Vejeteryan hamilelik

Vejeteryan hamilelik hakkında bilgi vermeye başlamadan önce, Vejeteryan nedir? Vejeteryan kime denir? konusunu açıklayalım. Vejeteryan; tahıllar, bakliyatlar, baklagiller, fıstık, sebze, meyve, mantar ve-veya diğer hayvansal olmayan gıdalarla beslenen kişidir. Genel anlamıyla vejeteryan et yemeyen kişi anlamına gelir. Vejeteryan beslenme birkaç farklı şekildedir:

Lakto ovo vejeteryan: Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleriyle beslenir, ayrıca yumurta da yerler. Buna karşın et, tavuk, balık ve diğer deniz ürünlerini yemezler. “Lakto” süt anlamına, “ovo” yumurta anlamına gelir.

Lakto vejeteryan: Süt ve süt ürünleriyle beslenirler, et, tavuk, deniz ürünleri ve balık yemezler.

Ovo vejeteryan: Yumurta yer fakat süt ve süt ürünlerini yemezler.

Vegan: Sadece bitki odaklı beslenme şeklidir. Süt ve süt ürünlerini, yumurta, bal da dahil olmak üzere hayvan kökenli herhangi bir yiyecekle beslenmezler. Sadece ama sadece bitkisel gıdalarla beslenirler.

Vejeteryan hamilelik Vejeteryan gebelik

Vejeteryan hamilelik vejeteryan gebelik

Vejeteryan hamilelik

Eğer siz de vejeteryan bir anne adayı iseniz, et ürünleri tüketmeden de sağlıklı bir bebeğiniz olabilir. Elbette beslenmenizi, diyetinizi daha da dikkatli planlamanız gerekiyor. Sebzeler, tahıllar ve baklagiller (fasulye ve bezelye) protein açısından oldukça zengindir ama bu gıdalar vücudunuzun kendi başına üretemeyeceği bütün amino asitleri sağlamazlar. Gebeliğiniz için gereken bütün proteinleri almak için çeşitli proteinleri birleştirerek kendinize öğünler hazırlayabilirsiniz. Örneğin; Bakliyatlarla birlikte fındık, pirinç pilavı ya da tam tahıllı ekmekle birlikte fıstık ezmesi bile olabilir. Hepsini aynı öğünde yemek zorunda değilsiniz. Aynı gün içerisinde farklı öğünlerde her proteinden yeterli şekilde alabilirsiniz. Vejeteryan olmayan kadınlarla benzer bir beslenme tavsiyesi sizin için de geçerli: Gıdalarınızı çeşitlendirin, her gün alacağınız besinleri dengeleyin.

Herhangi bir hayvansal ürün; süt, süt ürünleri, peynir, lor peyniri vs. gibi yemiyorsanız, B12, kalsiyum, riboflavin, demir, çinko ve D vitamini gibi önemli vitamin ve mineraller alamazsınız. Doktorunuzla ya da bir beslenme uzmanıyla görüşerek vejeteyan ve veganlar için uygun gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Soya fasulyesi, kuru fasülye, nohut, mercimek gibi besinleri her gün tüketmeye çalışın. Bunların dışında yağlı tohumlar ya da sert kabuklu meyveler denilen, fındık, ceviz, badem, susam, yer fıstığı tüketebilirsiniz. Bu gıdaları tüketirken, bitkisel proteinler yanında bulgur gibi, tam tahıllı ekmek gibi tahıllı gıdalar tüketerek et ve tavukta bulunan protein miktarına yakın bir proteini alabilirsiniz.

Sağlıklı bir vejeteryan hamilelik dönemi

Vejeteryanlar kırmızı et, balık ve tavuk gibi hayvansal gıdaları tüketmezler ayrıca hayvansal kaynaklı ürünleri de almazlar. Bir çok vegan düşük kalorili beslendikleri için hamilelik dönemleri de diğer anne adaylarına oranla daha düşük vücut kitle indeksi (BMI) ile başlar. Bu nedenlerden ötürü kendi sağlıkları ve büyümekte olan bebekleri için gereken fazla kaloriye dikkat etmeleri gerekir. Vegan bir hamilelik için şu tavsiyeleri inceleyebilirsiniz:

  • Öncelikle dengeli beslenmeyi kendinize bir alışkanlık haline getirin. Doğal yollarla alamadığınız besinleri sadece gıda takviyeleri ile almaya çalışmayın. Bazı anne adaylarında sabah hastalığı ve mide bulantısı nedeniyle bazı gıdalara karşı hassasiyet olduğu için, gıda takviyeleri kullanmak durumunda kalabilirler. Yani size gereken besinleri alabilmek için öncelikli tercih doğal besinlerden yana olmalı, takviyeleri ayrıca gözden geçirmelisiniz.
  • B12 vitamin eksikliği, veganlar için muhtemel bir durumdur. Bu yüzden yeterli miktarda B12 vitamini almaya özen gösterin ve takviye besinler için doktorunuzla görüşün.
  • Soya, fasülye, tahıllar ve mercimek vejetaryen hamilelerin iyi birer protein kaynağıdır.
  • Kalsiyum alımı çok önemli hale geliyor. Kalsiyum ve D vitamini sizin ve bebeğinizin kemikleri için gereklidir. Vejeteryanlar için iyi kalsiyum kaynakları: kalsiyumla güçlendirilmiş soya sütü ve meyve suları, soya fasülyesi, fındık, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. D vitamini için de tahılları tercih edebilirsiniz.
  • Demir, gebelik döneminde çok önemlidir, Çünkü vücudunuz hamilelik için fazladan kana ve kan dolaşımına ihtiyaç duyar. Kuru fasulye, yeşil yapraklı sebzeler iyi birer demir kaynağıdır.
  • Folik asit, bebeği nöral tüp defektlerinden (spina bfida) gibi olumsuz durumlara karşı koruyan çok önemli bir faktördür. Folik asit eksikliği bebeğin sinir sisteminde kalıcı sorunlara neden olabilir. Hamileliğin başlamasından önce ve özellikle de ilk trimester döneminde yeterince folik asit almak önemlidir. Folat – folik asit zengin tahıllık ekmeklerde, makarna ve portakal suyunda bulunur. Doğal folik asit kaynakları için tavsiye niteliğinde yazımıza bakabilirsiniz.
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, kuru fasulye ve bezelye çok iyi folik asit kaynağıdır. Folik asit, yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.
  • Dokosaheksaenoik asit (DHA) bebeğin beyin gelişimi için mükemmel bir kaynak. Birçok kişi DHA’nın sadece balıklarda bulunduğunu düşünür ama DHA’nın bir türü de keten tohumu, keten tohumu yağı, kanola yağı, ceviz ve soya fındığı gibi kaynaklarda da bulunur.
  • Beslenmenize enerji ve protein başta olmak üzere zengin kaynakları ilave edin. Fındık, fındık ezmesi, kuru meyveler yiyebilirsiniz.

Add Comment