Sezaryen doğum

Bir çok anne adayı gebelik dönemi ilerledikçe, daha çok gebeliğin son dönemlerinde nasıl doğum yapacaklarını merak ederler. Normal doğum (vajinal doğum) yapabilecek miyim? Yoksa sezaryen doğum gerekecek mi? diye düşünürler. Şayet Plasenta previa (Bebeğin eşi olarak adlandırılan plasentanın bebek ile doğum kanalı arasına girmesi, yani doğum kanalının kapanması), ters doğum (makat doğum, bebeğin poposunun önce gelmesi) ya da bebek yanlara doğru yatıyorsa doktorunuz sezaryen ameliyatı gerekeceğini önceden bilir. Yani normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda tercih edilen alternatif bir doğum yöntemidir. Fakat çoğu zaman ne siz ne de doktorunuz doğumun nasıl başladığını, nasıl ilerlediğini görene kadar sezaryene gerek olup olmadığına karar veremezsiniz. Bebeğin durumu, plasentanın durumu doğum yöntemi tercihine yön verir.

Sezaryen doğum

Sezaryen doğum

Sezaryen doğum nasıl yapılır?

Sezaryen ameliyat cerrahi bir işlem olduğu için steril koşullar altında ameliyathanede yapılır. Hemşire anne adayının karnını antiseptik solüsyonla sildikten sonra karın üzerine steril tabakalar yerleştirir. Operasyon sırasında gelişebilecek olası aksi durumlar için anestezi uzmanları ve acil durum görevlileri de ameliyathanede bulunabilir. Daha sonra işlemin yapılacağı bölgenin etrafı yüksek tabakalarla kapatılır. Böylece şayet anne yanında aileden biri daha ameliyathanede bekliyorsa, kimi insanlar için rahatsızlık verecek bu işlemin görülmesi engellenir. Doğum anı çiftler arasında paylaşılan ortak güzel bir anı olmasına rağmen cerrahi bu operasyonun her aşaması baba adayı tarafından görülmek istenmeyebilir.

Şayet yapılacak bu operasyon, ani bir gelişme neticesinde verilmiş bir kararsa annenin ve bebeğin can güvenliğini sağlamak için sağlık personelleri daha hızlı hareket ederler, bu da diğer bireylerin dışarıda beklemesini gerektirir. Normal şartlar altında diğer aile bireylerinin ameliyathanede bulunabilmesi doğumun niteliğine ve hastanenin politikasına bağlıdır.

Kesi genellikle ufak, sadece kasık kemiği üzerinde, gövde enine doğru yapılır. Bu kesinin adı Pfannenstiel kesim (yaygın bilinen adıyla bikini kesim)dir.

Doktor kesiyi yaptıktan sonra, karın kaslarını ayırır ve rahimin ortaya çıkması için karın boşluğunun iç astarını açar. Daha sonra bebeği plasentadan ayırıp bebeği dışarı alır. Doğum gerçekleştikten sonra rahim ve karın duvarı dikişlerle kapatılır. Sezaryen işlemi, bebek anne karnından çıkarıldıktan sonra bazı işlemler yapılması gerektiği için ortalama 20-25 dakika kadar sürer. Elbette bu süre doktorunuzun tecrübesi, bilgisi dahilinde değişim gösterir.

Sezaryen doğum için yapılan anestezi türleri nelerdir?

Sezaryen yapılan doğum için kullanılan en yaygın anestezi türleri epidural anestezi ve spinal anestezidir. Her iki anestezi de anne adayını orta göğüs bölümünden başlayıp ayak parmaklarına kadar uyuşturur, aynı zamanda annenin, bebeğin doğum anını yaşayabilmesi için uyanık kalmasını sağlar. Ameliyat sırasında biraz çekiş ve bastırma hissedilebilir ama acı ve ağrı hissedilmez. Bazı durumlarda anestezi uzmanı, sezaryen sonrası ağrıyı engellemek ya da büyük ölçüde en aza indirmek için epidural içine yavaş yavaş salınan bir ağrı kesici ilaç enjekte eder.

Şayet yukarıda bahsettiğimiz gibi yapılan bu operasyon acilse ve doğumun bir an önce tamamlanması gerekiyorsa, epidural ya da spinal anestezi yerine genel anestezi yapılır. Genel anestezi yapıldıktan sonra anne adayı tamamen uyku durumuna geçer ve yapılacak işlemlerin hiçbirini hissetmez. Genel anestezi, anne adayının sancı ve ağrı durumuna göre de, dayanamayacak durumda ise tercih edilebilir.

Sezaryen doğum neden yapılır?

Doktorunuz birçok nedenden dolayı, gerekli gördüğü durumlarda sezaryen yapabilir. Bu nedenlerin tamamı bebeğinizin en güvenli, en sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi ve aynı zamanda annenin sağlık refahının koruması ve artırılması içindir. Sezaryen doğum, doğum sancısı başlamadan önce planlanmış olabilir, planlanmamış da olabilir; Doktor bebeğin normal doğum sırasında dünyaya gelmesinin güvenli olmadığına karar verirse ya da acilen -anne ve bebek sağlığını riske atacak herhangi bir tehlike ortaya çıkmasına bağlı olarak- sezaryen yapabilir.

