Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Hamileyken anne adayının dikkat etmesi gereken birçok konu gündeme gelir. Gündelik yaşam seyri içinde göz ardı edilen, unutulan, sıradanlaşan şeylerdir birçoğu. Yeterince dinlenmemek, spordan ve sağlıklı beslenmeden uzak bir yaşam tarzı gibi. Bunların arasında öne çıkan bir konu ise özellikle göze çarpar. Sigara içmek. Yazının ilerleyen kısımlarında sigara dışında diğer zararlı alışkanlıklardan ayrıca söz edeceğiz ama hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları belki de en önce konuşulması gereken konu. Nedenine gelecek olursak özellikle toplumumuz sigara tüketiminde maalesef Dünya sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Sigaranın zararları… Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen sigaranın kendi sağlığınız üzerindeki zararları zaten biliyorsunuz. Hatta ne kadar büyük bir tehlike olduğunun farkındasınız. Tekrar yazalım ve lütfen dikkatli okuyun: Sigara içmek bir çok hastalığa yol açtığı gibi aynı zamanda akciğer kanseri, amfizem ve kalp hastalığına da neden olur. Bu hastalıklara yakalanma riskinizi artırır. Sigarayı bırakmak için, sigaradan tamamen-sonsuza kadar kurtulmak için yeterli bir sebep değil mi? Hamilelikte sigara içmek, bebeğinizin sağlığını da aynı veya benzer riskler altına sokar.

Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit, büyümekte olan bebeğin aldığı, almak zorunda olduğu, ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını azaltır, fetusa giden kan akışını keser. Sigara içen anne adaylarında, düşük doğum ağırlığına sahip bebek doğum oranı artar. Hamilelikte içilen sigara miktarı arttıkça bebek için risk daha da büyür. Sigara içen anne adaylarının bebekleri, içmeyenlere oranla yaklaşık yarım kilo daha az kilolu doğar. Sigara içmeyen kadınlar, sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü pasif içicilik de benzer risklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Hamilelikte sigara içmek ayrıca; erken doğum, düşük, plasenta previa ve hatta bebek doğduktan sonra ani bebek ölümlerine bile sebep olabilir. Sigarayı bırakmak çok zor olabilir. Ama sadece içtiğiniz sigara miktarını bile azaltmanın dahi size ve bebeğe çok faydası olacağını unutmayınız. Bu cümleden “sigarayı azaltın” anlamı çıkarmayınız. Hamilelik ve sonrası için kesinlikle sigarayı bırakın.

Eğer şu an hamileyseniz ve hamileliğinizin ilk üç ayında sigarayı bırakırsanız, arkanıza yaslanın; sağlıklı bir bebek dünyaya getireceğinizin keyfine varın.

Bazı kadınlar, sigara bırakmak için nikotin bantları, sakızlar gibi yardımcı ürünler kullanıyorlar. Bu gibi sigara bıraktırmaya yardımcı ürünlerde bulunan nikotin, hala kan dolaşımı tarafından emilip bebeğinize ulaşabilir ama en azından sigara dumanındaki karbon monoksit ve diğer toksinlerden uzak durmuş olursunuz. Eğer siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız -ki mutlaka bırakmalısınız- bu gibi ürünleri deneyebilirsiniz. Ama her zaman olduğu gibi takviye ürün kullanma noktasında doktorunuzun tavsiyesi ile hareket etmelisiniz.

Elbette en iyisi sigarayı kendi iradenizle, kendi isteğiniz ve gücünüz dahilinde bırakmaktır. Bunun için size birtakım tavsiyelerde bulunabiliriz.

Hamilelikte sigara nasıl bırakılır?

