Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler

Sağlıklı ve düzenli beslenme, aktif yaşam, spor yapmak, sağlıklı vücut sağlığı için çok önemli. Gebelik döneminde egzersiz yapmak, gebelik dönemini sağlıklı ve sorunsuz tamamlamak için anne adaylarına önerilir. Gebelik için en faydalı besinler yazısından gebelik dönemiyle ilgili sağlıklı beslenme tavsiyeleri ve sağlıklı yiyecek önerileri alabilirsiniz. Gebelikte ne yemeli derken aynı zamanda gebelik döneminde ne yememeli? Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler konusu da oldukça önemlidir.

Hamileliğiniz boyunca kendi sağlığınızı korumak, bebeğinizin gelişimini ve sağlığını tehlikeye atmamak için bu yazıdaki 10 yiyecekten hamileliğiniz boyunca uzak durun. Elbette gebelik sonrası da bu yiyecekleri gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler

1. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri

Pastörize edilmemiş sütten elde edilen peynirleri (brie, camembert ve küflü peynir-diğer adıyla mavi peynir) asla yemeyin. Bu peynirleri ağır kokularından hemen ayırt edebilirsiniz. Pastörize edilmemiş peynirlerde ve diğer süt ürünlerinde listerya gibi bakterilerin üreme ihtimali yüksektir.

Hamilelikte vücudunuz bakterilere, mikroplara karşı daha savunmasız ve güçsüz olabilir. Listerya anne adayı için hafif atlatacağı bir rahatsızlığa yol açabilir ama bebeğinize genellikle zarar verebilir, nadir de olsa düşük ya da ölüme yol açabilir. Günümüz teknoloji ve üretim koşullarında, pek çok peynir ve süt ürünü için pastörize süt kullanılıyor. Bu açıdan düşünüldüğünde risk azdır. Emin olmak için her zaman etiketli, üreticisi belli ürünleri tüketin. Hamilelikte beslenme ile ilgili altın bir tavsiye: Herhangi bir içecek veya yiyecekte kafanıza takılan herhangi bir şey varsa, rafta bırakın.

2. Yüksek civa içeren balıklar

Büyük balıklar uzun ömürlüdür; daha uzun yaşar ve besin zincirinde daha yüksektedir. Ne kadar çok balık yerlerse vücutlarında o kadar çok civa birikir. Civa, kan dolaşımımızda birikebilen ve bebeğe zarar verebilen bir maddedir. Aslında balıklar, içerdikleri omega 3 yağ asitleri sayesinde bebeğin beyin gelişimine oldukça faydalıdır. Deniz ürünleri protein, demir ve çinko açısından çok zengindir ki bu bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Balık yemeden önce temkinli davranarak bu faydalı besinden tamamen mahrum kalmazsınız. Hamsi, sardalya ve alabalık gibi balıkları tercih edebilirsiniz.

3. Yumurta

Az pişmiş veya çiğ yumurtada salmonella bakterisi bulunabilir. Salmonella zehirlenmesinin bebeğe zarar vermesi pek olası değildir ama sizi hasta edebilir. Çiğ yumurta bulunabilecek gıdalardan uzak durun. Mayonez pastörize edilmiş yumurtayla hazırlanır ama siz ne olursa olsun etiketini mutlaka kontrol edin. Güvenilir satıcı olmasına ve son kullanma tarihi geçmemiş olmasına dikkat edin.

4. İşlenmiş et ürünleri

Salam, jambon, sosis… gibi işlenmiş et ürünleri listeria riski taşır. Oldukça düşük bir risk bile olsa en aza indirmek için uzak durmak daha iyidir. Herhangi bir bakterinin yok olması için 73°C’den daha yüksek bir ısıda bu gıdaları pişirmeniz gerekir.

5. Kabuklu deniz ürünleri

İstiridye, midye, karides, yengeç ve kerevit gibi  kabuklu deniz ürünleri, oldukça tehlikeli virüsler, bakteri ve toksinler içerebilir. Kabuklu deniz ürünleri yemeden önce her zaman çok iyi pişirilmiş olmalarına dikkat edin.

6. Karaciğer

Karaciğer tüketimini kontrol altına almanız gerekir. Çok fazla karaciğer yemek çok fazla retinol almak demektir. A vitamininin bir türüdür ama fazlası bebeğe zarar verebilir. Kontrollü olun. Cildinize, gözlerinize ve bağışıklık sisteminize faydası bulunan A vitamini için tereyağı, peynir, yumurta, balık, havuç ve brokoli yiyebilirsiniz.

7. Çiğ et

Çiğ ya da az pişmiş et ürünlerine hamilelik döneminizde elveda deyin. Az pişmiş, çiğ et ve tavuk ürünlerinde; listeria, salmonella ve toksoplazma paraziti bulunma riski vardır. Toksoplazma paraziti, toksoplazmoza neden olabilir. Sizin için hafif gribe benzer bir hastalık türüdür ama bebek için oldukça ciddi ve risklidir. Düşük ve ölümlere bile yol açabilir.

8. Suşi

Japonlar hamilelikte suşi yemeyi sağlıklı kabul edebilirler. Fakat somon gibi çiğ balıklarda anne adayını hasta edecek, nadiren de olsa ölümcül sonuçlara neden olabilecek parazitler bulunabilir. Yukarıda da değindiğimiz gibi, deniz ürünlerinin her zaman iyi pişirilmiş olması daha iyidir.

9. Şeker

Hamilelik sırasında çok fazla şeker tüketen anne adaylarının bebekleri şeker bağımlısı olabilir ve bu şeker hastalığı gibi sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Aşırı şeker tüketmek diyabet riskinizi artırır. Gebeliğiniz sırasında ve sonrasında şekeri azaltın ya da sağlık risklerinden kurtulmak için şekeri hayatınızdan tamamen çıkarın.

10. Çok fazla kahve içmek

Kafein içeren kahve, çay ve alkolsüz içeceklere temkinli yaklaşın. Aşırı kahve tüketimi ve dolayısıyla kafein almak, plasentaya giden kan akışını azaltıp bebeğin büyümesini engelleyebilir. Kahve idrar söktürücü olduğu için vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminlerin vücuttan atılmasına neden olabilir. Kahveyi çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız çok aşırıya gitmeden, temkinli şekilde kahve tüketin.

Add Comment