Yumurtlama Nedir?

Gebelik döneminin ilk aşaması sayılan Yumurtlama Dönemi ile ilgili detayları bu yazıda bulacaksınız. Öncelikle Yumurtlama Nedir? sorusunu cevaplayalım.

Yumurtlama nedir?

Yumurtlama nedir?

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama; olgun bir yumurtanın döllenmeye hazır hale geldiği zaman fallop tüpünü iterek yumurtalıktan aşağı inmesidir.

Aslında hemen her ay bir yumurta, yumurtalıkların birinde olgunlaşır. Yumurtanın olgunlaşması tamamlandığında yumurtalık yumurtayı serbest bırakır ve fallop tüpünde sperm ve rahim için bekler.

Rahim, döllenmiş yumurta için hazırlanır ve rahim tabakası kalınlaşır. Gebelik oluşmazsa, rahim astarı kanama ile beraber dökülür.

Yumurtlama Takvimi

Yumurtlama Takvimi

Döllenmemiş yumurta ve rahim duvarı adet ile beraber dışarı atılır.

Yumurtlama dönemi ile ilgili ayrıntılar

  • Olgun bir yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra 12-24 saat süre yaşar.
  • Normalde yumurtalıklardan sadece bir tane yumurta çıkar.
  • Yumurtlama; stres, hastalık veya vücudun rutin hareketlerinde meydana gelebilecek bozulmalardan etkilenebilir.
  • Bazı kadınlarda yumurtlama sırasında hafif kan gelmesi ve lekelenme görülebilir.
  • Döllenmiş bir yumurtanın, yerine ulaşması yumurtlamadan 6-12 gün sonra gerçekleşir.
  • Yumurtlama olmasa da adet görülebilir.
  • Adet görülmese de yumurtlama meydana gelebilir.
  • Bir yumurta döllenmezse, parçalanır ve rahim astarı tarafından emilir.

Yumurtlama günümü nasıl bulabilirim?

Bir kadının adet dönemi, adet görmeye başladığı ilk günden, sonraki adet döneminin ilk gününe kadar geçen zamandır.

Yaklaşık olarak her kadının adet dönemi 28 ila 32 gün arasında gerçekleşir, buna karşın bazı kadınların adet dönemleri verilen bu tarihlerden çok kısa ya da uzun sürebilir.

Yumurtlama günü hesaplaması nasıl yapılır?

Son adet döneminin (LMP – last menstrual periodson adet tarihi) ilk günü ile başlayarak veya bir sonraki beklenen sürenin 12-16. günü hesaplanarak yumurtlama günü tespit edilebilir.

Çoğu kadın, adet döneminin 11. gününden 21. gününe kadar, adet görmeye başladıkları ilk günden itibaren herhangi bir günde yumurtlar. Bu süreler içerisinde cinsel ilişki kurmak gebelik şansını oldukça arttıracaktır.

Yumurtlama, az önce söylediğimiz şekilde bir döngü içerisinde çeşitli zamanlarda oluşabilir ve her ay farklı bir günde gerçekleşebilir. Gebelik şansını arttırmak için kendi yumurtlama döneminizi takip etmeniz önemlidir.

Yumurtlama döngüsü iki aşamada gerçekleşir

Yumurtlama döngüsünün ilk kısmı foliküler faz olarak adlandırılır. Bu bölüm, son adet döneminin ilk günü ile başlar ve yumurtlama zamanına kadar devam eder. Foliküler faz, 7 günden 40 güne kadar her kadın için büyük bir farklılık gösterebilir.

Yumurtlama döngüsünün ikinci kısmına ise luteal faz denir ve yumurtlama gününden bir sonraki döneme kadar geçer. Luteal fazın daha kesin bir zaman çizelgesi vardır ve genellikle yumurtlama gününden itibaren 12-16 gün arasında gerçekleşir. Bu, yumurtlama gün döngüsünün ne kadar süreceğini belirleyecektir.

Yumurtlama dönemi stres ya da hastalıklar gibi dış faktörlerden etkilenir. Böylesi durumlarda yumurtlama günü de değişir. Stresin yumurtlama dönemini değiştireceği düşünülür.

Doğurganlık Bilinci, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini takip etmenin bir yoludur ve servikal mukusdaki değişimler gözlenerek, bir bazal termometre kullanılarak yumurtlama dönemi bulunabilir.

Yumurtlama takibi, bir kadının aylık döngüsü boyunca gebeliğin ne zaman gerçekleşebileceğini veya gerçekleşmeyeceği hakkında iyi bir fikir vermesi açısından önemlidir.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra, gebelik şansını artırmak için başka bir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonraki adımınız gebeliğin erken belirtilerini takip etmek olabilir.

Döllenme gerçekleşmezse yumurta 24 saat sonra erir. Hormon düzeyleriniz azalmaya ve rahim astarı yumurtlamadan yaklaşık 12-16 gün sonra boşaltmaya başlar.

Bu adet kanaması (menstrüel dönem) ve döngüsünün 1. gününe geri dönmenizi sağlar. Bundan sonra dönemin başına tekrar gelinir.

Yumurtlama zamanı, bir kadının vücudu hakkında anlaması gereken en önemli şeylerden biridir; çünkü gebe kalma ve gebeliği önleme için belirleyici bir faktördür. Bu süreci anlamaya çalışınca bir kafa karıştırıcı olabilir.

Vücudunuzda meydana gelen değişimler hakkında bilgi sahibi olmak, size kendi kişisel sağlığınız üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlar.

Bu yazımızda yumurtlama nedir konusu üzerinde durduk. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur.

Add Comment