 • Öncelikle bunu kendi sağlığınız ve henüz doğmamış yavrunuz için yaptığınızı düşünün.
 • Sigarayı bıraktığınız zaman vücudunuzun ne kadar sağlıklı olacağını, bebeğinizle ne kadar daha iyi zaman geçireceğinizi düşünün.
 • Sigaraya verdiğiniz paradan tasarruf ederek aynı parayı kendiniz ve aileniz için daha iyi şeyler için kullanabileceğinizi düşünün.
 • Bir önceki maddedeki harcamayı matematiksel olarak ortaya koyun. Sadece bir aylık sigara parası bile yeni şeyler alabileceğiniz büyük bir miktar edecektir.
 • Sigarayı bırakmak için kendinize kesin bir tarih belirleyin. Ve mutlaka o tarihte sigarayı bırakmaya konsantre olun.
 • Sadece bir tane sigara hatta bir nefes dahi alıyor olsanız sigarayı tam olarak bırakmış sayılmazsınız. Kendinizi avutmayın. Kesinlikle bir nefes dahi almamak üzere hareket edin.
 • Bırakma tarihinde evinizde size sigarayı hatırlatacak herşeyi ortadan kaldırın. Kül tablası, fazladan çakmaklar, sağa sola sakladığınız sigaralar… tamamen hepsini çöpe atın.
 • Sigara kullanan yakınlarınızla daha az görüşün hatta hamileliğiniz sırasında sigara içen yakınlarınızdan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Sizi tanıyan herkese sigarayı bıraktığınızı ve yanınızda sigara içmemelerini söyleyin.
 • Sabahları uyandığınızda aklınıza gelen ilk şey sigara olabilir. Yataktan kalkar kalkmaz derhal dişlerinizi fırçalayın. Su için.
 • Ağzınızı her zaman temiz ve ferah tutmak sigara isteğinizi azaltabilir.
 • Mentol veya nane aromalı diş macunları ya da gargaralar ile ağzınızı sık sık temizleyin.
 • Temiz hava almaya gayret edin. Dışarıda yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Kendinize okuyacak yeni ve sürükleyici kitaplar, romanlar bulun. Zamanın hızla geçtiğini göreceksiniz.
 • Bebeğinize yeni şeyler almak için alışveriş yapın. Sigarayı bıraktıktan sonra artan parayı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu sizi ayrıca motive edecek ve moral verecektir. Bu zararlı alışkanlık yerine, doğmamış güzel bebeğiniz için bir şeyler yapmak size iyi gelecektir.
 • Kendinizi fazla yormayacağınız hafif tempolu egzersizler yapabilirsiniz. Bu şekilde sigaradan uzak kalan ciğerleriniz daha iyi nefes almaya başlayacak vücudunuzda oksijen dolaşımını hissedeceksiniz.
 • Bir süre sonra ağız tadınızda gelişme ve değişmeler yaşayacaksınız. Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar size çok daha farklı ve leziz gelecek.

Bu maddeler daha da artabilir. Şüphesiz daha da iyi yönde gelişmeler göreceksiniz. Bütün bu okuduklarınızı göz önüne alarak düşünün, kendinize inanın, derin bir nefes çekin ve sigarayı bırakın!

Gebelikte alkol kullanmanın zararları

Gebelikte alkol kullanmak da en az sigara içmek kadar zararlıdır. Bunlardan söz edecek olursak gebelikte alkol kullanmak; bebeğin gelişimini olumsuz etkiler, doğum kusurlarına yol açabilir, fetal alkol sendromuna neden olabilir. Tıbbi kaynaklarda alkol kullanmanın gebelik açısından güvenli kabul edilecek bir seviyesi yoktur. Az alkol tüketmek bebeğe zarar vermez, biraz içebilirim ya da çok fazla alkol tüketmenin bebeğe zararı olur mu gibi yorumların hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hiç bir risk altına girmemek, alkolden herhangi bir fayda beklememek ve kesinlikle alkol almayı bırakmaktır. Alkol tüketmek, içki içmek gebelikte uzak durulması gereken bir durumdur. Şayet alkol alışkanlığınız varsa, kendi sağlığınız için ve bebeğinizin sağlıklı büyümesinin devamı için alkolü bırakın.

Şayet alkol alıyorsanız, bağımlılığınız varsa bu konuyu doktorunuzla mutlaka görüşün. Bebeğinizin sağlığı için doktorunuzdan alkolden kurtulmak için tavsiyeler alabilirsiniz.

Uyarıcı – uyuşturucu maddelerin zararları

Uyarıcı, uyuşturucu maddelerin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri günümüzde çok net bir şekilde biliniyor. Adı ne olursa olsun, içinde ne olursa olsun her türlü uyuşturucu madde size nasıl zarar veriyorsa bebeğe de aynı zararları ve hatta daha fazlasını verir. Bebeğinizin sağlığını korumak, kendi hayatınızı sağlıklı yaşamaya devam etmek için bütün uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden uzak durun.

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları hakkında bilgiler verirken, diğer zararlı alışkanlıkların bebek üzerindeki olumsuz etkilerini paylaştık. Sağlıklı ve sigarasız günler dileğiyle.

Add Comment