Menstrüasyon Nedir?

Menstrüasyon, diğer adıyla adet kanaması, adet döngüsünün başında gerçekleşen rahim dokusundan ayrılan kan ve dokunun dışarı atılmasıdır. Kadınların adet görme döngüleri yani zaman aralığı birbirinden farklılık gösterir ama bu süreç her zaman aynı şekilde gerçekleşir.

Menstrüasyon - Adet Kanaması nedir?

Menstrüasyon – Adet Kanaması nedir?

Adet kanaması neden her ay olur?

Cevabı basit: Hormonlar. Hormonlarınız yumurtalıklarınızı tetikleyerek sağ veya sol yumurtalıklarınızda bir yumurta çıkarır. Buna yumurtlama adı verilir. Adet kanaması şu şekilde gerçekleşir: yumurtlama başlamadan önce, rahim duvarı, döllenmiş bir yumurtaya hazırlandığı için kalınlaşır. Eğer o ay döllenmiş bir yumurta rahime ulaşmazsa rahim duvarı dökülür. İşte her ay gerçekleşen bu duruma menstrüasyon ya da adet kanaması denir.

Kadınların adet dönemleri neden birbirinden farklı?

Her kadının adet dönemi (menstrüel dönemin ilk gününden bir sonraki adet döngüsünün ilk gününe kadar geçen süre) farklılık gösterir. Ortalama olarak, bir kadının adet dönemi 3 ila 7 gün arasında sürer. Bir kadının adet döngüsünün ortalama uzunluğu 28-32 gündür. Bu süreç farklılıkları, her kadının adet döneminin diğer kadınlardan farklı olmasına yeterli bir zaman farkı meydana getirir. Kadınların, adet kanaması (menstruasyon) dönemlerinin öncesinde ve sonrasında yaşadıkları belirtilerin şiddetleri de birbirinden farklıdır. Yani, bazı kadınlar daha fazla etkilenirken, bazı kadınlar daha hafif atlatabilirler.

Menstrüasyon dönemi öncesinde ve menstrüasyon döneminde neler olur? Neler yapılabilir?

Adet dönemindeki kadınların yaklaşık %85’i bu dönemlerinden önceki günler ya da haftalar boyu gündelik hayatlarını etkileyen problemler yaşadıklarını söyler. Buna Adet Öncesi Sendromu (Premenstrual Sendrom -PMS) adı verilir.

Kas hücrelerinden meydana gelen rahim, adet kanaması sırasında normal zamanlarda olduğundan daha fazla daralıp gevşer. İşte bu durum adet kanaması sırasında kadınların hissettikleri rahatsızlık verici kasılma ve kramplara neden olur. Böylesi zamanlarda sıcak su torbası kullanarak hissettiğiniz rahatsızlığı hafifletebilirsiniz.

Bununla beraber bazı ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Menstrüasyon sırasında ortaya çıkan diğer rahatsızlıklar: göğüslerde hassasiyet, şişkinlik, baş ağrısı, yorgunluk, ruhsal değişimler ve yemek yeme isteği olabilir. Saydığımız bu belirtilerin bir kısmı bütün kadınlar tarafından yaşanmayabilir.

Adet dönemim gecikti, hamile miyim?

Bazı zamanlarda adet dönemi gecikebilir veya o ay hiç kanama dahi olmayabilir. Kadınların akıllarına gelen ilk şey gebe olduklarıdır. Evet gerçekten gebe kalınmış olabilir, ama bunun yanında adet gecikmesine neden olan başka sebepler de var.

Adet döneminin gecikmesine yol açan nedenler:

Adet döneminin gecikmesi ya da adet görülmemesinin bazı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hissedilir şekilde kilo kaybı ya da kilo alımı
 • Yorgunluk
 • Hormonal sorunlar
 • Gerginlikler
 • Stres
 • Doğum kontrol hapı alımını bırakmak (Kullanılıyor ise)
 • Emzirme
 • Yoğun antrenman yapmak
 • Bazı hastalıklar
 • Enfeksiyonlar
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Add Comment