kalmanıza neden olur.

Eğer oruç tutmak istiyorsanız ama hala emin değilseniz, dilerseniz ramazan ayından önce kendinizi kontrol etmek amacıyla bir kaç gün oruç tutmayı deneyin.

Hamilelikte oruç tutmak için tavsiyeler:

Genel anlamda, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek hastalığı ya da kalp hastaları gebelikte sağlık sorunu yaşamamak için hamilelikte oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

 1. Susuz kalmamaya özen gösterin. İftar ve sahurda bol bol su için.
 2. Sahurda enerjisi yüksek gıdalar tercih edin.
 3. Oruç tutarken sizi fiziksel yönden bitkin bırakacak hareketlerden uzak durun.
 4. Protein yönünden zengin, lifli gıdalarla ve sonrasında meyvelerle desteklenen iftar menüleri oluşturun.
 5. Bol bol dinlenin ve yeterince uyuyun.
 6. Çok güçsüz kaldığınızı hissettiğinizde ve dayanamayacak halde iseniz orucu bozun.

Aşağıdaki liste acilen doktorunuzla görüşmeniz gerektiğine işaret eden durumlardır.

 1. Fazla kilo kaybı.
 2. Baş ağrısı, diğer ağrılar ya da yüksek ateş.
 3. Aşırı susama hissi. Şayet normalden çok daha az idrar geliyorsa ve rengi koyulaşmışsa bu durum sıvı kaybının göstergesidir. Yüksek sıvı kaybı idrar yolu enfeksiyonlarına ve diğer enfeksiyonlara yol açabilir.
 4. Bebeğin hareketlerinde hissedilir düzeyde değişiklik. Bebek hareketsiz ya da tekmelemiyor gibiyse.
 5. Mide bulantısı ve kusma.
 6. Baş dönmesi, aşırı yorgunluk hissi.
 7. Kasılmaya benzer ağrılara özellikle dikkat edin. Erken doğum göstergesi olabilir.

Add Comment