Hamilelikte yapılmaması gerekenler

Hamilelik, başladığı andan itibaren dikkatli olunması gereken bir yolculuk. Tabi ki bunu da korkularla çekilmez hale getirmeye gerek yok. Daha dikkatli olunası denildiğinde kast edilen; hareketlerimize, beslenmemize ve diğer konulara karşı temkinli hareket etmek anlamı çıkmalı. Sonuçta hamilelik dönemi de sayılı bir zaman dilimi ve sonuçlanacak. Sonucun sizin ve bebeğiniz için hayal ettiğiniz gibi olması için hamilelikte yapılmaması gerekenler konulu yazıyı paylaşıyorum.

Hamilelikte yapılmaması gerekenler

Hamilelikte yapılmaması gerekenler

Hamilelikte yapılmaması gerekenler

1- Fazla kafein tüketmeyin

Kafein, kalp atış hızınızı, kan basıncını artırabilir. Ayrıca kafein bulunan yiyecek ve içeceklerden fazla tüketmek daha fazla tuvalet ihtiyacına sebep olur, yani daha fazla su kaybetmiş olursunuz. Daha da önemlisi kafein; plasentadan geçerek bebeğe ulaşır ve henüz doğmamış bebeğinizin şeker hastalığına yakalanma riskini artırır.

2- Doktorun önermediği ilaçları kullanmayın

Gebelikte ilaç kullanımı özel bir hassasiyet gerektiren bir konu. Eşinizden dostunuz, herhangi bir rahatsızlığınız karşısında “Şu ilacı kullandım, çok iyi geldi” gibi bir şekilde size bir ilaç önerdiğinde asla yaklaşmayın. Hamile olmadığınız dönemlerde de yaklaşımınız bu şekilde olmalı ama, özellikle gebelik döneminde doktor tavsiyesi olmayan ve reçetesiz bir ilacı kullanmayın. Bazı ilaçların özel bir kullanım dozu vardır, içerikleri size uygun olmayabilir.

3- Sigaradan uzak durun

Sigara zaten kesinlikle uzak durulması gereken, şayet kullanıcı iseniz, gebelik döneminde ve sonrasında asla yanına dahi yaklaşılmaması gereken zararlı bir alışkanlık. Bunun yanında sigara içen kişilerden de uzak durun. Çünkü pasif içicilik te en az sigaranın kendisi kadar ve hatta daha fazla zarar verebilir. Pasif içicilik zararları nelerdir? İşte cevap: Kanser, erken doğum, düşük, bebeğin düşük kilolu doğması, ani bebek ölümü, çocukluk aşamasında öğrenme zorlukları ya da davranış bozuklukları. Daha da sayılabilir ama; sigaradan uzak durabilmeniz için sanırım bu kadarı yeterli olacaktır.

4- Alkol tüketmeyin

Ben zaten sadece küçük bir kadeh alıyorum… Peki o halde hamilelikte alkolün zararlarını buraya yazayım: Alkol bebeğin beyin ve diğer hayati organlarına olumsuz etki yapar. Bebeğinizin erken doğmasına neden olur, beyin hasarı yaşamasına yol açar, düşük ya da ölü doğmasına neden olur.

5- Yanlış bilgilerden uzak durun

Malum iletişim çağında, bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kitaplar, dergiler ve özellikle internet binlerce sağlık bilgisi ile doldurulmuş durumda. Farklı kaynaklardan okuyacağınız bilgilerle, izleyeceğiniz videolarla kendi kendinize doktorluk yapmaya, teşhis koymaya çalışmayın. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için yolunda gitmeyen bir şey hissettiğiniz an hemen doktorunuzla görüşün. Yanlış olabilecek bilgileri takip ederek tedavi olmaya çalışmayın.

6- Stresten uzak durun

Stres bir çok fiziksel soruna yok açabilir. Hamilelik döneminde stres bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler, bağışıklık sistemindeki zayıflama enfeksiyonlara; dolayısıyla erken doğum ve düşük riski oluşmasına neden olur.