Doktorunuz, kadın hastalıkları uzmanınız şayet sezaryen doğum yapmanız gerektiği düşünüyorsa, nedenleriyle birlikte size söyleyecektir. Bazı durumlarda normal doğumun mümkün olmayacağını, denenmesinin anne ve bebek sağlığını riske atabileceğini söyleyecektir.

Eğer acil bir şekilde doğum olarak sezaryen tercih edilir ve her şey çok hızlı geliştiyse paniğe kapılmayın. Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personelleri bu tip acil durumlar konusunda deneyimli ve eğitimli oldukları için olabildiğince sakin davranın.

Doktorunuzun ameliyat kararı almasında birçok sebep bulunur. Aşağıdaki listede bu nedenlerden yaygın olanları bulabilirsiniz.

Sezaryen doğum neden tercih edilir?

 • Bebeğin normal doğumu engelleyen bir duruşu varsa (makat aşağıda veya enine duruyorsa),
 • Plasente previa varsa,
 • Şayet bu ilk doğumunuz değil de daha önceki doğumunuz sezaryen ise ya da rahminizde herhangi bir ameliyat yapılmışsa,
 • Çoğul gebeliğiniz varsa (ikiz, üçüz bebek sahibi olmak gibi),
 • Bebeğin büyüklüğü annenin fiziksel yapısına uygun değil, fazla büyükse vajinal doğum yapabilme olasılığını düşürür,
 • Bebeğin sağlık durumu normal doğumu kaldıramayacak şekilde ise,
 • Anne adayının kalp hastalığı gibi bir rahatsızlığı varsa bu durum güvenli ve sağlıklı normal doğum yapmayı engelleyebilir,
 • Normal doğum başladıktan sonra aniden durursa sezaryen doğum tercih edilir.

Acil sezaryen doğum tercih nedenleri:

 • Aşırı kanama varsa,
 • Rahmi çevreleyen zarların yırtılmasıyla bebeğin göbek kordonu rahim ağzından dışarı çıkmışsa,
 • Bebeğin kalp atışında azalma, yavaşlama varsa acil olarak sezaryen doğum yapılır.

Bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşi) rahimden bir kesi ile alınması dışında, sezaryen doğum ile vajinal doğum (normal doğum) arasında çok fazla fark bulunmaz. Bebeğin kafası sezaryen operasyonu doğum sonrası genel olarak yassı değildir ama eğer sezaryen öncesinde uzun süre doğum sancısı çektiyseniz bebek doğum kanalına itildiği için kafalarının şekli değişebilir. Bebeğin başı doğum kanalından geçmeye çalışırken sıklıkla baskı altında kaldığı için şekli değişebilir. Bebek kafasındaki bu değişim doğumdan bir süre sonra normal haline döner.

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için atılacak her adım çok önemlidir. Buna doğum yöntemi de dahildir hiç şüphesiz. Şayet normal doğum yapamayacaksanız ya da yapmadı iseniz bunun için kendinizi suçlamayın. Bu durum vücudunuzda herhangi bir problem olduğuna ya da normal doğum için yeterince uğraşmadığınız anlamına gelmez. Şöyle düşünün; siz moral olarak kötü olursanız kim bebeğinize anne sütü verecek? Vücut sağlığınızı korumanız kadar ruhsal yönden de kendinize dikkat etmelisiniz. Kadınların yaklaşık %20 – %30 oranında çeşitli nedenlerle sezaryen yapılıyor. Sağlık uzmanları doğum sancısını takip ederken bütün kurallara sadık olarak hareket ederler, hangi hareket tarzının bebeğinizin ve sizin için iyi olduğuna karar verirler. Unutmayın ki sonuçta hedeflenen bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmanız, doğum yaptıktan sonra da sağlıklı kalarak bebeğinizle mutlu zamanlar geçirmenizdir.

Bütün tıbbi operasyonlar gibi sezaryen doğumun da yaygın görülmeyen bazı riskleri var.

Sezaryen doğum riskleri nelerdir?

 • Aşırı kanama, çok nadir de olsa kan nakline gerek duyulması,
 • Rahim veya mesane bölgesinde enfeksiyon oluşması,
 • Mesaneye, bağırsaklara yakın organlarda hasar meydana gelmesi,
 • Ameliyat sonrasında bacaklarda ya da pelvik bölgede kan pıhtısı oluşması,
 • Verilen anestezi nedeniyle bazen baş ağrısı yaşanması sezaryen doğum riskleri arasında sayılabilir.

Sezaryen sonrası

Ameliyat tamamlandıktan sonra, sağlık personelleri durumunuzun normale döndüğünden emin olana kadar sizi gözlemlerler. Bu esnada bebeğinizi sık sık görebilir, kucağınızda tutabilirsiniz.

Cerrahi bir operasyon olması nedeniyle iyileşme dönemi normal doğuma göre biraz daha uzun sürebilir. Sağlık durumunuza göre 1 veya 2 gün hastanede kalabilir, umulur ki olmaz ama bazı komplikasyonlar meydana gelirse hastanede kalınan süre uzayabilir.

Add Comment