Hamilelikte zencefilin faydaları

Zencefil, yüzyıllardır mutfağımızda kullandığımız, ayrıca sağlık faydaları bilinen çok yararlı bir gıda. Yemeklere katıldığı zaman hem lezzetini artırır, sağlık yönünden de oldukça büyük faydaları bulunur. Hamilelikte zencefilin faydaları arasında şüphesiz ilk akla gelen mide bulantısı ve kusmaya iyi gelmesidir. Tabi ki diğer bitkisel kaynaklı besinlerde olduğu gibi hamilelikte zencefil kullanmadan önce, uygun dozda kullandığınızdan ve fazlasının size verebileceği zararların neler olduğunu anlamanız gerekiyor. Zencefil; damak tadı açısından da çok lezzetli bir bitki olmadığı için nasıl tüketeceğiniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Zencefil Güvenli mi?

Evet, taze zencefil gebelik döneminde tüketilebilir. Kurutulmuş zencefil köklerinin tüketimi gebelikte önerilmez. Sıcak su içerisinde bekleterek, taze zencefilden çay elde edip içebilirsiniz. Tabi ki son söz doktorunuz size ne söylerse o olacaktır. Günlük kullanım dozunu da, zencefilin size uygun olmadığını da doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca zencefil içeren gıda takviyeleri konusunda da hassas davranın. Zencefil yüksek dozda kullanıldığı taktirde düşük yapma riskini artırabilir.

Hamilelikte zencefili ne kadar kullanmalıyım?

Zencefili günde yaklaşık 1 grama kadar kullanabilirsiniz. Bunu da bir seferde değil, iki ya da dört porsiyon halinde, hamileliğinizden kaynaklı mide bulantısı veya sabah hastalığınızı gidermek için tercih edin. Özellikle hamileliliğin ilk üç aylık döneminde mide bulantısı yoğun olduğu için, bu dönemde zencefili tercih edebilirsiniz.

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kusma, halsizlik, mide bulantısı ve duygusal yönden değişimler yaşanır. Mide bulantısı hissettiğiniz zaman zencefil çayı içebilirsiniz. Midenizi rahatlatır ve ferahlatır. Çok aşırıya kaçmadan içebilirsiniz.

Hamilelikte zencefilin faydaları nelerdir?

Hamilelikte zencefilin faydaları

Hamilelikte zencefilin faydaları

1- Şişkinliği azaltır:

Gebelik döneminde, sindirim sisteminiz yavaşlar. Sindirim sistemi yavaşladığında vücudunuz ağırlaşır, şişkinliğe ve gaza neden olur. Sindirim sisteminizi rahatlatmak için yatmadan önce bir çay kaşığı zencefilli suya bal ilave edip karıştırıp yiyebilirsiniz.

2- Bebeğinizi güçlendirir:

Taze zencefil çayı içmek C vitamini ve demir almanızı sağlar. Böylece büyümekte olan bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenir ve doğum risklerini en aza indirir.

3- Mide yanmasını azaltır:

Gebelik döneminden kaynaklanan mide ekşimesi için zencefil mükemmel bir çözümdür. Midenizin yanmasına yol açan asitleri önler.

4- Soğuk algınlığı ve öksürüğü önler:

Zencefil; soğuk algınlığı, öksürük tedavisinde oldukça faydalıdır. Hamilelik dönemi bağışıklık sisteminizi zayıflatarak sizi soğuk algınlığına karşı savunmasız bırakır. Zencefil, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğuk algınlığı, grip ve öksürüğe karşı sizi daha dirençli hale getirir, ayrıca iyileşme dönemini de hızlandırır. Bu hastalıklara yakalanma riskinizi de azaltır.

5- Gebelik ağrılarını azaltır:

Karın, bel, sırt ağrıları, eklem ağrılarına karşı gebelik döneminde zencefil sizin için kurtarıcı olabilir. Hormonların en uygun seviyede olmasını sağlayarak hamilelik sırasında daha az ağrı ve sancı çekmenize yardımcı olur.

6- Sabah hastalığını hafifletmeye yardımcı olur:

Hamilelik döneminden kaynaklanan mide bulantısı ve sabah hastalığına karşı zencefil oldukça faydalıdır. Zencefil çayı midenizi rahatlatacaktır.

7- Bebeğin yeterince kan alabilmesini sağlar:

Zencefil, vücudunuzda kan dolaşımını artırarak bebeğinize yeteri kadar kan ulaşmasına yardımcı olur.

8- İltihapları tedavi eder:

Gebelik süresi boyunca iltihaplanmaları engeller ve önler.

9- Kaslarınızı dinlendirir:

Gebelik dönemi, kaslarınızın ve kemiklerinizin üzerine fazladan yük binmesine yol açar. Kaslarınızın aşınmasına ve yorgun düşmesine neden olur. Günde bir fincan zencefil çayı içmek sizi sırt ağrılarından, siyatik ya da ayak ağrılarından kurtarır.

10- Kolesterol düzeyini dengeler:

Zencefil çayı kolesterol düzeyini dengeleyerek sizi gebelikte yüksek kolesterolden korur.

11- Kan şekerinizi düzenler:

Zencefil, kanımızdaki glikozu kontrol altında tutarak, anne ve bebeğin sağlığına olumlu etki eder. Ayrıca sizi daha enerjik hale getirerek vücudunuzdaki yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.

Hamilelikte zencefilin faydaları hakkında bilgiler okudunuz. Aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz zencefil, hamilelik dönemi için farklı yönde faydalar sağlıyor. Aşırıya kaçmaktan sakınmalı, beklenmeyen bir durumda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Sağlıklı bir gebelik dönemi dileğiyle.

Add Comment