7- Hareketsizlikten kaçının

Hamileyken çok uzun süre aynı konumda bulunmayın. Yani uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Hareketsiz kalmak bileklerinize ve damarlarınıza zarar verebilir. Hareket ederken de sık sık dinlenmeyi, ayaklarınızı ve bileklerinizi dinlendirmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte hareketsizlikten kaçının

Hamilelikte hareketsizlikten kaçının

8- Elektrikli battaniye kullanmayın

Büyümekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Elektrikli battaniye düşük seviyeli elektromanyetik alanlar oluşturur.

9- Topuklu ayakkabılar giymeyin

Gebelik döneminiz ilerledikçe vücudunuzun ağırlık merkezi değişir. Topuklu ayakkabılar vücudunuzu rahatsız edebileceği gibi, düşmenize neden olabileceği için gebelik döneminde topuklu ayakkabı kullanmaktan uzak durun.

10- Evcil hayvanlar konusunda dikkatli olun

Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız; mesela kedi kumunu siz değiştirmeyin. Çünkü kedi kumunda parazitler bulunabilir. Yapmak zorunda kalırsanız da mutlaka eldiven kullanın, ellerinizi mutlaka iyice yıkayın.

11- A Vitaminine dikkat edin

Doktorunuz size önermedikçe A vitamini içeren gıda takviyelerinden kaçının. A vitamini faydalı olduğu kadar, fazla A vitamini kullanmak doğum kusurlarına yol açabilir.

12- Röntgen cihazından korunun

X-ray ışınları yani röntgen cihazları, doğum kusurları yanında, bebeklerde lösemi hastalığına varana kadar zararlar verebilir.

13- Mikrodalgaya dikkat

Mikrodalga fırınlar, bebeğinize zararlı olabilecek elektromanyetik radyasyon yayar. Bu nedenle mikrodalga cihazlar yanında bulunmayın.

14- Sağlıklı su tüketin

Kaynağını bilmediğiniz suyu içmeyin. Mümkünse gebelik dönemi boyunca şebeke suyu yerine şişelenmiş su tüketin.

15- İşlenmiş etlere dikkat edin

Zararlı bakteriler bulunması ihtimali nedeniyle, sosisli sandviç, söğüş ya da diğer işlenmiş et bulunan sandviçlerden ve pastörize olmayan peynirlerden uzak durun.

16- Temizlik ürünlerinden korunun

Hamilelik döneminde temizlik yapmayacaksınız diye anlamayın bunu. Sadece temizlik ürünlerine dikkat ederek hamilelikte yapılmaması gerekenler listemize devam ediyoruz. Evinizde bulunabilecek temizlik ürünleri, boya, tiner gibi maddelerin buharından kaçının. İçeriklerindeki “solvent” bulunabilmesi, bebeğiniz açısından risk taşır.

17- Çiğ gıdalar tüketmeyin

Pastörize edilmemiş süt, çiğ et gibi, bu ürünlerin kullanıldıkları yiyecekler sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından tehlikelidir.

18- Vücut sıcaklığınızı koruyun

Bu her zaman elinizde olmayabilir. Ama kendinizi soğuktan, üşütmekten korursanız, gripten ve dolayısıyla yüksek vücut sıcaklığından korunmuş olursunuz. Yüksek ateş gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

19- Kilo kontrolü sağlayın

Bebeğinizin gelişimi için aklınıza gelen hemen her şeyi yemeye çalışmayın. Dengeli beslenerek bebeğinizin ihtiyaçlarına cevap verebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimine olumlu katkıda bulunmak adına yanlış beslenmek, doğum sonrası size fazladan kilo olarak geri dönecektir.

20- Ağırlık kaldırmayın

Hamilelik dönemi, vücudunuzun sınırlarını denemek için doğru bir dönem değil. Bu yüzden asla ağır şeyleri kaldırmaya, taşımaya çalışmayın. Çok gerekiyorsa eşinizden ya da yanınızdakilerden yardım isteyin. Ağır yük taşıma işini kendiniz yapmayın.

Bu liste daha da artırılabilir elbette. Hamilelikte yapılmaması gerekenler listemizden yola çıkarak bebeğinizin ve sizin sağlığını tehlikeye, riske atacak her türlü davranıştan mümkün olduğunca kaçınmak, sağlıklı bir gebelik dönemi sonrasında küçük meleği daha sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanıza yardımcı olacak.

Add Comment